Nic jste nepochopili! Odborníci srazili Němcovou a Kalouska za útoky na Babiše

18.10.2013 16:25

POLITOLOGOVÉ ODS a TOP 09 zaznamenávají s blížícím se termínem voleb propad hlasů především na úkor hnutí ANO Andreje Babiše. Proto se snaží odradit voliče výkřiky o komunistické minulosti, o opakování Věcí veřejných či hrozbě propojení státní moci s velkými podniky. Podle politologa Jana Bureše ale jen prokazují, že nechápou hloubku nespokojenosti lidí s dosavadní politikou.

Nic jste nepochopili! Odborníci srazili Němcovou a Kalouska za útoky na Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslava Němcová

Hodně munice už vypálili představitelé TOP 09 a ODS proti Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO v sebezáchovném pudu, že odradí pravostředové či pravicové voliče od nového subjektu. Ten totiž způsobuje čím dál větší odliv hlasů od těchto stran, které si navzdory svému nevydařenému tříletému vládnutí naivně myslely, že nelevicoví voliči se budou rozhodovat především mezi nimi. Každý další zveřejněný průzkum však ukazuje rostoucí sílu ANO, ochabování TOP 09 i pád do propasti v podání ODS.

Obsáhlý archiv výzkumů na serveru ParlamentníListy.cz:

A tak se pálí ostrými náboji. „Cílem Babišova ANO je propojení státní moci s velkými podniky a vytvoření politicko-podnikatelského mocenského komplexu,“ řekl Právu první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „V Babišově případě hrozí velká kumulace moci hospodářské, mediální a politické, která může významně negativně ovlivnit poměry v zemi,“ přidala se jednou z reakcí i místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

Nebezpečí pro demokracii a práskání StB, pálil Kalousek

„Jestli si někdo neuvědomuje rozdíl mezi řízením firmy a řízením demokratického státu a tvrdí, že je to stejné, tak je to neskonale nebezpečné. Demokracii si tvoříme společně, tu nemůžeme dodržovat. To si ten člověk evidentně neuvědomuje a v tom je tak nebezpečný,“ vytasil se s dalším útokem Miroslav Kalousek. „Jde o obdobu Věcí veřejných, až mě mrazí, když si uvědomím, jak je to jednoduché. I tím, jak konstruovali kandidátní listiny, kde jsou jména, která pan Babiš platí jako zaměstnance,“ varovala zase Miroslava Němcová.

Fotogalerie: - Martin Kuba v Kadani

Stánek ODS v Kadani
Dorazil i úřadující předseda strany Martin Kuba se...
Propagační předměty ODS
A káva za pět korun
Děti dostaly balónky
Někteří měli o program ODS zájem

Fotogalerie: - Kampaň ODS v Jablonci

Miroslava Němcová v Jablonci spolu s tamním primát...
Modrý stan ODS v Jablonci
Jablonec je největší baštou ODS v Libereckém kraji
Hosteska před stanem ODS
Lidé si tu mohli koupit kávu za pět korun
Na obrazovce se točila smyčka s volebními hesly

Voliči jsou však stále hluší, a tak je třeba ještě přitvrdit. „Předseda ANO Andrej Babiš práskal komunistické státní bezpečnosti,“ prohlásil Miroslav Kalousek a v jiném rozhovoru mluvil o „komunistickém udavači“, když zdůvodňoval, proč TOP 09 odmítá jakoukoli povolební spolupráci s hnutím ANO. „Na soud ve věci jeho aktivní spolupráce s StB se nedostavil, sílí tak podezření, že informace o spolupráci mohou být reálné. Snad i toto voliči dobře posoudí,“ nemohla zůstat pozadu ani Miroslava Němcová.

Zmatený volič takzvaných pravicových stran

O zděšení TOP 09 a ODS z Andreje Babiše a jeho hnutí ANO nejvýmluvněji svědčí skutečnost, že předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg řekl v rozhovoru pro časopis Týden, že když by měla jeho strana jít do koalice, tak jedině s ČSSD. A podobně i volební lídryně ODS Miroslava Němcová si prý dokáže představit koalici se sociálními demokraty nebo podporu jejich menšinové vlády. Zareagoval na to i Andrej Babiš, podle něhož pravicový volič, který možná znovu uvěřil všem těm billboardům ODS a TOP 09 o tradici a pravicovosti, musí být zmaten.

