Kavárna se opět ozve s pískotem, to je jasné, říká expert po projevu prezidenta. A kritikům prezidentova zdraví prý sklaplo

26.12.2018 16:00

MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ „Projev to byl velice vyvážený, byl hodný prezidenta,“ zhodnotil pro ParlamentníListy.cz vánoční projev Miloše Zemana analytik Jiří Mikeš. Vyjádřil se ke slovům prezidenta ohledně vojáků v Afghánistánu, v souvislosti s důvěrou k armádě a k médiím i k jeho razantnímu vyjádření vůči „lepšolidem“ a protivládním demonstracím.

Kavárna se opět ozve s pískotem, to je jasné, říká expert po projevu prezidenta. A kritikům prezidentova zdraví prý sklaplo
Foto: Vít Hassan
Popisek: Protesty proti konání konference politiků frakce Evropského parlamentu Evropa národů a svobody začaly v sobotu odpoledne u stanice metra Roztyly, odkud se demonstranti vydali k Top hotelu

Anketa

Myslíte, že se v roce 2019 budeme mít lépe než v tomto končícím roce?

23%
77%
hlasovalo: 18948 lidí

„Byl to projev bilanční, v mnoha věcech nebyl nijak zvlášť překvapivý. Myslím si, že byl velice vyvážený, občanský, hodný prezidenta,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Jiří Mikeš. A vyjádřil se i k tomu, jak na něj působila prezidentova „vizáž“. „Pan prezident vypadal zdravě, rozhodně nevypadal nemocně,“ sdělil Jiří Mikeš s ohledem na různé „útoky“ a dohady, které obzvlášť v tomto roce zazněly z některých míst právě v souvislosti se zdravotním stavem Miloše Zemana.

Jiný názor na vojáky v Afghánistánu

Ačkoliv většinu prezidentova projevu považoval analytik za nepříliš překvapivou, co jeho samotného prý zarazilo, byla Zemanova slova týkající se našich vojáků v Afghánistánu a varování před jejich případným odchodem. Prezident vysvětlil, že pokud by spojenecké jednotky z této země odešly, afghánské území by znovu ovládl Tálibán, který, jak doslova uvedl, již jednou vytvořil z této země základnu k teroristickým útokům včetně toho nejhoršího z nich, a to byl útok na newyorská dvojčata v září 2001. „A není důvod pochybovat o tom, že v případě vítězství Tálibánu by opět v Afghánistánu bylo vytvořeno teroristické centrum, připravující a plánující teroristické útoky všude na světě. Chráníme v Afghánistánu bezpečnost našich občanů,“ uvedl mimo jiné prezident.

„To mě trochu zaskočil,“ reagoval na tato prezidentova slova analytik Jiří Mikeš a pokračoval. „Nemyslím si, že Tálibán je zdroj světového terorismu. Na Afghánistánu si vylámali zuby Angličani, dostali tam na frak Rusové, Američani se také začnou stahovat… To je úplně jiný svět. Tak je nechme, ať si to tam dělají po svém, a ne abychom jim tam vnucovali nějakou demokracii, na kterou oni nejsou zvyklí,“ říká Jiří Mikeš a dodává. „Myslím si, že proti terorismu se dá bránit tak, že si budeme prostě chránit své hranice. Že tady bude BIS a další pracovat zodpovědně a že sem nikoho takového nepustíme. A ne abychom tam posílali další a další vojáky. V tomto bych s panem prezidentem nesouhlasil,“ vyjádřil se Jiří Mikeš.

Věří armádě, nevěří médiím…

Jiří Mikeš okomentoval také část Zemanova projevu, ve kterém prezident uvedl, komu podle průzkumu lidé věří a komu naopak ne. „To, že na prvním místě jsou armáda a policie, to bylo pro mne překvapivé. Tyto složky dlouhodobě patřily k těm, na které se lidé dívali skrz prsty,“ uvedl Mikeš a vyjádřil se i k upozornění prezidenta na naopak mnohem menší důvěru vůči médiím nebo třeba neziskovkám. To pro něj překvapivé odle jeho slov naopak nebylo.

