„Jsou tu lidé, kteří hlásají, že za drahé energie může vláda, ne Putin!“ Pekarová kádrovala národ. Diplomat zděšen

23.07.2022 15:55 | Rozhovor

„Ukrajina musí změnit sama sebe a představit svůj Marshallův plán obnovy území. A Evropa musí mít jistotu, že investované peníze budou využity účelně,“ řekl k obnově Ukrajiny za půl bilionu eur Cyril Svoboda (KDU-ČSL), zkušený diplomat, bývalý ministr zahraničí a pedagog institutu CEVRO. Zároveň prohlásil, že úplné odstřihnutí Evropy od ruského plynu je iluze.

„Jsou tu lidé, kteří hlásají, že za drahé energie může vláda, ne Putin!“ Pekarová kádrovala národ. Diplomat zděšen
Foto: Hans Štembera
Popisek: Markéta Adamová Pekarová

Je na čase, zatímco na ukrajinském území stále vybuchují granáty, mluvit o obnově? „Ano, ale z jiného důvodu, než se tady traduje. Ukrajina si musí uvědomit, že musí změnit sama sebe, aby mohla dostat pomoc. Nestačí jen bojovat, i Marshallův plán byl podmíněn tím, že Evropa byla schopna představit společný projekt, jak důvěryhodně obnovit peníze, aby se nerozkradly cestou. Ale takový plán jsem z Ukrajiny zatím neviděl,“ řekl Svoboda.

Na argument, že Ukrajina řeší aktuální situaci včetně bojů, odvětil: „Ukažte mi investora, který by poslal na Ukrajinu peníze, když neví, kde skončí a na co se využijí. Nevíme ani, zda je možné investovat do obnovy Mariupolu kvůli územním požadavkům. Nevíme toho strašně moc. Potřebujeme být připraveni pomoci, to samozřejmě ano, ale musíme mít jistotu, že peníze přijdou tam, kam mají přijít a nerozkradou se,“ uvedl.

Ukrajina jako druhý Afghánistán?

Tím investorem je však Evropská unie, která na obnovu Ukrajiny hodlá uvolnit půl bilionu eur formou dotací a půjček. Cyril Svoboda to vnímá jako připravenost: „To je ona připravenost, ale já doufám, že budou vědět, komu peníze půjčují a jaká je záruka návratnosti. Do Afghánistánu byly investovány dva triliony amerických dolarů a dnes je jednou z nejchudších zemí na světě. Kde jsou ty peníze, ve kterých kapsách a na kterých účtech skončily?“ upozornil. Dokázala by tedy tok tak obrovské částky peněz ohlídat Evropská unie na Ukrajině? „To musejí pohlídat členské státy a bude i na České republice pečlivě hlídat, aby pomoc byla velkorysá, s čímž souhlasím, ale zároveň transparentní. Aby naši daňoví poplatníci věděli, že jdou peníze na konkrétní projekty. Například založit mezinárodní organizaci, která bude kontrolovat použití peněz. Nelze je jen poslat,“ sdělil bývalý ministr zahraničí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Zuzana Koulová

Petr Letocha byl položen dotaz

,,V této geopolitické realitě je naprosto jasné, že země musí být připravena"

Na co přesně máme být podle vás připraveni? Myslíte, že Rusko, které už 3 roky neúspěšně válčí na Ukrajině, rozpoutá teď další světovou? Nevím, ale neprobíhají tu spíš jen závody ve zbrojení a strašení? Co podle vás svědčí o tom, že by Rusko nebo někdo jiný? Zaútočil na další státy EU potažmo na nás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

8:15 Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

„Snižování produkčního zemědělství už nyní ukazuje nedostatek vepřového masa, vajíček, mléka, drůbež…