„Já to říkal. Vše úplně jinak.“ Babiš, Středula, Hrad: Silná odhalení

04.10.2022 11:52 | Komentář

„Už někdy od května říkám, že Andrej Babiš do toho nepůjde. Jsem o tom absolutně přesvědčen. Teď někteří říkají, že ho v tom senátní volby utvrdily. Myslím si však, že možnosti a limity prezidentské volby se dávno ukázaly a jenom to zvýrazní obavu Andreje Babiše jakkoliv se toho účastnit,“ okomentoval pro PL.cz politolog Jan Kubáček s tím, že pro ANO by bylo nejstrategičtější podpořit Josefa Středulu.

„Já to říkal. Vše úplně jinak.“ Babiš, Středula, Hrad: Silná odhalení
Foto: Screen Facebook
Popisek: Andrej Babiš v Čau, lidi ukazuje tvorbu koaličních politiků

Hnutí ANO nikdy nešly senátní volby. Po úspěchu prvního kola právě proběhlých senátních voleb si však možná myslelo, že letos tuto bariéru prolomí. Nepodařilo se. Stalo se to, co už před volbami pro PL.cz předpovídal politolog Lukáš Jelínek. „Senátní volby nahrávaly koaličním stranám ze dvou důvodů. Koaliční, středopravicoví voliči, jsou spíše smířeni s existencí Senátu a chápou ji a podporují ji. Svoji roli však hraje i to, že osm let do senátních voleb kandidovali z opozičních lavic a v tomto se situace nyní změní. Bude zajímavé sledovat, zda se nespokojenost s vládní politikou nepřelije i do senátních voleb, kdy lidé půjdou cíleně podpořit opoziční kandidáty a ti z toho přinejmenším v prvním kole mohou těžit,“ uvědomoval si. „Problém však samozřejmě je, že když hnutí ANO a SPD dlouhodobě zpochybňují Senát a jeho existenci, tak na poslední chvíli přesvědčit voliče, že má smysl jít a volit do Senátu, to nevím, jestli toto u veřejného mínění zabere. Myslím však, že senátní volby docela dobře odrazí vztah lidí k celostátní politice hlavně v prvním kole, kdy každý bude volit toho, kdo mu je skutečně nejbližší. Předpokládám, že při postupech do druhého kola uvidíme najednou mnohem více politiků hnutí ANO nebo i dalších opozičních seskupení než v těch předchozích senátních volbách,“ okomentoval Lukáš Jelínek. A docela se trefil.

Anketa

Pro koho byste raději hlasovali ve 2. kole prezidentské volby?

hlasovalo: 22010 lidí


Prokletí Jiřího Paroubka

Podle politologa Jana Kubáčka hnutí ANO možná tomu úspěchu v prvním kole trochu podlehlo. „Na druhou stranu tam byla strategie přehlušit ten soud. To se jim do značné míry podařilo. Jde vedle toho paralelní příběh o volebních výsledcích hnutí ANO. Nese to samozřejmě to, co si už Andrej Babiš zažil ve sněmovních volbách. Říkám tomu prokletí Jiřího Paroubka. Prostě tak intenzivní kampaň, která vám namobilizuje voliče, ale zároveň namobilizuje voliče soupeře. Jiří Paroubek o tom ví své, stalo se mu to několikrát. Tohle prokletí doběhlo už i Andreje Babiše. Stalo se mu to ve sněmovních volbách. Marketing byl tak silný, že ANO přišli jeho voliči podpořit v reprezentativním množství, ale přivedlo to ještě více voličů soupeře a dopadlo to, jak dopadlo. Tento scénář se podle mě opakoval i teď,“ domníval se.

„K druhému kolu chodí a já jsem to očekával i nyní kolem 16 procent voličů. Nakonec byla jejich účast o něco vyšší díky Vysočině. Zde jsem očekával účast rekordní, a také byla. Ke druhému kolu chodí disciplinovaní voliči, konzervativní, středopravicoví, kteří podporují regionální osobnosti. Tohle se Andreji Babišovi úplně nedaří. Kuriózně k těmto voličům ještě nahnal část těch, kteří si řekli – já tam jdu, protože chci Andreje přiskřípnout. Myslím tedy, že dokázal opět namobilizovat kromě svých i tábor odpůrců,“ upozornil Kubáček. „Nevnímám tento výsledek jako debakl, nebo nějak mimořádně jiný. Když se podíváme na druhé kolo senátních voleb v minulosti, tak ono se to stále opakuje,“ vypozoroval.  

