Aktivisté v centru Klinika ubytovávají nelegální imigranty. Lidé se tu bojí. A role Babiše… Občan Žižkova a soused Kliniky promluvil

07.03.2016 11:41

ROZHOVOR Stanislav Jánský bydlí jednu minutu chůze od takzvaného sociálního centra Klinika, které provozují lidé navázaní na autonomistické, anarchistické a squatterské hnutí. Podle něj se v Klinice ubytovávají nelegální imigranti. „Tak si představte, že jste důchodce – a těch tu je na Žižkově mnoho – a u ‚Kliniky‘ bydlíte, parkujete na ulici auto a vystoupíte kriticky proti ‚Klinice‘. Co vás asi čeká? Nejspíš mediální dehonestace jakožto ‚neonacisty‘, možná vyhrožování, možná přepadení, možná zapálení auta. Levicoví extremisté jsou všeho schopní,“ řekl Jánský. Klíč k celé věci má dle něj Andrej Babiš, který nad „Klinikou“ drží ochrannou ruku.

Aktivisté v centru Klinika ubytovávají nelegální imigranty. Lidé se tu bojí. A role Babiše… Občan Žižkova a soused Kliniky promluvil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Solidární pochod za zachování centra Klinika, kterému Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových odmítl prodloužit smlouvu

Proč se angažujete v záležitosti takzvaného sociálního centra Klinika?

Mám kousek od objektu byt. Přirozeně si nepřeji, aby se z okolí mého bydliště stalo nějaké proimigrantské ghetto se vším tím multikulturním „obohacováním“, jako je masová kriminalita, násilí a teror původního obyvatelstva. Přirozeně také pak poklesne hodnota okolních nemovitostí a byty bude obtížné prodat či pronajmout. Tak mi řekněte, proč bych měl podobné zařízení ve svém okolí podporovat?

Jak jste vůbec jako sousedé vnímali vznik oné „Kliniky“?

Přirozeně se nám již na začátku nelíbilo, že nějaký objekt v našem okolí můžou zcela svévolně zabrat skupiny levicových extremistů. Nicméně dokud si tam jen pořádali komerční koncerty, provozovali kavárnu a na dvoře pálili ohně či v okolí na lavičkách kouřili marihuanu, tak bychom to ještě asi většinou zkousli. Také nám bylo dvacet a prováděli jsme různé vylomeniny… Byť si mnozí sousedé již tehdy oprávněně stěžovali na hluk a nepořádek a zapalování velkých ohňů.

Počkejte, na klinice byly nějaké komerční aktivity? Její osazenstvo se zaklíná právě onou nekomerčností…

Podívejte se, pokud někdo provozuje „kavárnu“, kde si dáte pivo a chce ho po vás zaplatit, tak je to komerční aktivita a je jedno, jak tomu říkáte. Stejně jako když někdo provozuje na zahradě open air koncert jakéhosi „performera“ a chce po vás „dobrovolné“ vstupné 150 korun a prodává tam toast se šunkou a sýrem za 25 korun, jehož pořizovací hodnota je tak pět korun. Tak je to prostě opět komerční aktivita… To jenom abych uvedl osobní zkušenost z minulého léta.

Co vás osobně tedy přimělo k angažmá proti „Klinice“? Kde byla ta poslední kapka?

Když její osazenstvo začalo otevřeně podporovat promuslimskou imigraci a vodit ilegální imigranty do objektu. Nemám zájem, aby se z mého okolí stalo imigrantské peklo jako někde v Berlíně, Kolíně nad Rýnem, Londýně, Paříži, Bruselu, kde se původní obyvatelé budou bát chodit ven, aby je někdo neokradl, neznásilnil, či dokonce nezabil…

Vy jste tam nějaké imigranty viděl?

