Babiš shání "knihy hříchů" a jeho noviny mu kryjí záda, domnívá se expert

28.06.2015 15:45 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Tvrdou palebnou až válečnickou rétorku by si Andrej Babiš nedovolil, kdyby neměl záda krytá médii. Sobotka se drží zpátky možná i kvůli hříchům z OKD a bojí se, aby po Ladislavu Šinclovi nebyl terčem on. Tvrdší reakce proti Babišovým praktikám se proto nedočkáme, tvrdí politolog Jan Kubáček. Podle něj zatím riskuje bezbolestně, ale musí počítat s útoky opozice. Jaký vliv mají kroky Andreje Babiše na vládu a proč jí klesají preference, se v rozhovoru ptaly ParlamentníListy.cz.

Babiš shání "knihy hříchů" a jeho noviny mu kryjí záda, domnívá se expert
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka

Co si myslíte o konfliktu mezi Šinclem a Babišem? Babiš využívá shromážděné informace proti svým protivníkům. Uškodí to lídrovi ANO?

Samozřejmě utrpí drobné šrámy, ale jsou zmírněné Babišovými médii, takže škraloup nebude zásadnější, jako by byl u jiného politika bez mediální ochrany, kde by nespokojenost politiků byla mnohem vyšší. Tady se ukazuje obava z jeho mediální moci. Mnozí politici to pochopili jako varování. Co se teď děje poslanci, může se stát ministrům sociální demokracie, ale i panu premiérovi. Prokázal to tím, jak načechral kauzu OKD. Tím naznačil, že může být terčem. Myslím, že konkureční tábory oranžových, KDU i opozice začnou upozorňovat na to, že může dojít k frotnálnímu útoku vůči Babišovi. Andrej Babiš takto fungoval jako lobbista v byznysu a nezměnil manýry ani jako vícepremiér nebo předseda koaliční strany, naopak přitvrdil.

Domníváte se, že je to začátek politikého chování, které nás v budoucnu čeká? Budou si všichni shromažďovat složky a nechávat prověřovat oponenty a vytahovat hřichy, až přijde vhodná doba?

Pravda je, že to probíhalo i v minulosti, nejde jen o doménu Andreje Babiše. Tady použil informace v přímém přenosu vůči koaliční vládě, vůči spolustraníkovi na koaliční půdě, to je také anomálie svého druhu. Vesměs se tyto knihy hříchů stávají pevnou součástí volebních kampaní. Typickou ukázkou je Paroubek nebo Rath, kteří těmito hříchy prosluli. Divné je, že se to stalo v čase míru, kdy je ještě daleko do krajských voleb, v nebývalé intenzitě a útoky jsou často přes novináře. Tady je zvláštní, že se stal mluvčím i za cenu sebepoškození ve své vládě a vůči svému kolegovi zvlášť. Možná jde o pověstný první výstřel před kanonádou.

To byla i moje další otázka. Vím, že podobné věci se v podstatě děly i v minulosti. Je ale mezi dobou před a teď nějaký rozdíl? Přitvrzuje doba? Nebo polevují voliči?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…