„Já si myslím, že to je v souladu s tím, co se děje například i v občanské společnosti v Americe. Přesně to odpovídá tomu, jak ta globalizace pokračuje a jak ti oligarchové, finančníci a další najednou zjišťují, že proti sobě mají až doposud mlčící většinu. A ona se začíná ozývat,“ říká analytik a dává rovnou i příklady.

„Ve Francii jsou to nyní žluté vesty, v Americe Demokratická strana dělá, co může, aby prezidenta zdiskreditovala, a on získává pod sebou pevnější a pevnější půdu. No tak tady je to také. Myslím si, že si ta ‚kavárna‘ uvědomuje, co ji čeká teď třeba i v těch evropských volbách. Uvědomuje si, že zájem světa se přesouvá někam do Asie a že ta Evropa začne hrát okrajovou roli. Že Britové s Brexitem to myslí naprosto dobře, protože mají za sebou Ameriku, Austrálii… Budou se prostě dít věci neočekávané a věci, které jdou proti těm ‚lepšolidem‘,“ použil analytik slovo, které ve svém projevu na konci rozebral prezident, a pokračoval. „Oni to totiž tak hloupě vyhrotili svými nesmyslnými útoky, zapšklostí a zlobou. Lidé nejsou hloupí, mají k dispozici všechny ty sociální sítě a komunikují mezi sebou tak, jak dříve nemohli. Takže ti ‚lepšolidé‘ teď prostě ztrácejí půdu pod nohama a možná že už by si také mohli říct – no tak sakra, asi bychom se měli trochu nad sebou zamyslet, jestli děláme všechno správně a jestli by nestálo za to budovat lepší svět, nehnat ho do nějakých konfrontací, starat se o ty národní zájmy, nepodléhat globalistům…,“ vzkázal „lepšolidem“ analytik. „Já když vidím některé ty europoslance, co tam dělají, jak útočí proti vlastní vládě… Tak to jsou vlastizrádci, a ne že je to prezident!“ dodal Mikeš.

Útok kavalerie na „pražskou kavárnu“

Ke konci projevu se prezident opřel do již zmíněných takzvaných lepšolidí a do protivládních demonstrací. S něčím takovým prý Jiří Mikeš počítal. Prezident se toho ale jeho názoru „zhostil se ctí“.

„Očekával jsem, že tam bude ten závěrečný lehký útok kavalerie na ‚pražskou kavárnu‘. Myslím si, že tento ‚útok‘ byl opravdu inteligentní a v souladu s názory lidí práce,“ sdělil Jiří Mikeš.  

Ohledně „lepšolidí“ prezident uvedl, že „lepšolidé“ jsou ti, kteří se považují za něco lepšího, než jsou ostatní. „Kteří nám neustále radí, co máme dělat. Své názory považují za nadřazené,“ vysvětlil například. Vyjádřil se i k protivládním demonstracím s tím, že demonstrovat za svržení vlády mají lidé plné oprávnění v situaci totalitního režimu. Připomněl, že tehdy se sám dvou takových demonstrací zúčastnil. „Myslím si, že je pochopitelné, že lidé budou demonstrovat proti něčemu konkrétnímu – například ve Francii proti zdražení pohonných hmot. Ale demonstrovat za svržení, nebo tedy demisi vlády, v podmínkách svobodných voleb, je podle mého názoru pohrdáním vůlí voličů,“ pronesl prezident. A servítky si nebral při vzpomínce na incident, kdy kytice některých vládních činitelů skončily 17. listopadu v koši. „Ti, kdo házejí květiny do odpadkových košů, jsou podle mého mínění primitivní hlupáci,“ vyjádřil se zcela jasně prezident.

„Je jasné, že se ‚kavárna‘ opět ozve s pískotem. A podle mého názoru se znovu odkopá a ztratí možná i některého dalšího svého voliče,“ uvedl na závěr analytik Jiří Mikeš.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď úkoly pro Fica.“ Po volbách: Jde i o nás a Ukrajinu

10:43 „Teď úkoly pro Fica.“ Po volbách: Jde i o nás a Ukrajinu

Teď je na Robertu Ficovi, aby očistil slovenskou politiku od tlaků některých organizací, uvádí po ví…