Ovšem! Dokonce opakovaně. Ale zde mi dovolte přidat drobnou perličku. V době, kdy se anarchisté z Kliniky začali chlubit, že tam vodí přespat „chudáky“ uprchlíky, tak na dveřích objektu visel česky psaný nápis, že „přespávat na Klinice nelze“. Předpokládám, že to byl vzkaz několika bezdomovcům, kteří museli spát venku u zdi. To mluvíme zhruba o září či říjnu 2015. Prostě pro muslima, nebo černocha místo k přespání anarchisté měli. Pro místního bezdomovce nikoliv… Takto si asi anarchisté z „Kliniky“ představují sociální a rasovou rovnost… Celé to ale vyvrcholilo tím incidentem 6. února v den masových protiimigrantských demonstrací.

Myslíte onen útok neonacistů na Kliniku?

Myslím tím onen incident, kdy skupina maskovaných osob „demonstrativně zaútočila“ na objekt Kliniky. Kdy překvapivě nedošlo k žádné škodě ani vážnému zranění… Navíc se anarchisté chlubili, že o útoku věděli předem. Přitom překvapivě nikdo z nich nepořídil žádný záznam. A to vše v době, kdy každý člověk má dnes chytrý telefon s kamerou a fotoaparátem… Divné, že? Moje vysvětlení je, že nebylo v jejich zájmu, aby nějaký záznam celého incidentu vznikl. Proč asi?

Co tím chcete říci?

Podle mě šlo stejně jako na Malé Straně o předem připravenou provokaci – buď ze strany části bezpečnostních složek, nebo nějaké „spřátelené“ politické skupiny… S cílem najít si záminku pro boj „proti neonacistům“, tedy odpůrcům imigrace. A udělat ze sebe před veřejností „chudáky oběti“ a snáze tak dosáhnout prodloužení bezplatného nájmu na „Klinice“. Tím, že ale někdo, asi od policie, zveřejnil tu frašku – video z Thunovské ulice – tak tento scénář nemohl být naplněn.

Vznik „Kliniky“ již od začátku provázel eminentní zájem politiků. Vždyť se tu se squattery ukazoval i sám Andrej Babiš…

Babiš také pomohl protiprávní obsazení objektu před dvěma lety dodatečně   zlegalizovat. De facto fraškovitým „výběrovým řízením“. Majitel objektu, Uřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, tehdy vypsal dodatečné výběrové řízení. Do něj se přihlásili lidé spojení s „Klinikou“, pak jakési hnutí Alternativa II (které se zase odhlásilo) a jistá fyzická osoba. No a „překvapivě“ vyhrála ona „Klinika“ a dostala nájem na rok zdarma. Neumím si představit, že by se tohle stalo bez tichého souhlasu a instrukcí Andreje Babiše, jemuž onen úřad podléhá.

Babiš podle vás straní anarchistům?

Osobně si nemyslím, že Babiš měl nějaké sympatie k anarchistům. Jako v luxusu žijící miliardář nemá přece s podobnými týpky nic společného, ale asi tehdy myslel, že to bude mediálně „cool“. Nebo potřeboval uspokojit „pravdoláskařské rodinné klany“, které přibral na okrasu do svého hnutí ANO... typu Stropnický a podobně. Ale situace se změnila. Pan Babiš se bude muset rozhodnout. Zda bude nadále podporovat marginální, ale agresivní promuslimské anarchisty a pražskou „kavárnu“, nebo se přidá na stranu většinového českého obyvatelstva. Stále věřím, že u něj zvítězí pragmatismus a anarchisty a jejich pravdoláskařské podporovalete tiše hodí přes palubu a z „Kliniky“ je vyžene.

Jak se dívají vaší sousedé na Kliniku? Klinika prý nabízí bohatý kulturní program pro okolí…

Naprostá většina místních tu podobné proimigrantské a extremistické doupě nechce. Prostě se bojí toho, co to přináší… Někteří to říkají i víc nahlas.

A ostatní?

