Poslední čísla politology děsí. Hrozí pat a další předčasné volby

22.10.2013 17:21

POLITOLOGOVÉ Poslední čísla z předvolebních průzkumů natolik zdramatizovala situaci na politické scéně, že se můžeme stejně tak dočkat povolební spolupráce ČSSD a hnutí ANO jako i koalice nelevicových stran a nových subjektů, které se dostanou do sněmovny. Může dojít i k patu, který by zemi v horizontu cca roku nasměroval k dalším předčasným volbám.

Poslední čísla politology děsí. Hrozí pat a další předčasné volby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve volební místnosti

Anketa

Máte obavy ze vzestupu hnutí ANO?

67%
33%
hlasovalo: 9206 lidí

Dlouho takřka bezpečná levicová koalice se s blížícím se termínem voleb začala v předvolebních průzkumech doslova rozplývat před očima. Teď už je podle zveřejněných čísel téměř stejně pravděpodobná koalice ČSSD s hnutím ANO a vyloučit se už nedá dokonce ani nelevicová koalice všech stran a hnutí, které se dostanou do sněmovny. Na politickou stabilitu to soudě podle zveřejněných průzkumů ani tentokrát nevypadá.

S takovým názorem se v rozhovoru pro Hospodářské noviny vytasila i Miroslava Němcová, která po pádu Nečasova kabinetu pošilhávala po premiérském křesle. „Může se stát, že se neposkládá nic a že ty mimořádné volby nic nevyřeší. Že ČSSD a komunisté nemusí dát dohromady většinu. Že bude ještě dlouho vládnout kabinet Jiřího Rusnoka v demisi. Nevidím nic stabilního, co by opravdu mohlo vzniknout. Vůbec nevíme, kdo bude vládnout a zda nebudou velmi brzy nové volby,“ prohlásila celostátní lídryně ODS Miroslava Němcová.

Levice nebude tak silná, jak ukazovaly dřívější předvolební průzkumy

Jasněji nemají v povolebním uspořádání ani politologové. „Situace bude dost nepřehledná. Jednak proto, že se zdá, že volební výsledky budou nahrávat jakémusi politickému patu, kdy levice nebude tak silná, jak ukazovaly dřívější předvolební průzkumy, a pravice, k níž bych řadil i Babišovo ANO, bude vyrovnávat skóre. Druhý důvod je, že politické strany se už před volbami začaly celkem autoritativně vymezovat, s kým vládnout nebudou, takže se budou velmi obtížně skládat koalice, pokud by političtí reprezentanti drželi slovo,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog Lukáš Jelínek.

Za pravděpodobné považuje dva možné výsledky. „Buďto sociální demokraté a komunisté dají dohromady většinu, která ale bude těsná a bude nahlodávána snahami Miloše Zemana ovlivnit vnitřní poměry, ať už v sociální demokracii, či v komunistické straně. Druhou variantou je, že nepůjde sestavit nějakou klasickou levicovou ani pravicovou vládu. V tom okamžiku bude muset pravděpodobný vítěz voleb, sociální demokracie, vyjednávat o spolupráci se stranami, které jí nejsou programově úplně blízké,“ upozorňuje Lukáš Jelínek.

Ve hře je široká koalice nelevicových stran a nových subjektů

Pak předpokládá snahu ČSSD dohodnout se na nějakém povolebním uspořádání s hnutím ANO, ať už na otevřené koalici, nebo na menšinové vládě. „Ti politici to stále ještě popírají, ale už můžeme sledovat jakési zmírňování slovní pyrotechniky mezi sociální demokracií a ANO. A kromě toho se také může stát, že žádná jiná smysluplná alternativa z volebních výsledků nevyplyne. Zvlášť když politické strany, které uspějí, by chtěly prosadit změnu v české společnosti a politice, kterou se tolik zaklínají,“ podotýká politolog Lukáš Jelínek.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„V tuhle chvíli je stále pravděpodobnější, že ČSSD a KSČM nebudou mít většinu v Poslanecké sněmovně. Pak by na pořad přišla varianta jakési široké koalice nelevicových stran a nových subjektů, které se dostanou do sněmovny. Ale ani to nepovažuji za moc reálné, že by se podařilo na základě výsledků voleb sestavit nějakou vládu od ANO po Úsvit, ´od soumraku do úsvitu´. Taková vláda by byla složitě sestavitelná,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Sokol, politolog Vysoké školy CEVRO Institut.

