Babiš shání "knihy hříchů" a jeho noviny mu kryjí záda, domnívá se expert

28.06.2015 15:45

POLITOLOGOVÉ Tvrdou palebnou až válečnickou rétorku by si Andrej Babiš nedovolil, kdyby neměl záda krytá médii. Sobotka se drží zpátky možná i kvůli hříchům z OKD a bojí se, aby po Ladislavu Šinclovi nebyl terčem on. Tvrdší reakce proti Babišovým praktikám se proto nedočkáme, tvrdí politolog Jan Kubáček. Podle něj zatím riskuje bezbolestně, ale musí počítat s útoky opozice. Jaký vliv mají kroky Andreje Babiše na vládu a proč jí klesají preference, se v rozhovoru ptaly ParlamentníListy.cz.

Babiš shání "knihy hříchů" a jeho noviny mu kryjí záda, domnívá se expert
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka
reklama

Co si myslíte o konfliktu mezi Šinclem a Babišem? Babiš využívá shromážděné informace proti svým protivníkům. Uškodí to lídrovi ANO?

Samozřejmě utrpí drobné šrámy, ale jsou zmírněné Babišovými médii, takže škraloup nebude zásadnější, jako by byl u jiného politika bez mediální ochrany, kde by nespokojenost politiků byla mnohem vyšší. Tady se ukazuje obava z jeho mediální moci. Mnozí politici to pochopili jako varování. Co se teď děje poslanci, může se stát ministrům sociální demokracie, ale i panu premiérovi. Prokázal to tím, jak načechral kauzu OKD. Tím naznačil, že může být terčem. Myslím, že konkureční tábory oranžových, KDU i opozice začnou upozorňovat na to, že může dojít k frotnálnímu útoku vůči Babišovi. Andrej Babiš takto fungoval jako lobbista v byznysu a nezměnil manýry ani jako vícepremiér nebo předseda koaliční strany, naopak přitvrdil.

Domníváte se, že je to začátek politikého chování, které nás v budoucnu čeká? Budou si všichni shromažďovat složky a nechávat prověřovat oponenty a vytahovat hřichy, až přijde vhodná doba?

Pravda je, že to probíhalo i v minulosti, nejde jen o doménu Andreje Babiše. Tady použil informace v přímém přenosu vůči koaliční vládě, vůči spolustraníkovi na koaliční půdě, to je také anomálie svého druhu. Vesměs se tyto knihy hříchů stávají pevnou součástí volebních kampaní. Typickou ukázkou je Paroubek nebo Rath, kteří těmito hříchy prosluli. Divné je, že se to stalo v čase míru, kdy je ještě daleko do krajských voleb, v nebývalé intenzitě a útoky jsou často přes novináře. Tady je zvláštní, že se stal mluvčím i za cenu sebepoškození ve své vládě a vůči svému kolegovi zvlášť. Možná jde o pověstný první výstřel před kanonádou.

To byla i moje další otázka. Vím, že podobné věci se v podstatě děly i v minulosti. Je ale mezi dobou před a teď nějaký rozdíl? Přitvrzuje doba? Nebo polevují voliči?

Částečně se zvyšuje imunita tolerance voličů, což je dáno i nastoupením velmi mocné politické hry. Nikdy v minulosti, ať už v době porevolučního Havla a Klause, kdy chtěli jak voliči, tak i média pomáhat při změnách, jsme neměli politika s takovým mediálním krytím. Nebudeme si nic nalhávat, nemohl by si to dovolit, kdyby ho neměl. Tolerance k tak tvrdé palebné až válečnické rétorice by nebyla tak vysoká a hlavně by zde nebyla ochrana médií, která by vše vysvětlovala a zmírňovala.

A Babiš proto riskuje bezbolestně. Uvidíme, zda bude mít tendenci pokračovat. Může dojít k tomu, že číše přeteče a dostaví se bumerangový efekt. Zatím je kanonáda slabá, ale Andrej Babiš by měl s touto eventualitou pracovat. Pokud bude v tomto boření pokračovat, nevyhne se atakům z opozice. Musí na to brát ohled. Hrozí, že ač z této výjimečné pozice těží, posléze bude tvrdě riskovat. Hnutí ANO centralizací začíná a končí a pokud se on sesype, sesype se celé hnutí.

Podle posledních průzkumů volební preference Sobotkovy vlády klesají, čím to je?

