Vyšší dobro... Cenzoři se teď překonali. Rakovina, která rozežírá Západ, vlezla do Česka

16.06.2021 16:06 | Komentář

VHLED MICHALA BOKA Aliance pro rodinu se zařadila do skupiny těch, kteří byli Facebookem omezeni. Politolog Michal Bok si všímá sílícího tlaku, který je na Západě vyvíjen zejména na konzervativní názory. Ty jsou pod různými záminkami, nejčastěji kvůli domnělé nenávisti, blokovány a umlčovány. Asi všichni si pamatujeme, jak sociální sítě zatočily s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Problém se ale netýká jen internetu. „Nastupuje generace sněhových vloček. Tempo ve společnosti začínají diktovat lidé, kteří za celý svůj život nezažili nic jiného než blahobyt a kteří za vrchol ctnosti považují signalizování své úzkosti z klimatické změny a boj za ‚práva‘ nejrůznějších menšin,“ varuje Michal Bok.

Vyšší dobro... Cenzoři se teď překonali. Rakovina, která rozežírá Západ, vlezla do Česka
Foto: pixabay.com
Popisek: Rodina - ilustrační foto

Manželství je svazek muže a ženy. Rodina jsou muž, žena a děti. Tak by se ve zkratce dalo shrnout, v co věří a co prosazuje Aliance pro rodinu. Tento český spolek se však stal terčem opakovaných útoků ze strany nadnárodní korporace.

Facebook se totiž rozhodl, že příspěvky, ve kterých aliance propagovala své myšlenky, jsou v rozporu se zásadami „facebookové komunity“, a začal je proto cenzurovat. Aliance se rozhodla nehrát si na Davida a globálnímu Goliášovi raději ustoupila. Včera tak ohlásila odchod z platformy.

Anketa

Bojíte se negativních dopadů očkování proti covidu-19 na vaše zdraví?

73%
23%
hlasovalo: 9293 lidí

Stala se tak dalším z celé řady umlčených konzervativních hlasů. Nejznámějším příkladem je samozřejmě Donald Trump, kterého Facebook prakticky vaporizoval. Ale cenzura nepohodlných hlasů už dávno není jen doménou západního světa.

V Česku byl před časem na měsíc zabanován český herní vývojář a předseda správní rady Společnosti pro obranu svobody projevu Dan Vávra. Ten si to však nenechal líbit a s Facebookem se začal soudit. Kulturní válka, která už několik let řádí na Západě, tak udělala další krok do Česka.

Proč Facebook cenzuruje obsah?

Jednoduchá otázka, která však nemá jasnou odpověď. Proč to vlastně Facebook dělá? Na vysvětlenou tohoto jevu nepotřebujeme žádné teorie spiknutí. Facebook je v různých zemích vázán různými zákony a pravidly. Ty však mají jedno společné. Omezují svobodu slova ve jménu nějakého vyššího dobra.

Policejní bonmot říká, že svoboda projevu není totéž jako svoboda po projevu. Takže existuje velká spousta projevů a informací, jejíchž šíření je protizákonné, a to i v Česku. Mezi takové typicky patří dětská pornografie, utajované informace, nabádání k trestné činnosti.

A je to tak v pořádku. Asi nikdo nechceme, aby si pedofilové jen tak beztrestně mohli posílat choulostivá videa a fotky dětí. Stejně tak je logické, že třeba poloha ponorek s jadernou výzbrojí nebo třeba úkoly jednotek speciálních sil podléhají nějakému režimu utajení a že vyzrazení těchto informací může vést k ohrožení národní bezpečnosti. A konečně asi opravdu nechceme a nepotřebujeme, aby si teroristé na sociálních sítích bez překážek rekrutovali nové členy pro své svaté války.

Je nenávist trestná?

A pak jsou tady zločiny z nenávisti. I český trestní zákoník obsahuje notoricky známý paragraf 355 o hanobení rasy, národa, etnické nebo jiné skupiny osob. A právě tady se začínáme dostávat na tenký led.

V podmínkách normálního práva totiž o tom, co je a co není nenávist, rozhoduje soud, ke kterému musejí případ dovést orgány činné v trestním řízení. V praxi tak každý závadný projev musí projít trojím sítem, kdy se policisté a státní zástupci musejí shodnout, že je potřeba věc stíhat, a pokud má být viník potrestán, musejí o jeho vině přesvědčit i soud.

