Tak co ti Číňani? Erik Best neodsuzuje, nechválí Kalouska, ale ani nejásá

31.03.2016 4:40

Pokud vnímáme sbližování vztahů s Čínou pozitivně, je návštěva prezidenta Si Ťin-pchinga určitě velkým úspěchem prezidenta Miloše Zemana. ParlamentnímListům.cz to říká novinář a politický analytik Erik Best. Zároveň ovšem upozorňuje, že dosavadní čínské investice prý nahrávají spíše oligarchům, protože šlo zatím o změnu vlastníků a žádná nová pracovní místa. Nevylučuje však, že se to může s pokračujícím upevňováním vztahů s Čínou změnit. Best rovněž okomentoval aktivní účast Miroslava Kalouska na protičínské demonstraci.

Tak co ti Číňani? Erik Best neodsuzuje, nechválí Kalouska, ale ani nejásá
Foto: Petr Merta
Popisek: Erik Best, americký novinář

Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga je minulostí. Vůdce Říše středu odletěl z Prahy ve středu po třetí hodině odpoledne. Jaký je význam historicky první návštěvy nejvyššího představitele Čínské lidové republiky? Jaký dopad to bude mít na českou ekonomiku? Nejen nad těmito otázkami se v komentáři pro ParlamentníListy.cz zamýšlí Erik Best.

„Celé to trošku navazuje na to, jak tu politici přistupují k migrační krizi. Tam existuje jedna nevyřčená migrační politika a pak jedna oficiální migrační politika, o které se mluví veřejně. Sobotka s Babišem a Chovanec říkají nahlas jednu věc, ale pak odsouhlasí jinou politiku,“ dává jako příklad.

S Čínou je to podle něho podobné. „Zeman prohlásil, že máme suverénní zahraniční politiku. Částečně je to pravda, ale když se podíváte na smlouvu o strategickém partnerství, tak to není tak samostatná politika. Jde o stejnou politiku, jakou má Německo, Velká Británie a dokonce i Amerika. Z tohoto hlediska si myslím, že každý tábor má svým způsobem důvod ke spokojenosti,“ říká Best pro ParlamentníListy.cz.

Když se ale podle jeho slov díváme na komerční záležitosti, tam už to tolik neplatí. „Tam je jednoznačný směr vůči zájmům oligarchů a to nás rozděluje od Německa. Ne tolik od Velké Británie, tam je to podobné,“ myslí si.

Letošní čínské investice v naší zemi se budou pohybovat v objemu zhruba 95 miliard. Podle Erika Besta nelze v současné době říci, zda půjde o investice reálně prospěšné české ekonomice, anebo o pouhé nákupy již fungujících podniků nebo majetkových podílů. „Na posouzení si budeme muset ještě počkat, ale víceméně je to posouvání majetku od jednoho vlastníka k druhému a obecný prospěch pro Českou republiku zatím není příliš jasný,“ uvažuje Best.

Češi možná v politice vůči Číně dělají stejnou chybu jako USA

Nevylučuje ovšem, že je to dané tím, že česko-čínské vztahy se teprve nedávno obnovily a investice do nových podniků a pracovních míst teprve přijdou. „Ano, to je možné. Já jsem dlouhodobý kritik americké politiky vůči Číně a myslím si, že Češi dělají podobnou chybu. Možná je ta chyba o něco pochopitelnější, protože pro Ameriku v tom už skoro není návratu, ale nemůžete očekávat, že budete podporovat čínské zájmy a budete z toho mít velký prospěch. Takhle Číňané nefungují. Amerika s tím začala v roce 1972 a dneska vidíme výsledek. Průmyslová pracovní místa už skoro neexistují,“ uvádí.

Čínské investice v Česku prý takový význam zatím nemají. „Zatím tu třeba Němci stále investují a vytvářejí pracovní místa. Jakmile bude Česká republika dražší a Němci půjdou ještě dál na východ, stejné následky jako v Americe se projeví u nás,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz analytik.

„Uznávám, že pokud považujeme spolupráci s Čínou za prospěšnou, tak je to samozřejmě zásluha prezidenta. Já spíš polemizuji s tím, zda je to prospěšné pro Západ jako takový, nejenom pro Českou republiku. Zajímavé je, že Zaorálek evidentně pochopil, že nemůže dovolit Číňanům všechno a některé věty v té smlouvě o strategickém partnerství nejsou. To jsem neočekával. Z tohoto hlediska je výsledek o něco mírnější. Původně jsem předpokládal, že půjde o ještě větší úspěch Číny než ve skutečnosti,“ soudí Best.

Protestní politika Miroslava Kalouska

Ohledně čínské návštěvy okomentoval ještě široce debatovanou aktivní účast Miroslava Kalouska na protičínské demonstraci. Tam se Kalousek s tibetskou vlajkou v ruce verbálně bil za právo demonstrantů dostat se na uzavřené Hradčanské náměstí. Podle Erika Besta jde o protestní politiku, kterou obecně neuznává.

„Mohu spíš považovat za něco podobného, kdyby v parlamentu předložil nějakou změnu zahraniční politiky. Jestli chtějí, aby Česká republika uznala nezávislost Tibetu, ať někdo podá návrh a je možné o tom veřejně diskutovat. A ne se jenom nechat natáčet při demonstraci, to je protestní politika a příští týden se na to už zapomene.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Demokracie

Přijde vám demokratické někoho vyloučit ze strany a rozhodovat o tom bez toho, aniž by byl dotyčný na jednání pozván a měl možnost se hájit? A opravdu si myslíte, že to jak se vyjadřuje Svoboda je důvod, proč vám klesají preference? Já teda nevím, ale mě jste zklamali tím, jak nás necháváte na holi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď úkoly pro Fica.“ Po volbách: Jde i o nás a Ukrajinu

10:43 „Teď úkoly pro Fica.“ Po volbách: Jde i o nás a Ukrajinu

Teď je na Robertu Ficovi, aby očistil slovenskou politiku od tlaků některých organizací, uvádí po ví…