Ptá se, proč by tedy volič měl dát hlas takzvaným pravicovým stranám, které se těší na vládu s ČSSD. „Není žádné vlevo a vpravo. V České republice máme zcela jiné dělení. Na jedné straně jsou současné strany a současní politici a na druhé straně jsou voliči, tedy my, kteří jsme měli jednou za čtyři roky možnost hodit některé ze stávajících stran hlas. Teď je na voličích, aby si řekli, která stávající strana jim je z té ´druhé strany´ asi tak nejblíže. Nebo si ještě mohou vybrat hnutí, které na té ´druhé straně´ není a nikdy nebude,“ konstatuje lídr hnutí ANO Andrej Babiš.

ODS si vůbec nepřipouští hlubokou nespokojenost ve společnosti

A právě tady bude asi ten zakopaný pes. Politici ODS a TOP 09, což jsou většinou zběhlí lidovci, si za dvě desetiletí politiku doslova ochočili pro své zájmy a potřeby, a proto pro ně nejsou hrozbou sociální demokraté, s nimiž se už v minulosti také na lecčem dokázali dohodnout. Skutečným strašákem je pro ně nový subjekt, který může způsobit něco tak děsivého, že by se politika mohla provádět ve prospěch občanů, nikoli politiků. Příšerná představa!

„Představitelé ODS se chovají velmi hystericky, vůbec nepochopili, jak hluboká je nespokojenost veřejnosti se stavem politiky. Růst popularity Andreje Babiše je založen právě na tom, že si ho lidé spojují především s představou úspěšného a schopného člověka, který celkem věcně a racionálně v debatách kritizuje většinu nešvarů v téhle zemi. Bývá na ně dobře připravený, zná fakta i čísla. Občas s nimi manipuluje, ale to dělají všichni,“ říká pro ParlamentníListy.cz Jan Bureš, vedoucí Katedry politologie a humanitních studií Metropolitní univerzity Praha.

Fotogalerie: - Mítink ČSSD ve Zlíně

Ve zlínském hotelu Moskva se konal mítink ČSSD
Do sálu dorazila řada občanů
Bohuslav Sobotka
Zlínský hejtman Stanislav Mišák
Hostesky rozdávaly propagační materiály
Kdo chtěl, mohl se s politiky vyfotit

Lidé si s Babišem a hnutím ANO spojují potřebnou změnu

Do mozaiky reakcí ohrožených pravicových politiků na Andreje Babiše zapadá i chování Miroslavy Němcové při čtvrtečním duelu s Andrejem Babišem v pořadu televize Nova Vaše volba. „Její reakce byly naprosto hysterické. Paní Němcová se jen snažila bránit, ale to nemůže nikoho přesvědčit. Protože se evidentně ukazuje, že ODS si není schopna uvědomit hloubku problémů země. A že si není schopna připustit, že spousta věcí se lidem v zemi velmi silně nelíbí a že si s panem Babišem spojují určitou změnu,“ pokračuje Jan Bureš.

To, co se v zemi teď v předvolebním čase děje, je protest proti tomu, jak se tady dělá politika. „To není protest proti systému jako takovému. Protože pan Babiš dává jednoznačně najevo, že chce být demokrat, ale zároveň i to, že chce provést určité reformy. Byť je ten program zatím takový vágní a bude pro něj těžké, aby si ve sněmovně utvořil nějakou názorově – řekněme – krystalickou skupinu, tak lidé si s ním spojují naději na zásadní změny, pokud jde o financování, rozpočet a pokud jde o to, jakým způsobem se zachází s penězi ve státě,“ vysvětluje politolog.

Od problémů současnosti utíká Němcová k obětem minulého režimu

„Nějaká antikomunistická rétorika vůbec ničemu nepomůže. To lidi už nezajímá, to je třicet let pryč. To, co tam předváděla paní Němcová ve stylu, že začne připomínat oběti komunistického režimu, to vůbec už dnes nikoho netrápí. Samozřejmě je třeba ty lidi uctívat, a to všichni chápou a nikdo se nechce vracet do komunistického režimu, ale nemůže a nebude to zabírat v předvolební kampani. Lidi trápí, jak společnost vypadá dnes, a Andrej Babiš se jim zdá, že je možným řešením,“ poznamenává pro ParlamentníListy.cz politolog Jan Bureš.