Nelze vyloučit ani předčasné volby v horizontu maximálně roku

V úvahu však podle něj přicházejí i další dvě možnosti. „Jde o koalici ČSSD s babišovci. Obě strany to zatím vylučují, ale může to být matematicky jediná varianta. Ta pak bude samozřejmě záviset na vnitřním vývoji v ČSSD, postoji prezidenta a postoji pana Babiše, jestli by taková vláda byla pro ty dvě strany přijatelná. A jako čtvrtou možnost nelze vyloučit ani to, že by se po čase volby opakovaly, když bude ve sněmovně sedm subjektů, nebude jasná většina a ČSSD nebude chtít vytvořit koalici s Babišem,“ konstatuje Petr Sokol.

Hned ale dodává, že další volby by nebyly okamžitě. „Ale může dojít k nějaké vleklé krizi nebo vleklému sestavování nové vlády. Rusnokův kabinet by tam asi celou dobu nezůstal, protože v Ústavě máme ty nešťastné tři pokusy. Pokud by žádný z nich nevyšel, tak by nové volby mohly být. Máme čtyři varianty a žádná z nich není úplně nejsilnější co se týče pravděpodobnosti. Nastat tak může každá z nich, a proto bych nevylučoval ani předčasné volby v horizontu tři čtvrtě roku až roku,“ přiznává politolog Petr Sokol.

U volebních uren většinou protestní hnutí trochu spadnou

K této možnosti je však Lukáš Jelínek dost skeptický. „Situace už nemůže být méně stabilní než po minulých volbách s Věcmi veřejnými. Ale nepodceňoval bych variantu s levicovou vládu a solidní zisk mandátů sociálních demokratů a komunistů. I když výsledky pana Babiše nebo pana Okamury z posledních průzkumů vypadají velmi dobře, tak při rozhodování u volebních uren většinou protestní hnutí o trošku spadnou,“ připomíná pro ParlamentníListy.cz Lukáš Jelínek, politolog z Masarykovy demokratické akademie.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Jde o to, že voliči nakonec mají tendenci volit spíš nějaké osvědčené strany, které přicházejí z vlády nebo z opozice. „V těch průzkumech veřejného mínění varovně zvedají prst, ale nakonec část z nich se přece jenom rozhodne u voleb konzervativně. Proto si pořád ještě myslím, že pravděpodobnost té menšinové levicové vlády sociální demokracie je větší než ty ostatní. Ale kdyby k tomu nedošlo, tak se budou muset politici s tím daným stavem věcí nějak vyrovnat a smířit,“ míní politolog s tím, že slova lídryně ODS Miroslavy Němcové bere trochu s rezervou.

Premiérka pro rozbouřenou dobu straší nestabilitou

A to z toho důvodu, že tyto výroky mohou být součástí její volební kampaně, během níž se z billboardů dozvídáme, že Miroslava Němcová by byla vhodnou premiérkou pro rozbouřenou dobu. „Ve své kampani sází na určité poselství stability, zklidnění situace, které by přinesla ona jako premiérka. Takže je celkem logické, že straší tím, že pokud nebude ODS dostatečně silná, tak tady vypukne nestabilita a chaos. Z tohoto hlediska tomu jejímu strašení docela rozumím, ale přesto si myslím, že nějaké řešení politická reprezentace po volbách najde,“ poznamenává Lukáš Jelínek.

Do této podle předvolebních průzkumů takřka patové situace se politická scéna dostala odlivem voličů od standardních stran. „Lidé přecházejí k experimentům s novými subjekty a postihlo to i ČSSD. Debata mezi bývalou koalicí a bývalou opozicí se změnila více na debatu stávající politické strany a nová nevyprofilovaná hnutí. A i když se zdálo, že ČSSD k těm ztrátám nebude tolik náchylná, tak teď to je tak, že babišovci berou hlasy i jí,“ zdůrazňuje pro ParlamentníListy.cz Petr Sokol, že hnutí ANO bere hlasy zprava i zleva a babišovský elektorát se nabaluje jak sněhová koule.

Když někdo volí Babiše, bude souhlasit i se všemi jeho kroky

Logicky však nebude hnutí ANO schopné po volbách vyhovět zároveň představám voličů z levé i pravé části politického spektra a nutně tak musí jednu ze skupin zklamat. „Pan Babiš rozhodne, co pro něj bude nejvýhodnější. To je hnutí, kde rozhoduje jeden muž, tak tam bych vůbec neuvažoval o tom, jací jsou voliči. Tam rozhodne předseda. Když někdo volí Babiše, tak bude souhlasit s tím, co pan Babiš udělá. Myslím si, že tam příliš neriskují, protože to nejsou žádní silně levicoví, nebo pravicoví, ale spíš přelétaví voliči,“ dodává politolog Petr Sokol.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kameny na nohou Petra Fialy. To prostě nejde. Smutná slova po projevu

12:24 Kameny na nohou Petra Fialy. To prostě nejde. Smutná slova po projevu

„Petr Fiala má na nohou přivázané kameny: TOP 09 a KDU-ČSL,“ hodnotí včerejší proslov šéfa ODS rekla…