„Co budeme žrát? Jako středověk.“ Jídlo dle představ EU. Venkov mluví

22.03.2023 4:39 | Rozhovor

VIDLÁKUV TÝDEN Zemědělství, které bude kvůli Green Dealu snižovat emise? „Bude to jako ve středověku. Akorát výnosy budou také jako ve středověku a místo pesticidů budeme znovu žrát sněť obilnou či námel, tu a tam nám úrodu sežerou hraboši, tu a tam shnije, protože bude deštivý rok... myslíte, že nám Rusové také pošlou obilí zdarma, jak to teď slibují africkým zemím?“ vyhlíží plány EU zemědělec a bloger Daniel Sterzik zvaný Vidlák. Mluví i o cenách vajec a potravin obecně, Ukrajině i Síkelovi.

„Co budeme žrát? Jako středověk.“ Jídlo dle představ EU. Venkov mluví
Foto: FCB
Popisek: Regál s pečivem bez pečiva

Zemědělci v Nizozemsku, kteří protestovali proti „ekologickým“ záměrům vlády, kandidovali v regionálních volbách. A vyhráli je. Už zní ustrašené hlasy, že obyvatelstvo by mohlo v Evropě povstat. Jsou to správné obavy?

No, to by byla katastrofa... představte si, že by obyvatelstvo Evropy mohlo povstat a zvolit si jinou vládu. Nedej Bože, aby se něco takového stalo. Plebs by si mohl zvolit vládu, která by zastupovala jeho zájmy. To přece nemůžeme dovolit. V té nejdemokratičtější, nejpokrokovější a nejdokonalejší Evropské unii si přece vláda volí svůj lid, aby pěkně následoval evropské hodnoty, které jsou v podstatě božím vnuknutím a jakékoliv zpochybňování je třeba okamžitě označit jako dezinformaci a kacířství.

Ve jménu této myšlenky je dovoleno dávat knihy na index, je dovoleno je přepisovat, je možné některé informace zakazovat a zveřejňování jiných je možné trestat. Jak hřímal náš vysoce morální premiér Fiala: Občané mají právo na korigované informace. To by bylo, aby se vlády zmocnil nějaký Čecháček, který nechápe vznešenost normy Euro 7 a nezbytnost zakázat auta se spalovacím motorem. To by bylo, aby si plebs mohl nárokovat nějaká práva.

Osobně doufám, že podobné výsledky proti pokrokové EU jako v Nizozemsku uvidíme brzy všude. Ale i na to evropské hodnoty pamatovaly. Pracuje se na snížení voličského věku a na korespondenční volbě, protože tam to pak mnohem snáze vyjde tak, jak zrovna potřebujete.



Mimochodem, když se bavíte se zemědělci a potravináři o Green Dealu a jeho dopadech na jejich obor, co by měl čtenář a občan vědět?

Ti nejelitnější z elitních nám přece už dávno vysvětlili, že to bude super. Že nás čeká především obrovská příležitost a i když zavádění bude bolet, je tato oběť nezbytná pro budoucí štěstí a blahobyt. Kdo jsem já, abych zpochybňoval pravdomluvnost lidí, co mají tři tituly před jménem a čtyři za jménem? Kdo jsem já, abych zpochybňoval hlas Franse Timmermanse, strážce klimatu? Ale dost srandy.

Jestli to takhle půjde dál, tak se jim to prostě podaří. Budeme pěstovat plodiny bez chemie i bez průmyslových hnojiv. Budeme je mít čisté od všech těch pesticidů, herbicidů a fungicidů, krajinu nebudou hyzdit ošklivé továrny na výrobu průmyslových hnojiv a déšť nebude splachovat ledek do potoků, aby se pak v přehradách množily sinice. Bude to jako ve středověku.

Akorát výnosy budou také jako ve středověku a místo pesticidů budeme znovu žrát sněť obilnou či námel, tu a tam nám úrodu sežerou hraboši, tu a tam shnije, protože bude deštivý rok... myslíte, že nám Rusové také pošlou obilí zdarma, jak to teď slibují africkým zemím? Tam v Africe totiž mají to, čeho my chceme dosáhnout. Jejich zemědělství je plně ekologické. Akorát nechápu, proč dělají všechno pro to, aby od té přírodní produkce potravin utíkali co nejdál. Nechápu, proč stavějí továrny na hnojiva, proč kupují pesticidy a chtějí traktory.

Slovensko se chystá stropovat ceny základních potravin, Francie to už dělá dávno. Narovinu: U kterých produktů mohou řetězce v pohodě snížit marže a u kterých produktů by v případě stropování u nás hrozil jejich nedostatek?

Podle všech kapitalistických tržně ekonomických pouček platí, že pokud je nějakého zboží nedostatek, jeho cena stoupá. Nabídka je menší než poptávka. Naopak, pokud je nějakého zboží nadbytek, jeho cena klesá, protože poptávka je menší než nabídka. Takhle se nám trh sám reguluje, ne? Neviditelná ruka trhu takřka božskou silou sama nastaví tu nejnižší cenu, za kterou se vyplatí daný výrobek ještě prodávat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zablokujeme Prahu, že se nestačíte divit. Už toho máme dost,“ varuje předák taxikářů

14:52 „Zablokujeme Prahu, že se nestačíte divit. Už toho máme dost,“ varuje předák taxikářů

„Na celý ten zparchantělý systém tlačíme průběžně. Jenže úředníci si to přehazují pořád jako horký b…