Lídryně ODS i podle svého čtvrtečního vystoupení v TV Nova prokázala odtrženost od současných problémů společnosti. „ODS tohle vůbec nepochopila a místo aby se začala chovat tak, že bude připouštět nutnost zásadnějších změn a reforem, tak v podstatě tvrdí, že všechno dobře funguje a lidi jsou se vším spokojení. Němcová tam začne povídat něco o tom, že jsou tady tisíce úspěšných starostů. No ano, ale to lidi dnes netrápí. Je trápí ekonomické problémy země, korupce a podobně,“ připomíná politolog.

Hnutí ANO má potenciál sbírat voliče, kteří dřív volili ODS

Podle něj rétorika o komunistické minulosti, opakování Věcí veřejných či hrozbě propojení státní moci s velkými podniky už ODS ani TOP 09 moc nepomůže. „Samozřejmě nebezpečí nějakého propojení ekonomického a politického u Babiše hrozí, jak ho z toho obviňuje Miroslav Kalousek a další, ale na to on si může dát pozor. A naopak se třeba bude snažit oddělit svou firmu od politiky. To je věc, o níž zatím nikdo neví, jak to bude vypadat,“ podotýká Jan Bureš.

„Ambice poškodit Andreje Babiše a hnutí ANO tam je proto, že právě ANO má potenciál sbírat voliče, kteří dříve volili ODS. Ale zda se podaří získat je zpátky, je otázka. ODS asi bude muset projít nějakou vnitřní očistou, bude se muset nějakým způsobem znovu nastartovat, ale zřejmě to už v těchto volbách nezachrání. Od obou stran to je snaha odradit voliče od ANO a přimět je, aby přemýšleli znovu o TOP 09, případně o ODS,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog Jakub Charvát.

Fotogalerie: - Koncert pro Svobodné

Na náměstí Republiky proběhl Koncert  pro Svobodné
Podporu přišla vyjádřit asi stovka občanů
Na úvod zahrála kapela Rangers
Předseda Svobodných Petr Mach
Rozdávaly se také ilegální žárovky...
Fotilo se s vlastnoručně napsaným sloganem...

Není třeba dávat hlas těm, kteří nepřiznají nutnost zásadních reforem

Váhá však nad tím, zda mohou konkurenci ublížit více útoky přes spolupráci s StB nebo přes hrozbu propojení politické a hospodářské moci. „Ono to jde ruku v ruce. Je otázka, do jaké míry je dnes myšlenka antikomunismu ještě nosná. Česká pravice se stále odvolává na antikomunismus a představa, že pravicový volič je současně antikomunista asi sehrává svou roli. Pak by totiž volič pravice, kam by se hnutí ANO chtělo zařadit, nevolil ANO, protože tam jsou lidé, kteří nějakým způsobem spolupracovali s předchozím režimem. Takže proto tam tato snaha ze strany ODS i TOP 09 je,“ vysvětluje Jakub Charvát.

Andrej Babiš už z průzkumů pochopil, že se může stát lídrem celé pravice, protože jeho program i jeho názory víceméně pravicové jsou. „To, že je v průzkumech silnější než Kalousek, mu dává velké sebevědomí, že to nemusí dopadnout tak, jak byla představa, že lídrem pravice bude TOP 09 a druhá ODS, ale že se tím lídrem může stát sám. Pak bude záležet na tom, jestli se mu podaří své hnutí transformovat do nějaké standardní politické strany. Ale už teď to lidé vnímají tak, že není potřeba, aby dávali přednost klasickým stranám, když ty nejsou ochotny přiznat, že země potřebuje zásadní reformy,“ dodává pro ParlamentníListy.cz politolog Jan Bureš.

Fotogalerie: - Schwarzenberg se plavil po Labi

Schwarzenberga v Litoměřicích srdečně uvítali
Schwarzenberg na palubě výletní lodi
Lidé měli zájem o autogramy
A také o společnou fotografii
Účastníků plavby bylo dost
Loď, na níž se lidé mohli potkal s předsedou TOP 0...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jiří Hroník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sýrie: Zločiny USA, o kterých se mlčí. V EU vládnou nuly. Kurdové? Mám své informace, svědčí Martin Koller

10:44 Sýrie: Zločiny USA, o kterých se mlčí. V EU vládnou nuly. Kurdové? Mám své informace, svědčí Martin Koller

Turecký vojenský útok proti kurdským enklávám v Sýrii opět ilustrativně ukázal, že německá euromarxi…