,,Na Západě říkají dětem: Tohle nikde neříkej". Z ANO o Istanbulské úmluvě: Nový a mocný orgán?

04.08.2020 10:56 | Zprávy

ROZHOVOR „Skrze tuto úmluvu mohou různí aktivisté mluvit do našich osobních životů, jak máme vychovávat děti, mohou nám zasahovat do osobních životů partnerských i manželských. Myslím, že v tuto chvíli dokážeme vše, včetně domácího násilí, řešit přes zákony v České republice,“ varuje před ratifikací Istanbulské úmluvy poslanec Aleš Juchelka (nestraník za hnutí ANO). Podle něj lze každý bod vykládat jinak, a navíc dokument rozděluje společnost už nyní. Nechuť východních států Evropy přistoupit k ratifikaci vidí v dlouholeté zkušenosti s komunismem. Máme prý šestý smysl cítit, co může mít vliv na ztrátu svobody a demokracie.

,,Na Západě říkají dětem: Tohle nikde neříkej". Z ANO o Istanbulské úmluvě: Nový a mocný orgán?
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslanec Aleš Juchelka

Řekl jste pro server Info.cz, že Istanbulskou úmluvu považujete nejen za zbytečnou, ale také za nebezpečnou a vidíte v ní ohrožení svobody a demokratických principů zemí. V čem by mohlo dojít k ohrožení svobod a demokratických principů?

Ta úmluva je absolutně zbytečná, protože my řešíme domácí násilí v našem právním řádu poměrně dobře a možná by stačilo to jen nějakým způsobem vylepšit. Nebezpečí vidím v tom, že každá lidskoprávní úmluva – ať už máme deklaraci o lidských právech, deklaraci k právům dětí, nebo co se týká diskriminace žen, máme dokonce dokument OSN, který se zabývá diskriminací žen, a Evropský soud pro lidská práva – tak vždy se jedná buď o organizace, nebo úmluvy a mezinárodní dokumenty, které spojují lidi a lidé jsou v tom jednotní. Ale tato Istanbulská úmluva naopak lidí velmi rozděluje – a vidíme to nejen na diskusi, ale i uvnitř úmluvy, kde jsou rozdělováni muži od žen.

My dokonce máme úmluvu o právech dítěte, a ta platí pro všechny stejně. Dítě je chlapec, dítě je dívka. Ale v Istanbulské úmluvě je bod, že se máme zaměřit ohledně násilí pouze na chlapce a muže. Všechny tyto věci se mi nelíbí, protože společnost rozdělují a mám pocit, že jsou nebezpečné... Protože nám do budoucna i skrze tuto úmluvu mohou různí aktivisté mluvit do našich osobních životů v tom, jak máme vychovávat děti, mohou nám zasahovat do osobních životů partnerských, manželských a tak dále. Myslím, že v tuto chvíli dokážeme vše, včetně domácího násilí, řešit přes zákony v České republice.

Vadí vám tedy i obsah úmluvy v genderovém smyslu, který by měl zasahovat do vzdělávání a do výchovy dětí?

Samozřejmě, protože náš právní rád vlastně vůbec nezná pojem gender. Museli bychom ho nějak zavést, a z hlediska definice se jedná o sociální konstrukt. Protože v našem právním řádu řešíme biologický stav osob: jsou muži a ženy. Máme biologické rozdíly, a ne sociální konstrukt, který je plovoucí, to znamená, že dnes se mohu cítit mužem, zítra se mohu cítit ženou a pozítří se budu cítit jinak. Prý je několik desítek pohlaví a může v tom vzniknout velký chaos, kdo, kdy, kde a jaká práva bude vymáhat. Jde i o útok na to, svobodně si říkat co, kde a jak chceme. Tyto lidskoprávní věci, které s Istanbulskou úmluvou souvisí, nesou problémy. Už i moji přátelé na Západě říkají svým dětem to, co my jsme zažili v průběhu 40letého komunismu – prosím tě, neříkej tyhle věci ve škole, jinak to může být pro tebe nebezpečné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Viktor Vojtko, Ph.D. byl položen dotaz

Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu

Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský

20:16 Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský

„Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.“ V přísloví vidí energetický expert Iva…