Voliči SPD mají Senát za nepřátelské těleso

Zdá se však, že Andrej Babiš nedokáže alespoň do druhého kola senátních voleb kromě svých skalních voličů přilákat jiné protivládní protestní voliče, třeba SPD. „Oni jsou vůči Andreji Babišovi hlušší. Pravdou ovšem také je, že on k nim příliš kroků neudělal, že by vyzval reprezentanty těchto protestních proudů, aby ho podpořili. Myslím si, že k nim má výhrady. I k Tomio Okamurovi. Nechce se mu s ním vyjednávat. Nechce se mu s ním spojovat, být zaznamenán, medializován. Pro něj další proudy jsou ještě kritičtěji vnímané, s větším odporem. Tato strategie mu padá,“ konstatoval.

„Plus se ukazuje, že i nehledě na toto voliči SPD k tomuto typu voleb nechodí, což dokumentuje Karlovarsko, kde nebyli podpořit ani vlastní kandidátku. Senátu nedůvěřují, mají ho za zbytečné, nepřátelské těleso a ani Tomio Okamura je nepřesvědčil o opaku. Je to o to větší perlička i proto, že Tomio Okamura sám byl senátorem. Překvapilo mě proto, že na svém příběhu, na tématech, která řešil v Senátu, že svým voličům nevysvětlil, že je to těleso, které má smysl. Je to vtipné, protože on takto oficiálně startoval svoji politickou kariéru,“ povšiml si.

Babiš nechce riskovat prohru

K prezidentským volbám však zmiňovaní voliči chodí, druhé kolo prezidentských voleb se proto nedá úplně srovnávat s druhým kolem voleb senátních. „Je to pravda, volební účast u prezidentských voleb je mnohonásobně vyšší. Ale jde o osobní nastavení Andreje Babiše. On nechce riskovat a tuto volbu vnímá jako velmi riskantní. Je přesvědčen – a to legitimně – že by se kampaň vyhrotila. V druhém kole by to pro něj byl velký problém. Neúspěch v prezidentské kandidatuře znamená pak dramatické oslabení v opoziční práci. Je to obava z rizik a zvážení objektivních příležitostí a možností. Už někdy od května říkám, že Andrej Babiš do toho nepůjde. Jsem o tom absolutně přesvědčen. Teď někteří říkají, že ho v tom senátní volby utvrdily. Já si však myslím, že možnosti a limity prezidentské volby se už dávno ukázaly a jenom to zvýrazní obavu Andreje Babiše jakkoliv se toho účastnit,“ domníval se Kubáček.

V tom případě už zbývá jen otázka, zda ANO, v případě, že Andrej Babiš na prezidenta kandidovat nebude, do nich nasadí svého člověka – Alenu Schillerovou či Karla Havlíčka, nebo podpoří někoho jiného. V úvahu přichází odborářský šéf Josef Středula. „Už před asi dvěma měsíci jsem říkal, že pro hnutí ANO by bylo nejstrategičtější podpořit Josefa Středulu. Myslím si, že bude silný v televizních debatách. Jsem přesvědčen o tom, že ani pan Havlíček ani paní Schillerová by takový výsledek neudělali. Jejich účast s průměrným výsledkem v prezidentských volbách zase povede k tomu, že oslabí, že to bude interpretováno jako prohra, a to třetí v pořadí. Je to psychologicky nevýhodné,“ myslel si.

„Pokud by nasadili Alenu Schillerovou, tak ona bude dobrá v diskusích. Ale rozbijí ji na světových jazycích, na protokolu, na provozu prezidentského úřadu. Karel Havlíček ovládá světové jazyky, je kompetentní v debatách, ale působí jako robot. Nejlepší by byl kandidát kombinací těchto dvou. Tato varianta neexistuje. Pro hnutí ANO v tuto chvíli je mnohem výhodnější podpořit jiného kandidáta a myslím si, že tím, jak je společnost nastavena, že to budou brát podle rétorických schopností, nejlepší variantou je podpořit Josefa Středulu,“ je přesvědčen Jan Kubáček.   

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Kde chce vzít ministerstvo obrany peníze na další zbrojení ?

Vláda ČR stále více zadlužuje další generace. Prioritou ministerstva obrany je přesto navýšení jejího rozpočtu na 2 % HDP, což znamená nárůst o několik desítek miliard Kč. Kde chcete získat požadované finance ? Neměly by být požadované finance určeny raději pro jiné resorty ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákon o přímé volbě prezidenta. Rakušan chce úpravy

16:16 Zákon o přímé volbě prezidenta. Rakušan chce úpravy

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) oznámil, že by si po prezidentských volbách, které se uskuteční v …