Křik u Moravce, pak charita a nakonec ples s Bohdalovou. Zde je dohra Babišovy akční neděle

13.02.2017 21:21

POLITOLOGOVÉ „Po Čapím hnízdě je to jeho nejnepříjemnější okamžik v politice.“ Kauzu kolem korunových dluhopisů analyzovali pro ParlamentníListy.cz politologové. Jak obstojí vicepremiér Andrej Babiš? Izolují se od něj voliči, nebo naopak získá? Na konkrétních případech politologové popsali i to, jak bravurně ovládá vicepremiér strategii odvedení pozornosti a proč by se od něj jiní mohli učit. „Potkávání se s celebritami, to je něco podobného jako užívání provokativního slovníku nebo věnování se charitě. Mě zaujal i odkaz na Ples upírů,“ poznamenal politolog Lukáš Jelínek.

Křik u Moravce, pak charita a nakonec ples s Bohdalovou. Zde je dohra Babišovy akční neděle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hostem pořadu OVM byl Andrej Babiš. I když byl druhým duelistou Luděk Niedermayer, mluvilo se opět převážně o Kalouskovi

„Hrozba zacyklení a nastartování nekonečné kauzy,“ na to pro ParlamentníListy.cz poukazuje v souvislosti s debatami kolem dluhopisů politolog Jan Kubáček. „Pro Andreje Babiše není nejpodstatnější problém, co bylo, nebo nebylo morální. V jeho případě to voliči až tak neřeší, protože je pragmatický politik. Nikdo od něj neočekává andělskou tvář a chování. Jde o to, zda peníze na začátku měl, nebo neměl. To by mohlo zpochybnit jeho kariéru, počáteční investice, ohrozit jeho reputaci a vzdalovat ho od vlády,“ říká politolog. „Samozřejmě že je pro něj tato kauza krajně nepříjemná. Pokud něco politikům krátí a poškozuje kariéru, pak jsou to nesrovnalosti v penězích a hospodaření. Pro Andreje Babiše nejde o kauzu likvidační, ale zpochybňující to, co je pro něj reputačně důležité, a to princip osobního úspěchu a že se vypracoval. Nečekám ale, že by ho to vyřadilo z politického provozu. Na to je velmi mazaný, šikovný, pracovitý, má velké konexe, vliv a má svá média,“ dodal.

Politolog Lukáš Jelínek situaci shrnul takto: „Snaží se přehrát pozornost ze své vlastní majetkové kauzy. Dělá to tak vždycky, když se mu na něco nechce odpovídat. A v této věci je jeho snaha nejintenzivnější. Po Čapím hnízdě je to jeho nejnepříjemnější okamžik v politice.“

„Dělá vše pro to, aby mazaně odvedl pozornost.“

Ať už je to jakkoli, co umí Babiš bezkonkurenčním způsobem, je podle politologů právě systém odvedení pozornosti. Ten prý uplatnil i v nedělních Otázkách Václava Moravce, kde byla řeč o uvedené aféře. „Dělá vše pro to, aby mazaně odvedl pozornost. Ať je to parodování kampaně sorry jako nebo vytahování Miroslava Kalouska. To jsou všechno symboly, které mají vytvořit pseudoaféry proto, aby se nemuselo řešit to nejpodstatnější, a to jeho finance.“ U Moravce padlo jméno Kalousek více než třicetkrát: „Cílem bylo vyvolat určitou parodickou situaci, vyhecovat lidi, aby řešili, kolikrát vzpomene Miroslava Kalouska. Vůlí nebylo obstát, argumentovat, ale vytvořit situaci, vypustit pokusný balónek, a proto tolik Miroslava Kalouska. To byl i záměr,“ říká Kubáček. Politolog Lukáš Jelínek se domnívá, že Kalouska ještě chvíli vicepremiér používat bude: „Voliči zatím otrávení nejsou, Babišovi preference neklesají. Jako terč bude sloužit Babišovi ještě dlouho.“

Kubáček: Snaží se celou situaci zmírňovat

V otázkách Václava Moravce odmítl vicepremiér, že by šlo o optimalizaci, a pokud někoho mrzí, že měl díky nastavenému systému snad nějakou výhodu, tak dá peníze, konkrétně 52 milionů, na charitu. A jak řekl, tak udělal. Repektive konat začal. Už v neděli na Facebooku Andrej Babiš napsal, že jako první pošle milion malé Nině, která trpí vážnou spinální svalovou atrofií. „Samozřejmě se snaží celou situaci zmírňovat, zatím je v tom velmi úspěšný, mezi to patří i aspekt charity,“ říká pro ParlamentníListy.cz Kubáček.

