Zbořil: Odmítají vidět, co vidí obyčejní lidé. USA a náš srpen 1968

26.08.2024 12:15 | Rozhovor

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Nepotkal jsem v té době nikoho, kdo by věřil, že se lidem v ČSSR dostane nějakého zastání,“ vzpomíná na srpen 1968 politolog Zdeněk Zbořil. „Krátce poté přišla zpráva, že prezident Lyndon Johnson akci také odsoudil a odletěl odpočívat do svého sídla v Camp Davidu,“ doplňuje. S ParlamentnímiListy.cz Zbořil hovořil i o propasti mezi tím, čeho se bojí elity a co vidí obyčejní lidé. „Skutečně se obávám, že všichni ti, co nechtějí vidět a slyšet, se možná stanou oběťmi svých neřestí a neochoty vidět všechno to, co je už dnes nepřehlédnutelné,“ sdělil.

Zbořil: Odmítají vidět, co vidí obyčejní lidé. USA a náš srpen 1968
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Pane doktore, Německo stále bojuje proti „pravicovému extremismu“ a varuje před nebezpečím strany AfD, nicméně se otřásá pod útoky islámských extremistů. Nyní v Solingenu, pověstném výrobou nožů, islamista zabil tři lidi paradoxně nožem. Jak vnímáte to, že elity a vládnoucí kruhy se stále obávají „pravicového extremismu“, občané však trpí extremismem islámským?

Už je tomu tak nejméně od roku 1997, kdy německá vláda vydala rozhodnutí a doporučení, aby nejenom v Německu, ale v celé EU pokračoval „boj“  proti „pravicovému extremismu“, což měla být metafora pro boj s rezidui německého nacionálního socialismu, jinde v Evropě často nesprávně nazývaného fašismem. Byla to historicko-právnická klička, která se používala od poloviny padesátých let a měla umožnit státně-ideologickou lež a prezentovat politický systém SRN, dnes tedy SNR, jako demokratický. Sice s nedostatky, ale nikoliv systémovými. Německý nacionální socialismus se tak stal pravicovým extremismem a tento terminologický trik, chceme-li úchylka, odstartoval historickou lež, jejíž obětí jsou nejen dnešní Němci, ale i velká část sjednocené Evropy. 

Tehdy ještě málokdo předpokládal, že staleté střetnutí křesťanství a islámu na evropském kontinentu vezme na sebe podobu střetnutí civilizací nebo válek kultur, jak to bylo účelově vymyšleno na americké Harvardově univerzitě Samuelem Huntingtonem, který se stal mj. i poradcem prezidenta Jimmy Cartera. Už tehdy to mohlo být pro celý svět varováním, že autor zabývající se tzv. měkkými vědami dělá politickou kariéru a dodává slovní zásobu mocensko-politickým centrům, která se připravují nebo vedou války ve všech koutech světa.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Ing. Zbyněk Stanjura byl položen dotaz

Peníze pro církve

Proč, když nejsou peníze, musí se snižovat důchody, nepřidá se na platy do školství, jste zvedali podle inflace odvody církvím? A prč jste si vůbec zvedali platy podle inflace, když platy ani důchody jste podle inflace nezvedli?? Ba naopak, přizpůsobili jste si zákony?? Můžete prosím odpovědět voli...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nikdy jsme pro velmoci nebyli zajímaví, pouze jako geopolitický prostor, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemravní bahno , 26.08.2024 13:56:02
jako vojenské nástupiště jedné, či druhé strany. A nikdy zajímaví nebudeme, budeme-li se vyznačovat pouze servilitou k příslušnému mocnému, rabstvím a vlezdořitným, velmi odpudivým chováním, lhostejno ke komu, z takových lidí je blbě i jejich protektorům, stejně jako bylo šoufl spolužákům z Hujera v "Marečku, podejte mi pero". Každý i za oceánem ví, kdo je Orbán, nikdo, kdo je Fiala, sklerotik Biden měl při setkání s Fialou na klíně papír, do kterého občas zašilhal, aby si připomněl s kým mluví, snad mu neřekl na závěr "Goodbye mister Kadyrov", protože si v USA pletou Českou republiku s Čečenskem. Fiala by na to hleděl jak kůň přes plot, ale protože seděl při pohřbu Britské královny Bidenovi za zadkem, tak byl v obou případech blahem bez sebe a to velmi. Strašný pohled na takové politiky, strašný. A to tu ještě jako v JEDINÉ!!!! zemi světa tu vlaje víc vlajek jiného státu, než těch našich, neuvěřitelné, NEUVĚŘITELNÉ !!! Nepoučili jsme se z roku 1968 vůbec v ničem! To je to nejhorší zjištění, lezeme do zadku zase jiným pánům, budou tu mít víc základen než měli Sověti, hovoří k nám z Hradu komunista (obrodný, liberálně demokratický a odčiňující) a nadává nám hulvátsky jiný ochránce politické čistoty. Děs tu vládne!

|  8 |  0

Další články z rubriky

Jednička Síkela. Zničí průmysl v celé Evropě? Best tuší, co na něm Leyenovou láká

4:43 Jednička Síkela. Zničí průmysl v celé Evropě? Best tuší, co na něm Leyenovou láká

Stane se nakonec Jozef Síkela eurokomisařem pro energetiku? A jaké mocné nepřátele má v Česku? Podle…