Erik Best k sestřelenému letadlu a o tom, co někdo chce, abyste tomu věřili

22. 7. 2014 7:05

Pokud by se Evropa odhodlala přistoupit na tvrdší podobu sankcí vůči Rusku, jak by to chtěly Spojené státy, může to podle politického analytika a novináře Erika Besta znamenat i možné ohrožení pozice Vladimira Putina. Některým mocným skupinám v Rusku by se pak totiž podle něho nemuselo líbit, že Putinova politika působí tak výrazné ekonomické škody. Best pro ParlamentníListy.cz komentuje i další okolnosti kolem případu sestřeleného letadla na Ukrajině a probíhající informační válku.

Erik Best k sestřelenému letadlu a o tom, co někdo chce, abyste tomu věřili
Foto: Petr Merta
Popisek: Americký novinář Erik Best

„Měli bychom být podezřívaví, co se týče všech informací ze všech stran. O to více, když jde o tolik závažnou věc. Vidím několik věcí, které nejsou úplně jasné. Jedna věc je, že Amerika už dlouhou dobu má oficiální politiku, že chce z Ruska udělat lotrovský stát. Teď se o tom už otevřeně mluví. Dnes (v pondělí - pozn. red.) jsem například viděl ve Financial Times, že to, co se před tím říkalo jen mimo záznam, je teď víceméně oficiální politika. V angličtině je ten výraz dokonce ještě silnější než český termín lotrovský stát,“ uvádí Best.

Podle něho to znamená, že informační válka bude mít podobu směřující k americkému záměru vykreslit Rusko jako lotrovský stát. „Vidím to tak, že Američané tentokrát víceméně říkají pravdu, ale není jasné, zda říkají celou pravdu. Jsou tu dvě důležité věci. První je, zda ten systém Buk pocházel z Ruska a jestli u toho byli ruští vojáci, což by bylo závažnější. Zatím to jasné není a mám pocit, že to nikdy nezjistíme přesně, protože to nemusí vědět ani Američané ze satelitů. Vědět ale mohou, zda ten Buk byl dodán z Ruska, nebo pocházel od ukrajinské armády,“ sděluje pro ParlamentníListy.cz.

„Někteří analytici ještě v sobotu říkali, že je možné, že raketa byla vystřelena z Ruska. Pokud by to tak bylo, je klidně možné, že ani Spojené státy to nechtějí říct, protože by to bylo natolik závažné, že by to mohlo znamenat válku. K tomu chci dodat, že si nemyslím, že to bylo vypáleno z Ruska, nicméně si evidentně někdo myslí, že ta možnost existuje, ale už i Američané to vylučují,“ upozorňuje politický analytik a komentátor.

Podle jeho slov to může znamenat, že Spojené státy chtějí získat vyjednávací pozici vůči Rusku a nechtějí, aby se vztahy ještě více vyostřily a hrozila by válka mezi více zeměmi.

Západní média v posledních dnech na titulních stranách o události referovala jako o „Putinových obětech“. Není to tak, že Rusko momentálně informační válku prohrává? „Jednoznačně na Západě a u nás. Doma v Rusku se mu stále vede dobře, i když některé z těch teorií jsou těžko stravitelné i pro Rusy. Problém je, že v té základní věci je všem na Západě jasné, že raketa pochází z území, kde jsou separatisté a letadlo spadlo také tam a argumenty, že to byli Ukrajinci, může akceptovat málokdo. Možné samozřejmě je, že ten systém Buk byl ukrajinské armády, že jí ho separatisté sebrali,“ uvažuje Erik Best.

Fotogalerie: - MikroMaidan v Praze

Před Velvyslanectvím Ruské federace v Praze byl po...
Před Velvyslanectvím Ruské federace v Praze byl po...
Před Velvyslanectvím Ruské federace v Praze byl po...
Před Velvyslanectvím Ruské federace v Praze byl po...
Příprava nezbytných kulis
Příprava nezbytných kulis

„Podstatnou věcí jsou teď sankce, protože ta informační válka samozřejmě Američanům pomáhá, už den před tím totiž uvalili sankce. Evropa příliš nechce, ale USA už mají silnější páky. Pro mě bude důležité, zda bude mít ta událost se sestřeleným letadlem takový význam, že Francouzi odmítnou prodávat letadlové lodi Mistral do Ruska, čemuž Američané už nějaký čas chtějí zabránit a Francouzi to odmítli,“ říká pro server ParlamentníListy.cz.

Jakou podobu by sankce musely mít, aby to ruskou ekonomiku výrazným způsobem zasáhlo? „To přijde v okamžiku, kdy Evropa bude souhlasit s tím, co chtějí Američané. Zatím ani Německo nebo Francie něco takového nechtěly. A samozřejmě ani Česká republika nechce. Problém je, že ČR zatím vystupuje nejednoznačně a pokud budou další sankce, budeme je muset akceptovat,“ je přesvědčen Best.

„My jsme se zeptali na Ministerstvu financí a odpověděli nám, že žádné evropské sankce neplatí pro žádné ruské firmy v České republice,“ prozrazuje dále.

A pozice Vladimira Putina v Rusku? „Z mého hlediska jeho popularita kvůli případu s letadlem doma příliš poškozená nebude. Myslím, že to byl Jiří Pehe, který v ParlamentníchListech.cz řekl, že se může stát, že mocnější lidé v Rusku se budou chtít Putina zbavit. Já soudím, že k tomu ještě nedojde, ale ta možnost, jak říká Pehe, tu existuje. A on to řekl ještě před tím, než spadlo to letadlo. Ale kdyby sankce opravdu zafungovaly, tak se eventuálně může stát, že způsob, jak napravit tu situaci mezi Západem a Ruskem, by byla výměna Putina. To je ale pouze krajní řešení,“ dodal pro ParlamentníListy.cz Erik Best.

Fotogalerie: - Proti masakru ukrajinských civilistů

Tichý protest před budovou vlády, který chce upozo...
Tichý protest před budovou vlády, který chce upozo...
Tichý protest před budovou vlády, který chce upozo...
Tichý protest před budovou vlády, který chce upozo...
Tichý protest před budovou vlády, který chce upozo...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výsměch ČT a Gretě: Zdeněk Zbořil neodolal

10:05 Výsměch ČT a Gretě: Zdeněk Zbořil neodolal

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Kdybych si mohl dovolit trochu ironie, řekl bych, že britští voliči se tento…