Žádal bych zřízení základny NATO u nás, kdyby se Rusko dále projevovalo jako nyní, říká politolog Josef Mlejnek

02.04.2015 9:04

POLITOLOGOVÉ Zajištění bezpečnosti si podle politologa Josefa Mlejnka st. může vyžádat i vyšší participaci Česka na akcích NATO. „Jsme součástí nějaké vojenské bezpečnostní struktury, a pokud se nedaleko od našich hranic vzmáhá mocnost, která je vůči nám negativně zaměřená, žádal bych jako občan posílení naší bezpečnosti a zřízení stálé základny NATO na našem území,“ uvedl také politolog pro Parlamentnílisty.cz. Zároveň Mlejnek zmiňuje, že obhájci konvoje zvítězili a odpůrci byli neviditelní. „S odpůrci to dopadlo tak špatně, protože jejich postoj ve společnosti nerezonuje,“ říká Mlejnek.

Žádal bych zřízení základny NATO u nás, kdyby se Rusko dále projevovalo jako nyní, říká politolog Josef Mlejnek
Foto: Daniela Černá
Popisek: Lidé vítali konvoj, někteří měli s sebou i americké vlajky

Politologa Josefa Mlejnka reakce české veřejnosti na konvoj příjemně překvapila: „Obhájci jednoznačně zvítězili nad odpůrci, kteří byli takřka neviditelní, i když ohlašovali protesty. Svědčí to o tom, že si je česká veřejnost jednoznačně vědoma významu Severoatlantické aliance a jednoznačně si přeje náležet k západnímu civilizačnímu okruhu,“ popsal Mlejnek.

„S odpůrci to dopadlo tak špatně, protože jejich postoj ve společnosti nerezonuje. Většina lidí nevnímá armádu USA, která tudy projížděla ze cvičení na základnu v Německu, jako nějaké ohrožení nebo demonstraci síly, právě naopak,“ dodal s tím, že veřejnost je citlivá na vzrůstající ambice Ruska, takže i to přispělo k výslednému obrazu. „Lidé vnímají americkou armádu jako garanta naší bezpečnosti. Proto se také nenašli ti, kteří by spontánně šli proti konvoji protestovat,“ dodal.

Politolog: Reakce politiků i médií reflektovaly většinové názory

Reakce politiků odrážely podle Mlejnka převažující názor: „Jen utvrdily interpretaci, že americký konvoj měl zejména za cíl posílit naši bezpečnost a vědomí soudržnosti členských zemí NATO. Nenašel se nějaký významný politik, který by to nějak významně kritizoval. Nic takového jsem nezaznamenal,“ zhodnotil Mlejnek, který také pochválil česká média. „Většina novinářů má v této věci shodný názor jako většina veřejnosti. Navíc vždy dostávali v pořadech slovo i odpůrci. Nezaznamenal jsem nic, co by potlačovalo jiný názor. Nelze samozřejmě očekávat, že média budou informovat o konvoji půl na půl, když z věcného hlediska důvody ke kritice neexistují a drtivá část lidí s konvojem souhlasí, nebo jim nevadí,“ upřesnil.

Vojenská základna NATO v ČR? Paroubek chce prý jen vystoupit ze stínu

Zatímco politická elita si pochvaluje projevy naší soudržnosti, provokující vyjádření nadnesl expremiér Jiří Paroubek. Ten totiž tvrdí, že americký konvoj byl předzvěstí vytvoření základny NATO u nás. Mimo jiné také v komentáři, který zveřejnily ParlamentníListy.cz, sdělil: „Zpětně jsem hrdý, že se mi v letech 2007–2009 podařilo zabránit snaze instalovat 60 kilometrů od Prahy americkou vojenskou základnu. Lidé ve střední Evropě (včetně Čechů) tak až do loňska žili v klidné atmosféře, bez zvyšujícího se napětí v mezinárodních vztazích.“ Politolog Mlejnek si ale myslí, že doba, kdy mohl Jiří Paroubek nějak ovlivňovat mínění, skončila: „Je to politik na výminku, v důchodu. Snaží se občas připomenout a dělá to něčím, o čem doufá, že to vyvolá pozornost. Tento jeho výrok je součástí snahy opět vystoupit ze stínu,“ uvedl.

Mlejnek: Jako občan bych žádal zřízení stálé základny NATO na našem území

U tématu se ale Mlejnek pozastavil: „Pokud bude Rusko dál projevovat sklony, které v poslední době projevuje, tak si osobně myslím, že kdyby stála základna na našem území, bylo by to jen dobře.“ A znovu připomenul, že máme spojence. „Jsme součástí nějaké vojenské bezpečnostní struktury, a pokud se nedaleko od našich hranic vzmáhá mocnost, která je vůči nám negativně zaměřená, žádal bych jako občan posílení naší bezpečnosti a zřízení stálé základny NATO na našem území. To může být naprosto normální reakce na vzrůstající ruskou agresivitu,“ doplnil.

Nejsme jen černý pasažér NATO, už se na některých akcích podílíme dlouhodobě

Naši nízkou aktivitu vůči NATO kritizoval před časem europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL), který  v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zmínil, že bychom měli být v zajištění naší bezpečnosti aktivnější: „Je hezké, že nám Američané představují svou připravenost nás bránit, a bylo by hezké, abychom sami ukázali to samé. Kdybychom například uspořádali nějaké vojenské cvičení nebo byli viditelnější, bylo by to adekvátní. Ukázali bychom, že jen nespoléháme na to, že Američané budou opět ošetřovat naši bezpečnost, jako tomu bylo v minulosti.“ Mlejnek v této souvislosti ale poukazuje na to, že česká armáda se na misích a projektech podílí. „Nejsme jen černý pasažér NATO, už se na některých akcích podílíme dlouhodobě,“ reagoval politolog.

Lze očekávat, že budeme více participovat na akcích NATO

Česká armáda se účastnila například na misi v Afghánistánu. „Čeští stíhací piloti patří k projektu, kdy země hostí letky z jiných zemí, týká se to hlavně pobaltských republik. Určitý vojenský podíl České republiky v akcích NATO je dlouhodobý a viditelný,“ hodnotí Mlejnek, který zároveň připomíná finanční nedostatky: „Většina členských zemí neplní závazek, že budou na armádu dávat určitý podíl z rozpočtu. Naše politická reprezentace už anoncovala, že se v tomto musíme zlepšit. Dá se očekávat, že v reakci na vzrůstající ruskou agresivitu se zvýší výdaje na armádu a více tak přispějeme ke společné obraně NATO.“ S ohledem na zhoršující se světovou bezpečnostní situaci se dá podle Mlejnka také předpokládat, že naše aktivita v rámci Severoatlantické aliance bude vyšší: „Teď dělat nějaká gesta by bylo asi zbytečné, ale může se stát, že budeme nuceni více participovat na akcích NATO, nebo že naši vojáci budou třeba sloužit v jiné zemi. To, bohužel, lze očekávat.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pomsta za nemocného Zemana. A Zdeněk Zbořil si ji užil

14:07 Pomsta za nemocného Zemana. A Zdeněk Zbořil si ji užil

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Ty nejvulgárnější výrazy byly od ‚známých‘ anonymů, ty podepsané od osob zře…