Nečas se i s celým kabinetem rozkládá. Čeká už prý jen na ránu z milosti

07.10.2012 20:09

POLITOLOGOVÉ Pan Čistý a protikorupční vláda. To byla značka, jíž se zpočátku pyšnil kabinet premiéra Petra Nečase (ODS). Po dvou letech se podobným příměrům musí při pohledu na torzo původní vlády každý jen smát.

Nečas se i s celým kabinetem rozkládá. Čeká už prý jen na ránu z milosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas
reklama

Z původní vlády premiéra Petra Nečase (ODS) zbyly jen trosky. MInistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) bude za dva a čtvrt roku vládnutí kabinetu už devátým ministrem, který kabinet opustí.

Kam se poděly ideje a sliby, že protikorupční vláda v čele s "panem Čistým" zamete s uplácením a klientelismem? Místo toho, aby tak učinila, se korupce ve velké míře vkradla právě do jejích řad.

Velkou vinu na zkorumpovanosti vládních členů nese právě premiér. Ten podle některých už pěje svou labutí píseň.

"Vláda je v rozkladu, čeká se jen na to, kdo nebo co jí zasadí ránu z milosti," řekl ParlamentnímListům.cz politolog Jiří Mlejnek.

Ač je současná aféra kolem ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka spíše nešťastná a Nečas jen těžko mohl odmítnout nominace koaliční TOP 09,  může premiérovi zlomit pomyslný politický vaz. S tímto názorem se ztotožňuje třeba politolog Lukáš Jelínek z Masarykovy dělnické akademie.

Další názory politologů čtěte ZDE

Podezření tu byla. Kontrola nikoliv

"Co premiér zanedbal, byl jistý dohled nebo tlak na Drábka, aby řešil dřívější podezření týkající se MPSV," podotýká politolog.

Více o kauze ZDE

Nečas podle něho ale nese fatálnější odpovědnost za ministry z řad občanských demokratů. Tedy třeba za Ivana Fuksu, Martina Kocourka nebo Jiřího Pospíšila, kteří vládu už v minulosti museli opustit.

Nečas a kongres

"Vyvození odpovědnosti se jistě stane tématem kongresu ODS, i když se to Nečasovi nemusí líbit," uzavřel pro redakci Lukáš Jelínek.

Nejen nejrůznější korupční i jiné skandály, ale i prezident Václav Klaus hází současné vládě klacky pod nohy. Vetuje její zákony, kritizuje premiéra kvůli zvyšování DPH i dalším krokům a obecně se zdá, že jeho momentálním přáním je do konce roku ji svrhnout.

To je také sen komunistů. „Tato vláda měla být už dávno pryč. Ne že bychom po nich jásali a toužili (po předčasných volbách). Ale čím dřív tím líp,“ řekl například v nedělních Otázkách Václava Moravce komunista Pavel Kováčik.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jana Šulcová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politolog se neudržel: Seriál o britské smetánce 18. století s černošskými herci? A co kdyby si otroky na plantáži zahráli Landa s Matáskem!

17:14 Politolog se neudržel: Seriál o britské smetánce 18. století s černošskými herci? A co kdyby si otroky na plantáži zahráli Landa s Matáskem!

VHLED MICHALA BOKA Britská smetánka 18. století tvořená černochy? I to je možné, alespoň dle nového …