Pochopte, že se lidé bojí. Bojí se teroru a perzekucí ze strany anarchistů a případně imigrantů a jejich ochránců ze strany establishmentu. Lidé nejsou hlupáci, mnoho z nich sleduje alternativní média a vidí, jak podobné bojůvky spolu s imigranty terorizují původní evropské obyvatelstvo třeba v Německu nebo Švédsku či Anglii…

Tak si představte, že jste důchodce – a těch tu je na Žižkově mnoho – a u „Kliniky” bydlíte, parkujete na ulici auto a vystoupíte kriticky proti „Klinice“. Co vás asi čeká? Nejspíš mediální dehonestace jakožto „neonacisty“, možná vyhrožování, možná přepadení, možná zapálení auta. Levicoví extremisté jsou všeho schopni…

Jak to?

Stačí si připomenout případ restaurace „Řízkárna“. Majitel jedno podobné anarchistické individuum vyhodil... a co následovalo? Nejdřívě mu tihle „tolerantní“ chlapci a děvčata polili restauraci páchnoucím roztokem a následně mu zapálili čtyři auta… Škoda jde do milionů. Také nezapomeňte, že „Klinika“ má silné patrony v různých etno-neziskovkách a veřejnoprávních mediích, a i ve vládě a jejich temné výhrůžky policií a trestním stíháním za „šíření nenávisti“ mohou leckoho zastrašit. Prostě žijeme v divné době, kdy má proimigrantský anarchista evidentně vyšší práva než běžný občan, který platí daně. Taková nová verze Owellovy Zvířecí farmy. Všíchni jsou si rovni, ale anarchisté, „pokrokoví umělci“ a „etno-neziskovkáři” jsou si rovnější. A české zákony pro ně evidentně neplatí.

Chodí tedy místní na ty kulturní programy Kliniky?

Prosím vás! To myslíte, že česká rodina ze Žižkova bude chodit na kurz romštiny, nebo češtiny pro cizince, nebo na přednášku o „teorii boje proti kapitalismu“? Na „kulturní“ program „Kliniky“ se spíš slézají podivná individua z celé Prahy a okolí. Různí ti neziskovkáři, studenti gender studies a podobných nesmyslů a podobní parazité. Místní těžko.

Obyvatelé Kliniky rovněž argumentují ekonomickou výhodností pro stát. Prý stát nemusí platit ostrahu…

To je argumentace skutečně na úrovni absolventů současných „humanitárních“ fakult nebo zaměstnanců „etno-neziskovek“. To je jako, že někomu ukradnou barák, a ten okradený tím vlastně ušetří, protože se o ukradený barák nemusí starat. A měl by být vlastně rád, že mu ho zloděj ukradl… Proboha! Naopak stát by mohl objekt určitě prodat. Jistě by za něj dostal pěkných pár milionů korun. O nějaké výhodnosti pro stát nemůže být řeč, anarchisté navíc přece neplatí žádný nájem.

Proč se podle vás politické a kulturní špičky tak angažují v zachování „Kliniky“?

To je specifikum naší doby. Ono je asi normální, že vládnoucí třída pohrdá těmi pod sebou. Obvzlášť v postdemokracii je to hodně vidět. Prostě uplně obyčejná arogance moci. Nicméně ta současná česká vládnoucí třída svoji zemi, kulturu a národ ještě navíc upřímně nenávidí a chce ji imigrantskou invazí zcela a navždy zničit. Jen jim jaksi nedochází, že je pak nebude mít kdo živit. Ony fantastické bajky, jak imigranti budou vydělávat na naše důchody, patří to sféry pohádek. Vždyť většina imigrantů, co přišla loni a letos do Německa, neumí mnohdy ani číst a psát a nemá žádnou odbornost, neumí jazyk, nemá pracovní návyky a tak dále…

Co s tím má ale společného Klinika?

