Babiš ví, kdo jsou jeho voliči a co chtějí. Politolog asi zklame naděje opozice

22.12.2018 17:03 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ „Pro Andreje Babiše je zásadní, aby se dařilo ekonomice. Také nesmí ‚propadnout“ svým kauzám,“ říká politolog Jan Kubáček. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vysvětlil, čím Andrej Babiš získává voliče ČSSD, KSČM a SPD a promluvil i ohledně důležitosti postoje premiéra vůči přijímání migrantů. Prozradil také, proč podle jeho názoru stoupají preference Pirátům.

Babiš ví, kdo jsou jeho voliči a co chtějí. Politolog asi zklame naděje opozice
Foto: screen: ČT24
Popisek: Andrej Babiš na tiskové konferenci.

Na základě průzkumů z posledních týdnů se mluví o tom, že se k Andreji Babišovi přesouvají voliči od ČSSD, KSČM i od SPD. Jak si to vysvětlujete, čím voliče těchto stran může oslovit právě ANO?

Je to dáno mimo jiné tím, jaká témata premiér reprezentuje. Jsou to témata, která vlastně dlouhodobě patřila k programové výbavě SPD i komunistů a de facto i sociálních demokratů. Ať to je zdanění církevních náhrad, ať jsou to některá opatření v sociální oblasti, otázka důchodů, minimální mzdy, až jsou to některé investiční věci... Pro tento typ voličů je také důležité, že premiér zastává jakýsi energický styl politiky, který je jim sympatický. Potřebují v politice výraznou a ráznou postavu. A je pro ně sympatické a zajímavé, že v podstatě řeší i jakousi „protestní“ tematiku, vůči které se hlavně ta antibabišovská opozice dlouhodobě vymezuje a odmítá ji. Ta také dlouhodobě patřila právě k té programové výbavě těch vzpomínaných stran, od SPD až po komunisty, přes sociální demokraty.

Nemluvě o tom, že samozřejmě své dělá i takové to jisté „scelení“. Tito voliči nemají rádi roztříštěnost, nemají rádi dohadování, personální spory... A to je teď de facto charakteristické jak výrazně pro sociální demokracii, tak částečně i pro tu v určitém smyslu „roztříštěnou“ komunistickou stranu. Tam vlastně ten souboj o předsedu ještě stále pro některé frakce není dokonán a komunistická strana se nezvykle dohaduje. Když se podíváme na její vývoj od roku 1989, tak opravdu nezvykle. Protože předtím tam nikdy spory nebyly. Většinou se ta moc předávala jakýmsi dohodnutým způsobem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…