Je to několik věcí. U veřejnosti je znát jisté okoukání kabinetu. Přeci jen každý kabinet za posledních dvacet pět let se v polovině mandátu stává všední, rutinní, opotřebovaný. Chybí nová témata, impuls, energie do druhé poloviny vlády. Dá se očekávat, že buď se Sobotka inspiruje britskými kolegy, což je jednoduchý recept - před polovinou období udělají velký pořádek, obmění personálie - nebo vytyčí dalších pět, deset cílů do zbytku volebního období. Někdy reagují na témata, která se objeví a na která nemohla cílit předchozí volební kampaň. U nás je to například otázka imigrační politiky, postoj vůči Evropské unii, euru a tak dále. Další varianta je poohlížení se po negativech druhých a přechod kabinetu do půtek. Oba nejviditelnější pánové si přečetli dobře sebevražednou misi v momentě, když přešli do hašteření, okopávání, hádání. Můžeme očekávat drobná popíchnutí odpovídající situaci blížících se krajských voleb.

Jistá je potřeba nového impulsu, energie. Zda se Bohuslav Sobotka chopí příležitosti a udrží dynamiku formálního i taktického premiéra, nebo Andrej Babiš potvrdí, že on je tou pověstnou hlavou, která hýbe vládou. Německo, Británie nebo Francie jsou typickou ukázkou, že dynamika je potřeba a je třeba voliče polít životadárnou vodou, jinak se začnou poohlížet někam jinam. Zvláště v situaci bezpečnostních obav z konfliktů, napětí u hranic a otázky imigrace.

Průzkumy v archivu ParlamentníchListů.cz

Jak tedy nyní vnímáte vládní koalici a vzájemné vztahy v ní? Jsou stabilní?

Stabilní jsou, ale formované strachem z rozkolu, strachem z mimořádných voleb. Andrej Babiš ví, že kdo v minulosti shodil vládu, neustál to, pokud k tomu neměl úderný důvod. I Andrej Babiš si uvědomuje, že popularita je vratká a poměrně křehká na takovou variantu. Voliči mají trpělivost, jsou velkorysejší a nechtějí zásadní změny.

Sobotka se nechává slyšet, jak kritizuje Babiše a vyzývá ho k omluvám. Většinou bez větší odezvy nebo vyhovění ze strany Andreje Babiše. Dochází mu trpělivost, nebo jde jen o jakési špičkování?

Já se obávám, že je to jeho nejtvrdší forma hněvu. Zkrátka za tuto hranici nepůjde. Tvrdší zatím nebude, nemá k tomu odvahu. Možná ho tíží hříchy z doby OKD a bojí se, že když je nyní terčem Šincl, může to být příště on. Bojí se rozbít koalici, není, kdo by sestavoval novou vládu. Domnívám se, že se tvrdší reakce nedočkáme.

Jak moc ovlivní pohled voličů na Andreje Babiše kroky Agrofertu, kdy nechali postříkat úrodu nepohodlného zemědělce roundupem a zničili úrodu na pronajímaném území? Škodí to i celému hnutí, má to přímou vazbu?

Domnívám se, že ti, kteří Babiše podporují, to tolik nereflektují. Přesvědčení přihlížejí, možná v některých oblastech zemědělství a v konzervativnějších oblastech to není dobrá zpráva, lidé si to budou pamatovat. Nestala se z toho ale dlouhodobější kauza, vztah k půdě a zemědělství má menší část lidí. Jde o drobnost v mozaice. Bude zajímavé sledovat, jak se Andrej Babiš chová. Kdyby se to dělo proti jeho vůli, tvrdě a exemplárně by zakročil. Demonstrativně, moc na to má a autoritu také.

Myslíte si, že rozhodnutí soudu o tom, zda byl Andrej Babiš veden ve svazcích StB jako agent oprávněně, změní něco ve vládní koalici, nebo u voličů? Je to pro ně ještě podstatné?

Ukazuje se, že tato kauza vyšuměla a ukazuje se, že Andrej Babiš je sobě největším soupeřem. Pokud by vše bylo vylhané a byl neprávem ostouzen, tak člověka zarazí, že stejné praktiky používá například u Šincla, ale i v dalších kauzách, když vyjednával a procházel sněmovnou a senátem jako lobbista. Je těmito praktikami silně inspirován, inhaluje tyto praktiky a udržuje je v praxi. V tomto ohledu je to varující do budoucna a alarmující. Samotná kauza už nic moc nezmění. Ti, co jsou oponenti Babiše, si to myslí už z minulosti a ti, kteří mu fandí, jen mávnou rukou a přehlédnou to.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zuzana Koulová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Amerika? Tereza Spencerová nemá dobré zprávy. Změna v Itálii. Kafrání o Číně. Info, které jinde není

8:42 Amerika? Tereza Spencerová nemá dobré zprávy. Změna v Itálii. Kafrání o Číně. Info, které jinde není

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ „Americké Centrum pro kontrolu nemocí má za to, že někdy až za tři č…