Tady jsou důvody, proč je tolik siláckých řečí kolem českých miliard pro EU

19.12.2011 11:00

POLITOLOGOVÉ Minulý týden došlo na jednání vlády k zásadnímu střetu mezi TOP 09 a ODS, který zůstal nedořešen. Poslat či neposlat 90 miliard Mezinárodnímu měnovému fondu na stabilizaci eurozóny? Premiér Petr Nečas (ODS) zastává "vyčkávací" strategii, ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) by půjčku poskytl, aby se Česko nedostalo v rámci Evropy do izolace. Do toho mluví i prezident Václav Klaus, který by eurozónu nechal nejradši padnout úplně.

Tady jsou důvody, proč je tolik siláckých řečí kolem českých miliard pro EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Co všechno vidí politologové za postojem Miroslava Kalouska. Narazily tu na sebe dva ideologické postoje, nebo má ministr financí postranní úmysly? Dají se ODS přetáhnout ještě nějací eurooptimističtí voliči?

Hradní tlak

Na celém sporu je podle politologa Rudolfa Kučery podstatný tlak prezidenta. „Klaus tlačí na Nečase, on sám by se bez jeho vlivu rozhodl jinak.  Kalousek samozřejmě ví, že se nejedná o hození peněz do bezedné jámy, je to půjčka. Z ekonomického hlediska to není tak špatné, ale prezident do toho zatáhl ideologii,“ míní pro ParlamentníListy.cz Kučera.

Celý problém je natolik závažný, že podle dalšího odborníka Josefa Mlejnka už není místo na nějaké hrátky typu přetahování eurooptimistických voličů, ani na ideologii. Naproti tomu Zdeněk Zbořil vidí za sporem technologii moci. „Nechce se mi tvrdit, že jde o žabomyší spor, jak je u této koaliční vlády zvykem. Protože všichni vědí, že stejně ty peníze půjčíme/zaplatíme. Třeba když nám někdo pohrozí ztrátou preferencí při udílení dotací nebo našim politikům někdo pohrozí, že ví, kde jsou jejich zahraniční konta. (viz Kocourkovo varování.) Ale přece se mi zdá, že jde, jako u každého sporu v této koalici, jen o předvádění politického svalstva. My jsme ti silnější, ale přesto se s vámi dohodneme,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil. Podle něho nejde o žádnou ideologii, jen o techniku a technologii moci. „Když mohou být záminkou koaličních sporů stravenky, slevy jízdného nebo 30-100 Kč poplatky, proč by se nemohla stejná taktika zkoušet na církevních restitucích, eurovalu atp. Jen aby "hoši, co spolu chodí" jednou nebyli překvapeni, že jim už nikdo nevěří, nebo, a to je v Čechách ještě horší, že je lidé mají za šašky,“ uzavřel úvahu Zbořil.

SLEDUJEME téma: Záchrana eura

Miroslav Kalousek podle Pavla Kopeckého po dlouhé době jedná jako vcelku střízlivý ministr financí a politolog se ptá, co jej přimělo k obratu: „Možná jde o souvislost s tím obecnějším faktem, že pojednou přebírá názory jím ještě nedávno dosti sprostě napadaných kritiků. Třeba si pro tentokrát skutečně uvědomil, že věci mají své širší souvislosti a nejsme osamoceným ostrovem uprostřed bouře ekonomické krize, jak bylo zvykem říkat za Topolánkovy vlády,“ argumentuje pro redakci Kopecký.

Tvrdá ideologie

Politolog Miroslav Mareš vnímá rozpor jako souboj dvou ideologických koncepcí, evropské křesťanské demokracie a nekonfesního liberálního konzervatismu strany. A v souvislosti připomíná málo známou skutečnost. „Nezapomeňme také, že TOP 09 se letos stala členem Evropské lidové strany a zde je důležitým středoevropským partnerem německé CDU. Na vnitropolitickém poli tím spíše riskuje, protože příliš mnoho voličů ODS ochotných k půjčce nenajde, snad může oslovit některé dočasně ztracené proevropské voliče z proudu 'nepolitické politiky'," zamýšlí se nad počínáním TOPky pro ParlamentníListy.cz Mareš.

Výkonná rada ODS: Jak to bude s českými miliardami?

Výkonná rada ODS se dnes na svém pravidelném jednání bude zabývat českým příspěvkem na pomoc eurozóně a dalšími aktuálními politickými tématy. Širší vedení ODS se v pražském sídle strany sejde po měsíci. Jednání nemá žádný oficiální program, očekává se ale, že by se výkonná rada mohla vyslovit k otázce českého postoje k finanční pomoci eurozóně a nové unijní dohodě o větší kontrole rozpočtů členských zemí.

Česká republika nejprve váhala, zda se ke smlouvě, na jejímž vzniku se dohodli lídři EU minulý pátek, vůbec připojí. Nakonec vláda rozhodla, že se trojice českých vyjednavačů bude účastnit přípravy dokumentu, který má být hotov na jaře a teprve poté na základě konkrétní podoby smlouvy padne poslední slovo. O půjčce pro Mezinárodní měnový fond (MMF) mající přispět ke stabilizaci eurozóny kabinet také zatím nerozhodl. Vyžádá si předtím další informace a analýzy, mimo jiné také od MMF samotného.

ODS je anomálie

Karel B. Müller z VŠE připomíná, že ODS se nachází dlouhá léta ve zvláštní schizofrenii, když reprezentovala europesimistickou stranu, ačkoli její voliči patří k těm, kteří z evropské integrace nejvíce těžili a těží. „  Dnes však, když se zdá, že EU balancuje nad propastí, je pochopitelné, že se příznivci evropské integrace mobilizují a učí se i snaží projekt evropské integrace intenzivněji ve veřejných debatách obhajovat a chránit. Rozsáhlé skupiny středních tříd (a to nejen v ČR) totiž braly výhody evropské integrace za samozřejmé. Veřejné debaty se soustřeďovaly pouze na negativa. Krize však toto vnímání mění. Teď, když se zdá, že bychom o tyto výhody mohli přijít, dokážeme je lépe reflektovat i obhajovat - a TOP09 převzala iniciativu jako první, ačkoli k promyšlené proevropské politice má ještě daleko,“ soudí politolog

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Pavel Kozdera
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbořil: Petr Pavel ví. Boj, po kterém nezůstane kámen na kameni

8:42 Zbořil: Petr Pavel ví. Boj, po kterém nezůstane kámen na kameni

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Jádro, ropa, investice či vakcíny nemají ideologii? Nic nevíte, když to tvrdí…