V závěru minulého a začátkem nového roku se dostalo ve sdělovacích prostředcích hodně prostoru bývalému prezidentovi Václavu Klausovi. Nejprve byl hostem České televize, pak poskytl rozhovor pro ParlamentníListy.cz a zavítal také do první letošní Partie FTV Prima. Hlavně kritizoval, že bruselské elity chtějí migrační krizi zneužít k proměně Evropy, která by se jim jinak nezdařila. „Naše paní Marksové, Šabatové a páni Dienstbierové chtějí vytvořit opravdového Evropana. Spolu s nimi i Gauckové a Merkelové. Evropana chápou jako jakousi tvárnou hmotu, která se stane tímto Evropanem. To chtěli všichni ti diktátoři jako Hitlerové a Stalinové a podobně,“ udeřila v pořadu komerční televize někdejší hlava státu s tím, že jde o pokus změnit shora etnické složení Evropy.
Podle exprezidenta se schyluje k dalšímu stěhování národů. „Někdo si myslí, že se přelila migrační vlna. Ta začíná, ta pověstná tsunami teprve přijde,“ varoval Klaus a vyslovil se pro ochranu hranic EU. Podivil se, že Češi málo protestují proti pasivitě; a to i pasivitě premiéra, jemuž by měli dát najevo, že dostal mandát, aby hájil jejich názory v Bruselu. „Rozhodně všechny Klausovy odpovědi na téma migrační krize byly srozumitelné a dané do souvislosti s exprezidentovou kritikou bruselských struktur a jejich rozhodnutí, kterou známe z mnoha jeho minulých i současných veřejných vystoupení. Jen je terminologicky obohatil odkazem na ‚přesídlovací a osídlovací‘ politiku Velkoněmecké říše a Sovětského svazu. Upozornil tím na terminologii stoupenců ‚Nové Evropy‘ z let druh světové války, nebo ‚vnitřní kolonizaci‘ z let stalinismu,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.
S názorem, že migrační tsunami teprve přijde, bude většina souhlasit
Výběr jmen některých německých a českých politiků, kteří chtějí migraci zneužít k přeměně Evropy, vnímá od Václava Klause jen jako takovou „krvavou ingredienci“. „Ale jistě většina diváků i čtenářů s ním bude souhlasit, že ta ‚pověstná tsunami teprve přijde‘. Také jeho názory na ochranu vnějších a vnitřních hranic Schengenu jsou srozumitelné. Konec konců i to poslední povzdechnutí nad pasivitou předsedy vlády se dalo očekávat, i když víme, že postavení předsedy vlády je jiné než exprezidenta. Ale je to srozumitelné a věcné konstatování, které doporučuje občanům České republiky, že není vždy třeba silných slov a vulgárních rekvizit. Překvapení se tedy nekoná. Kdo Klausovi v minulosti i současnosti naslouchal a naslouchá, ví, oč mu jde a co komu doporučuje,“ míní politický analytik.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník