Kalousek už asi zapomněl... Zdeněk Zbořil k ,,protivnému" výročí roku 1968, pískání, Lucii Bílé či herci Hrušínskému

27.08.2018 4:41 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Zřejmě jim jen šlo o to, dát vědět, kdo je dnes ‚náš‘ komunista a kdo ‚jejich‘. A že o tom rozhodujeme ‚my‘,“ uvedl k protestům proti premiérovi v průběhu minulého týdne politolog Zdeněk Zbořil. V souvislosti s prezentací srpnových událostí roku 1968 v médiích podotýká: „Čeho je moc, toho je příliš!“ „Přízeň mocných a velmocných je přelétavá a služebná média spolknou a vyzvracejí všechno možné.“ Zbořil konstatuje, že u nás probíhají pokusy o mobilizaci části společnosti: „Asi si nechceme přiznat, že státy se udržují idejemi, které je zrodily. Začalo to ‚sametovou revolucí‘ a pak to její obdobou pokračovalo skoro nepřetržitě. Říkal mi jednou kolega Kotík, který rozuměl scénickému osvětlení, abych ale nezapomněl, že ‚samet pohlcuje lesk‘.“

Kalousek už asi zapomněl... Zdeněk Zbořil k ,,protivnému" výročí roku 1968, pískání, Lucii Bílé či herci Hrušínskému
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Snad si ti nespokojení s vítězstvím ANO 2011 v posledních parlamentních volbách a s úspěchem sestavení vlády Andreje Babiše mohli vybrat jiné místo a jinou příležitost. Takto jen demonstrovali, že jim zase tak moc o vzpomínku na invazi armád Varšavské smlouvy nejde. Koneckonců aplausem pro ‚normalizačního‘ Milana Štěcha to dokázali neméně statečně. Ale hlavně k tomu je dnes třeba jiné odvahy než před padesáti lety,“ reagoval politolog Zdeněk Zbořil na protesty, které provázely pietní akt k uctění obětí srpna 1968 před budovou Českého rozhlasu. Na premiéra lidé pískali a křičeli hesla proti němu. „Zřejmě jim jen šlo o to, dát vědět, kdo je dnes ‚náš‘ komunista a kdo ‚jejich‘. A že o tom rozhodujeme ‚my‘. Trochu to připomíná neslavnou minulost, ale dnes ještě od těch let minulých nevíme, jak daleko to dojde,“ dodal Zbořil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…