Expert odhaduje dění s Trumpem v čele USA: Může se klidně stát, že některá země NATO požádá o pomoc při napadení a nedostane ji, protože...

21.01.2017 15:47 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Politolog Tomáš Šmíd hodnotí nástupní projev Donalda Trumpa jako nečekaně útočný, na druhou stranu neuhnul z akcentů, které ho do Bílého domu vynesly. Podle Šmída díky tvrdému brexitu, jak jej oznámila Theresa Mayová, bude spojenectví obou zemí těsnější; Británie, která se vyváže z evropských struktur, se Spojeným státům jistě přiblíží.

Expert odhaduje dění s Trumpem v čele USA: Může se klidně stát, že některá země NATO požádá o pomoc při napadení a nedostane ji, protože...
Foto: David Daniel
Popisek: Politolog Tomáš Šmíd z brněnské Masarykovy univerzity

Můžete zhodnotit inaugurační projev Donalda Trumpa?

Trump mluvil poměrně útočně na to, jaká to byla slavnostní chvíle, na níž se většinou mluví smířlivěji, tím spíše, že USA nečelí žádné zlomové chvíli, jakkoli Trump vytváří opačný dojem. Na druhou stranu neuhnul z akcentů, které ho do Bílého domu vynesly. Byl to projev hodně namířený pro jeho voliče v duchu boje proti politickému washingtonskému establishmentu. A místy jsem měl dojem, jako by hovořil nějaký starosocialista, než republikán a miliardář, který základ svého jmění zdědil od otce.

Donald Trump již dříve zkritizoval NATO i EU. Aliance je podle něho zastaralá, kdyby EU nenutila země přijímat migranty, Británie by nevystoupila, přesto prý chce Trump po nástupu s lídry EU začít s čistým stolem. Povede se mu to?

Výtky Donalda Trumpa vůči NATO jsou konzistentní jak před volbami, tak po zvolení, ale ony to nejsou nijak ojedinělé názory v USA ani v Evropě. Evropa se totiž až na pár výjimek ve věci společné obrany skutečně jen veze. Velká část zemí Severoatlantické aliance nevydává na obranné rozpočty tolik, k čemu se zavázala. Příznačné je, že další výrazný člen NATO – Velká Británie – který plní své závazky, teď míří mimo EU, najednou zde tedy budou dvě klíčové země NATO mimo Evropskou unii.

Dokážu si v dlouhodobém horizontu představit, že pod tlakem z Washingtonu vedeným Donaldem Trumpem to povede k tomu, že si řada zemí uvědomí, že musí investovat více energie, finančních prostředků a dovedností do společné obrany. Pokud tomu tak nebude, může klidně nastat situace, že některá závazky neplnící země požádá o aktivaci článku 5, tedy o pomoc při napadení, a dostane odpověď, že když neplnila závazky, pomoci se jí nedostane.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

Petr Letocha byl položen dotaz

,,V této geopolitické realitě je naprosto jasné, že země musí být připravena"

Na co přesně máme být podle vás připraveni? Myslíte, že Rusko, které už 3 roky neúspěšně válčí na Ukrajině, rozpoutá teď další světovou? Nevím, ale neprobíhají tu spíš jen závody ve zbrojení a strašení? Co podle vás svědčí o tom, že by Rusko nebo někdo jiný? Zaútočil na další státy EU potažmo na nás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec

16:38 Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec

Ukrajinskou válku tato koalice nezbytně potřebuje až do voleb, proto Petr Holec neváhá říci, že si p…