„Nejkrásnější zákon“ kritizují starostové z ODS. Nechtějí, aby jim bylo vidět pod ruce, namítá Farský

08.02.2014 18:37 | Zprávy

ROZHOVOR Zveřejňování smluv na internetu zabrání kmotrům uzavírat cinklé smlouvy, ušetří desítky miliard ročně, tvrdí protikorupční aktivisté Rekonstrukce státu, kteří ho pojmenovali nejkrásnějším zákonem. Upozorňují na slovenskou zkušenost, kde platí už řadu let. „Krátce po jeho zavedení smetly zveřejněné smlouvy několik vlivných lidí. Od té doby se evidentně cinklé smlouvy neobjevují,“ vypozorovali.

„Nejkrásnější zákon“ kritizují starostové z ODS. Nechtějí, aby jim bylo vidět pod ruce, namítá Farský
Foto: redakce
Popisek: Mgr. Jan Farský, poslanec Sněmovny PČR za TOP 09, starosta města Semily

Návrh zákona o registru smluv prošel minulý týden takzvaným prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Předložil ho Jan Farský, jediný zástupce Starostů pro Liberecký kraj v Parlamentu. „Otevřená data umožní se zveřejněnými smlouvami pracovat, porovnávat, vyhledávat excesy, plýtvání, předražování,“ řekl poslancům na začátku projednávání. „Vyslechl jsem slova podpory, ale i výtky. Podstatné je, že zákon prošel do druhého čtení,“ zdůraznil posléze.

Proti podobě navrhovaného zákona protestují někteří starostové z ODS. „Bude to neúnosná zátěž pro malé obce,“ sdělil Martin Kupka, starosta obce Líbeznice a nově zvolený člen vedení ODS. „Náklady budou vyšší, ale přínos z hlediska obcí žádný a z hlediska transparentnosti také ne,“ mínila jeho kolegyně z ODS Jana Poláková, starostka Bystřice.

ParlamentníListy.cz se proto s několika otázkami obrátily na duchovního otce návrhu zákona o registru smluv Jana Farského. Největší odpor očekává od těch, kteří nechtějí, aby jim bylo vidět pod ruce. „Jsou starostové, kteří vládnou tím, komu kde pomůžou. Pošlou dotaci, zakázku. Teď najednou to bude vidět. Je samozřejmé, že jsou z toho trochu vyděšení,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

18:00 Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

Architekt, pražský zastupitel a kandidát SPD na primátora hlavního města Prahy Milan Urban v rozhovo…