Pro současný establishment je to asi taková milice „pravdy a lásky“, která bude tu novou totalitu „tolerance, pravdy a lásky“ pomáhat nastolit. Přirozeně ve spolupráci s „chudáky“ muslimskými uprchlíky. Opět se stačí podívat do západní Evropy. Třeba v Německu takzvaná Antifa ve spolupráci s imigrantskými gangy násilně útočí na členy hnutí Pegida, či Alternative für Deutschland. Vlastně je to tam na denním pořádku a německé vládnoucí elity to kryjí, protože se jim zastrašování autentické lidové opozice velmi hodí…

Vystěhuje stát podle vás dnes již nelegální nájemníky Kliniky?

Vše bude záviset na postoji Andreje Babiše. Na „Klinice“ se sice producíruje celá galerie „pravdy a lásky“ jako pan Dienstbier či paní Krnáčová a podobně, ale o všem nakonec rozhodne Andrej Babiš. Z hlediska právního je celá situace absurdní. Nájem zdarma skončil, obyvatelé jsou tam nelegálně. Navíc ho měli i protiprávně v nájmu viz porušování kolaudačních předpisů. Krom toho celý objekt byl bezdomovci a anarchisty vybydlen a je de facto na demolici. Velmi mě udivuje, když slyším, že tam mladé matky vodí malé děti. Velmi snadno může dojít k nějakému vážnému úrazu. Kdo za to pak bude odpovědný? Předpokládám, že to svedou na takzvané neonacisty a „šiřitele nenávisti“. Ti dnes mohou za všechno… za špatné počasí i neúrodu.

Jaké je stanovisko radnice na Praze 3?

Ta zaujímá celkem pragmatické stanovisko a chce se „Kliniky“ zbavit. Na radnici je koalice ČSSD, TOP 09, ODS a Volby pro město. Zastání jsme jako občané našli i u Svobodných. Není divu, vždyť komunální politici také žijí na Praze 3 a vznik imigrantského ghetta by se jich osobně týkal. Ono je to vůbec zajímavé. Na úrovni stranických špiček je přitom ČSSD, TOP 09 a i de facto ODS víceméně proimigrantsky nakloněná a muslimskou imigraci do ČR otevřeně podporuje. Jen to ukazuje, jak hluboký je názorový rozkol mezi vedením a členy tradičních politických stran. Jak obrovský je onen cynismus vedoucí politické třídy. Ono se to panu Dienstbierovi z jeho pražského luxusního uzavřeného kondominia, kam žádný ilegální imigrant nikdy nepřijde, dobře káže běžným Čechům o „toleranci“ k jiným kulturám. Na zámku Orlík nebo Murau pan Schwarzenberg jistě také muslimské sousedy – imigranty z Pakistánu, Somálska – nemá. Jedinou výjimku z parlamentních stran tvoří KDU-ČSL.

Jak to myslíte?

Lidovci s muslimy kolaborují na všech úrovních. Sám nechápu, proč mají lidovci v názvu „křesťanská“, když jsou otevřeně promuslimská a proimigrantská strana. Ostatně na Praze 3 měli volební koalici s neomarxistickou a otevřeně protikřesťanskou Stranou zelených.

Co byste si jako sousedé objektu přáli do budoucna?

Zbavit se oněch extremistů z „Kliniky“ a zase žít v klidu v naší příjemné čtvrti. Mně by se nejvíce líbilo, kdyby tam vzniklo opět nějaké zdravotní zařízení, či domov důchodců. Ale třeba ať tam z toho někdo postaví malý činžák, kde budou bydlet normální slušní lidé. Hlavně ať je v naší čtvrti zase klid a mír a nemusíme se bát o zdraví, majetek a životy. A úplně to samé přeji i všem ostatním obyvatelům naší krásné a příjemné země. Važme si, v jakém je zatím ještě dobrém stavu! Viděl jsem kus světa a vím, co říkám…

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nezatopíte. Romové, volte Piráty, padlo a lidé trpí, zní z SPD s konkrétním infem

19:49 Nezatopíte. Romové, volte Piráty, padlo a lidé trpí, zní z SPD s konkrétním infem

Vydavatel a dvojka kandidátky SPD v Praze Jan Čížek upozornil na šokující případ městské bytovky na …