Kultivovaný Halík na Hradě by byl pro mnohé úleva. Odborníci tipují

14.12.2011 23:06

POLITOLOGOVÉ Série útoků ze strany vicekancléře prezidenta republiky Petra Hájka na osobu profesora sociologie Tomáše Halíka vyvolala u komentátorů otázku, zda by se Halík neměl ucházet o prezidentské křeslo po vypršení mandátu Václava Klause. Politologové Halíkovy šance v zásadě neztrhávají, připomínají ale, že česká společnost je dosti antiklerikalistická.

Kultivovaný Halík na Hradě by byl pro mnohé úleva. Odborníci tipují
Foto: halik.cz
Popisek: Filozof a katolický kněz Tomáš Halík
reklama

Komentátor MF DNES Karel Škarabal připouští sice, že Halíkova kandidatura není příliš pravděpodobná, ale na druhou stranu se snaží dokázat, že by české společnosti Halíkovo vítězství jen prospělo. Sociolog by nás prý dokázal lépe připravit na časy krize a snad by přispěl i k obnovení důvěry občanů v tento stát.

„V době, kdy lidé nevěří v politiku ani politikům, by silná duchovní autorita z nepolitického prostředí mohla pomoci k obnovení základní důvěry v systém státu a v demokratické právní zřízení,“ věří Škrabal. K této úvaze přivedly komentátora verbální přestřelky mezi přívrženci Václava Klause a Václava Havla, které už patří k české politice asi jako k velbloudovi hrby. V té poslední byl bývalý externí Havlův poradce napaden Hájkem kvůli pravosti kněžství.

Sledujeme téma Přímá volba prezidenta
Sledujeme téma Hájek versus Halík

Kolem Klause jsou sešikovány kontorverzní osoby

Politolog Karel B. Müller z VŠE ocenil, jakým způsobem čelí Halík mediálním útokům.“ Považuji za šokující, že tyto útoky vycházejí z okruhu osob kolem současného prezidenta, avšak na to, že kolem Klause jsou sešikovány také kontroverzní osoby, jsme si již bohužel zvykli. Musím říci, že v této věci jistě nejsem nestranný. Osobně se domnívám, že posílení pošramocené reputace ČR by zvolení někoho typu Tomáše Halíka prospělo a myslím, že množství našich občanů i mezinárodních partnerů by takový výsledek volby přinesl značnou úlevu,“ míní Müller . Přestože je politolog odpůrcem přímé volby, která s největší pravděpodobností poslouží k výběru příštího prezidenta , nepochybuje o tom, že se Halík těší mezi střední třídou v ČR popularitě vysoké a byl by prý velmi konkurenceschopný kandidát.„Vnímání prezidentské funkce v ČR se orientuje na hodnoty nadstranickosti, rozvahy, vysokého morálního kréda, vzdělanosti, empatie. Vitalita takové vnímání je doložena i tím, že ani Václav Klaus nedokázal tento stereotyp významněji narušit. Dokázal ho však velmi umně využít ve svůj prospěch,“ míní Müller.

Vybírat jako senátory

Místo členů parlamentu by kandidáta mohli vybrat všichni voliči podobným systémem, jakým se dnes volí senátoři, tedy dvoukolově. Kandidáta na prezidenta by mohla podle novely navrhnout petice alespoň 50.000 občanů starších 18 let, nebo nejméně dvacet poslanců či deset senátorů. Přímou volbu hlavy státu by vyhlašoval předseda Senátu. Vyhlásit by ji měl nejpozději 90 dnů před jejím konáním.

Fotogalerie: - Přímá volba prezidenta

Zástupci ČSSD se radují z přijatého zákona
Jiří Pospíšil měl například v blízké době jmenovat...
Přestávka ve sněmovně
Premiér Nečas s poslancem Bártou
Kníže Schwarzenberg čte ve sněmovně noviny
Jiří Šlégr, druhý člen NS-LEV 21 ve Sněmovně

Halík může Hájkovi děkovat za popularitu

Anketa

Koho byste rádi viděli na Hradě?