Politolog Lukáš Jelínek reagoval takto: „Charita je velmi dobrá a ušlechtilá věc v okamžiku, kdy o ní člověk nemluví, ale když se charitativně chová. Je dobře, když politici přispívají na charitu, ale neměli by to dělat okázale, účelově a nejraději bych byl, kdyby nastavovali úroveň sociální spravedlnosti tak, aby lidé, kteří z charity prostředky čerpají, nebyli odkázáni na charitu, ale dokázali se k financím dostat jinak.“

Mediální prostředí rozředí plesem upírů. Dobrá strategie

Po svém vystoupení u Moravce vyvěsil Babiš na svém facebookovém profilu fotografii, na níž je zachycen on v obleku, jeho partnerka a herečka Jiřina Bohdalová. K tomu připsal: „Po Václavu Moravcovi bude Ples upírů. Odpočinková pohoda.“ „I to k tomu patří, cíl je vyprovokovat, vtáhnout do situace celebritu, dámu, aby se řešilo vše okolo a ne podstata,“ poznamenal Kubáček.

V tom, že jde o další dobrý tah, se s Kubáčkem shoduje i Lukáš Jelínek: „Docela určitě. Potkávání se s celebritami, to je něco podobného jako užívání provokativního slovníku nebo věnování se charitě. Mě zaujal i odkaz na Ples upírů. Když člověk viděl projekci této fotografie, mohlo to vyvolat i pobavení čtenářů. To je přesně to, s čím Andrej Babiš tak dobře pracuje. Mediální prostředí rozředí Plesem upírů. Je to součást jeho mediální strategie, velmi dobré, od které by se ostatní politici mohli jen učit.“

Za Babiše je veřejnost ochotná ručit, dokud nebude řešit jen své problémy

A co z toho všeho prozatím vyplývá s ohledem na Babišovu zásadní popularitu u veřejnosti? „Ukazuje se, že veřejnost je ochotná podporovat a ručit za Andreje Babiše, ale ta podpora je podmíněná. Pokud mu zůstane akceschopnost, dynamika, schopnost přitahovat pozornost. Ne že bych výzkumy vnímal jako jednoznačný soud, spíš je chápu, jako že Andrej Babiš je nejofenzivnější politik v současnosti, je schopen veřejnost nejmaximálněji oslovit. Samozřejmě podpora bude fungovat do té doby, dokud bude řešit témata pro veřejnost a ne sebe. Pokud začne řešit své kauzy a problémy, začne se zadrhávat.“ Aktuální kauza s dluhopisy Babiše podle Kubáčka zásadním způsobem nepoškodí, ale od určitých skupin ho může izolovat. „Dovedu si představit, že u podnikatelů, voličů náročných, kteří se více zajímají o politiku, ho to může znevěrohodnit a může se stát, že jich nebude schopen oslovit tolik. Určité vrásky mu to může přinést, ale na druhou stranu to není nic fatálního a do voleb je daleko.“

Že by Babiše kauza mohla teď zásadně poškodit, si nemyslí ani Lukáš Jelínek: „Nic mu nebylo dokázáno. Vycházejme z toho, že vše proběhlo legálně. Problém by nastal, kdyby orgány činné v trestním řízení, finanční správa nebo nějaký hodnověrný svědek poukázali na to, že neměl Babiš tehdy dostatek finančních prostředků. V současné fázi neexistuje žádný důkaz pro takové podezření, takže zatím může být Andrej Babiš v klidu.“

Na závěr ještě připomeňme, že ministr financí čelí kromě daňové optimalizace i podezření, že na nákup dluhopisů neměl dost peněz. Veškerá obvinění odmítá. Uvedl, že do konce března zveřejní audit i potvrzení banky, že šlo o jeho peníze. Ministr financí také navrhne, aby byly zdaňovány výnosy z korunových dluhopisů vydaných v době, kdy dani nepodléhaly. Změna by měla platit od příštího roku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

12:08 Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „V této souvislosti mne ale také zaujalo nadšení mladých lidí v některých evr…