„Já už Bruselu nevěřím, a nejde jen o migraci“. Generál Šedivý otevřeně i o Macronovi a Kaddáfím

27.06.2018 4:43 | Zprávy

ROZHOVOR Konfrontační styl francouzského prezidenta Emanuela Macrona podle bývalého náčelníka Generálního štábu české armády a nynějšího pedagoga Vysoké školy CEVRO Institut Jiřího Šedivého Evropu nespojuje, ale rozděluje. „On se rozhodl, že když to nejde po dobrém, půjde to po zlém, a silou chce donutit ty, kteří jsou podle jeho názoru neposlušní, aby respektovali z devadesáti procent jeho názory, jak problémy uvnitř Evropy řešit. Tento způsob komunikace Evropu skutečně rozbíjí, protože některé státy, a on je typický představitel, začínají řešit problémy uvnitř Evropské unie silou, a ne na základě vzájemného porozumění,“ kritizuje generál Jiří Šedivý v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

„Já už Bruselu nevěřím, a nejde jen o migraci“. Generál Šedivý otevřeně i o Macronovi a Kaddáfím
Foto: archiv
Popisek: Ing. Jiří Šedivý, armádní generál v záloze, bývalý náčelník Generálního štábu AČR, expert na bezpečnost a krizový management VŠ CEVRO Institut

Designovaný český premiér Andrej Babiš se stejně jako ostatní premiéři Visegrádské čtyřky rozhodl neúčastnit se minisummitu šestnácti evropských zemí k migraci. Považujete toto rozhodnutí za správné?

Je zřejmé, že rozhodnutí bylo učiněno jako akt solidarity jednoho státu s druhým v rámci V4. Ale myslím, že jsme měli být účastníky této diskuse, protože se tam probírala témata, na která v summitu, který má nyní probíhat, není prostor, ani čas, ani podmínky. Myslím, že bychom měli být u diskuse, která je někdy nepříjemná, ale neúčast podle mne nepřinese nějaký pozitivní výsledek.

V minulosti jsme si stěžovali na to, když probíhaly diskuse „o nás bez nás“, ať už šlo o Mnichov nebo invazi vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa, o které se rozhodlo v Moskvě. Není divné, že se dneska sami vzdáváme možnosti zasáhnout do diskuse, která se týká celé Evropy, tedy i nás, a nesnažíme se prosadit nebo alespoň vysvětlit svůj pohled, svoje stanovisko?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

12:30 „Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

Podpora stávky v České televizi ze strany odborového předáka Josefa Středuly? „V rámci ČMKOS působí …