15%
hlasovalo: 2773 lidí
To, že by se Halík mohl stát prezidentem není podle politologa Miroslava Mareše vyloučeno. Zajímavá by podle něj byla i reakce katolické církve, která není v náhledu na Halíka jednotná. „Hodně by záleželo na protikandidátovi v druhém kole. Útoky současného prezidentova poradce Hájka na Halíkovu pozici nemají zásadní vliv, Hájek je znám spíše vyhraněné skupině Klausových příznivců a krajní pravici, tedy lidem, kteří by tak jako tak Halíka nevolili, a u "antiklausovské fronty" jeho výpady nemají negativní účinek, resp. ji spíše mobilizují v aktivitách na podporu Halíka,“ míní Mareš.

Jsem předpojatý přiznávám, raději bych tam viděl Duku

„Pokud jde o Halíka, já jsem trochu předpojatý. Tomáš byl můj spolužák na FFUK, stýkali jsme se i po odchodu ze školy, i když jsme se nevyhledávali. Rád čtu jeho knížky, protože je to kultivovaný vypravěč, ale nevěřím mu. Kdybych měl hledat mezi ornáty a komžemi, líbil by se mi pan arcibiskup Duka, jehož vzdělání a vzdělanost jsou téměř prezidentské,“ chválí arcibiskupa politolog Zdeněk Zbořil.

Politolog nicméně soudí, že osoby spojené s církvemi a církví nebudou mít šanci. „ Navíc se stanou terčem vulgární (lidové) kritiky až nenávisti. Jak říkal Neruda: ...buď svatý rád, když není bit! ,“ uzavírá Zbořil.

Jinde snad, ale u bezvěrců těžko

Slabou důvěru v církev vidí jako překážku pro Halíka několik politologů, včetně Jana Bureše z MUP „Právě ta ateistická povaha českého národa znamená, že by prof. Halík v přímé volbě neuspěl,“ soudí Bureš.

Profesorka Vladimíra Dvořáková VŠE připouští, že Hájkovy útoky  Halíkovu osobu v očích veřejnosti spíše zpopularizovaly a že dokonce  i Halíkova poslední kniha oslovila více čtenářů, zejména mezi lidmi, kteří nejsou věřící, ale přesto soudí, že v české společnosti by asi kněz jako prezident neprošel.

Hraničí to z kuriozitou

„Bylo by hodně zvláštní, kdyby se v jedné z nejsekularizovanějších evropských společností stal katolický kněz prezidentem. Samozřejmě, nic není úplně vyloučené i volba Klause v roce 2003 byla dost překvapivá. Nicméně si v současném českém parlamentu nedovedu představit významnější stranu, která by si Halíka "osvojila" jako svého seriózně prezentovaného prezidentského kandidáta,“ míní Lubomír Kopeček z FSS Brno.

Podle politologa bodou mít, i v případě zavedení přímé volby, výhodu kandidáti s alespoň nějakým stranickým zázemím.  „Navíc u přímé volby se ještě zvýrazňuje potřeba, aby kandidát byl populární a přijatelný u značné části voličů. Vzhledem k zmíněnému sekulárnímu charakteru většiny společnosti bych případné šance kandidáta-kněze hodnotil velmi skepticky, a to přes třeba pozitivní vztah některých vlivnějších médií,“ nepřipouští Kopeček překvapení.
Josef Mlejnek z FSV je toho názoru, že veškerá debata o Halíkovi na Hradě je předem zbytečná, jelikož prý Halík kandidovat nebude.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Pavel Kozdera
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš v ohrožení života. A Zbořil ukázal. Po jménech

8:52 Babiš v ohrožení života. A Zbořil ukázal. Po jménech

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Nezapomenutelná ostuda! „Ale ta dnes nevadí, hlavně se musíme postarat o to, …