Podstatné je, že (údajný) viník se v celém procesu může bránit a vlastně o věci probíhá nějaká diskuse. Ostatně i toto jsme v Česku zažili, když soud potrestal Vítězslava Kroupu za nenávistné komentáře pod fotografií prvňáčků ze základní školy v Teplicích.

Jaký je rozdíl mezi Facebookem a soudem?

Anketa

Obáváte se o svobodu slova v České republice?

97%
3%
hlasovalo: 5768 lidí
Na rozdíl od toho na Facebooku žádný soud neprobíhá. Obsah monitoruje a promazává algoritmus na základě seznamu závadných slov a frází. A hlavně na základě udání. Ta pak prověřují konkrétní lidé, což mohou být často jedinci s omezenou znalostí českého jazyka a zejména kontextu, v jakém byl daný výrok pronesen.

Obrana před facebookovou inkvizicí není možná. Hříšník nemá jakoukoli možnost se bránit. Jednoho dne se mu prostě může stát, že jeho účet byl vymazán, aniž měl jakoukoli možnost vyjádření nebo obrany. Dobře zdokumentovaný je v tomto ohledu případ publicisty Ondřeje Tesárka, známého též jako Bratříček.

Facebooková „spravedlnost“ tak ze samotné podstaty svého fungování není a nemůže být spravedlností. Je to jen zvůle, protože neposkytuje právo na spravedlivý proces. (Spravedlivý proces je mimochodem jednou za základních podmínek právního státu.)

Ano, Facebook zavádí nejrůznější mechanismy, které by měly umožnit lidem se proti rozhodnutí odvolat. A podobně se snaží zvyšovat transparentnost i předvídatelnost svého chování. Ale je a vždycky bude soukromou firmou a nebude moci nikdy plně nahradit rozhodnutí soudu.

Proč to dopadá více právě na konzervativce?

Infobox

Mapa Evropy

Michal Bok (*1988)

(*1988) Na Univerzitě Karlově vystudovaný politolog. Milovník historie, dobrého jídla, cestování a zahradničení.

Dlouhodobě žije v zahraničí. Píše pod pseudonymem, protože nechce svého zaměstnavatele vystavit tlaku politicky korektních aktivistů.

Rakovina politické korektnosti, která rozežírá ze Západu naši civilizaci, totiž začíná jako projev nenávisti interpretovat jakýkoli odlišný (a zpravidla konzervativní) názor. Západ v tomto ohledu prošel postupným vývojem, jehož shnilé plody začínají zapouštět kořeny už i u nás.

Takže zatímco se vždy považovalo za projev elementární slušnosti podržet ženě dveře a pomoct jí s kufrem, dnes je na gentlemanské chování nahlíženo jako pomalu na sexuální obtěžování. A podobně se to má i s nenávistí.

Nastupuje generace sněhových vloček. Tempo ve společnosti začínají diktovat lidé, kteří za celý svůj život nezažili nic jiného než blahobyt a kteří za vrchol ctnosti považují signalizování své úzkosti z klimatické změny a boj za „práva“ nejrůznějších menšin.

A právě téhle nastupující generaci se Facebook snaží vyhovět a zavděčit. A právě z téhle generace pochází i většina lidí, kteří mají ve Facebooku na starosti „moderování obsahu“ (tak se eufemisticky ve facebookové řeči říká cenzuře).

Nerad bych jim křivdil. Dokonce si myslím, že většina z nich ani neví, co činí, a naopak upřímně věří, že bojují za lepší svět. Bohužel jsou v zajetí své bubliny a nastavení mysli. Pod vlivem kultury politické korektnosti prostě věří a jsou bytostně přesvědčení, že názor, že manželství je svazek muže a ženy, je projevem nenávisti k homosexuálům. A právě proto byla patrně cenzurována Aliance pro rodinu.

reklama

autor: Michal Bok

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Válka s Ruskem

Pořád slyšíme, jak se máme připravit na válku s Ruskem. Z čeho teze, že nás Rusko napadne pramení? Myslíte, že jsme po Ukrajině druzí na řadě? A nechrání nás naše členství v NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nepoučitelný Fiala, minule taky strašil Ruskem. Poštve proti sobě další, nevyřeší nic

17:50 Nepoučitelný Fiala, minule taky strašil Ruskem. Poštve proti sobě další, nevyřeší nic

Pražská média odtržená od reality nevnímají problémy českého venkova a premiér Fiala si svou nepouči…