Alexandr Vondra udeřil: Západ s Ruskem málo mluví. A vláda nám chystá tento smrtící koktejl

17.05.2015 17:20

NA HRANĚ S XAVEREM Alexandr Vondra (ODS) se cítí mimo nejvyšší patra politiky spokojen. Zažívá podstatně méně stresu. Dění kolem sebe však sleduje a nelíbí se mu, že Západ málo mluví s Ruskem. Na druhé straně podle něj nelze ustupovat ruské agresi. A pokud jde o naši současnou vládu, Vondra je zděšen ze smrtícího koktejlu, který nám prý kabinet chystá na omezení svobody. A našim hokejistům prý moc přeje medaili. To říká na závěr.

Alexandr Vondra udeřil: Západ s Ruskem málo mluví. A vláda nám chystá tento smrtící koktejl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Pane Vondro, jak jste oslavil sedmdesát let od konce války?

Já jsem soukromý občan, čili tím, že jsem si se zájmem četl diskusi, která kolem osvobození a dalších událostí, které pak následovaly, byla. Tu jsem samozřejmě se zájmem sledoval, protože mě to zajímá a baví, ale sám jsem se žádných akcí nezúčastnil jako soukromá osoba, koneckonců jsem ani nikde nebyl moc zván. Kromě jedné výjimky, asi jako tradičně každý rok navštívím Terezínskou tryznu.

A co jako soukromá osoba soudíte o cestě prezidenta republiky 9. května do Moskvy?

Já vám to řeknu takto, pokud by se prezident Zeman zúčastnil, tak jak původně plánoval, té vojenské přehlídky, tak bych to považoval za naprostý skandál. Je, myslím, dobře, že po kritice ustoupil. Samotný fakt, že se jel do Moskvy poklonit obětem Rudé armády, je, myslím si, na místě, ale důsledně bych rozlišoval mezi tím, co byla Rudá armáda, nekádroval bych ji etnicky, kolik tam bylo Rusů, Ukrajinců, Rumunů nebo dalších národností, ta skutečně nesla největší díl obětí při osvobozování Evropy od nacismu, ale v žádném případě bych to nespojoval s propagandistickým zneužíváním vlasteneckého ruského křepčení dneska, které pořádá Vladimir Putin. Tam si myslím, že je distance naprosto na místě.

Obecně, domníváte se, že by vztahy s Ruskem měly zůstat tak, jak jsou, nebo by se mělo pracovat na jejich narovnání? Ostatně tak to trošku Miloš Zeman při své cestě naznačil.

Rusko je samozřejmě důležitá země a světoví politici by s Ruskem komunikovat měli. Možná že ten problém ukrajinský, to vygradování koncem roku 2013 bylo způsobeno tím, že ani Američané a dokonce ani Evropané s ruským vedením tehdy příliš nekomunikovali. To já sám považuji za chybu. Ze druhé strany je ale k té komunikaci umět trošku i politiku síly a rozhodnosti a já se obávám, že na to v dnešním Západě takové lidi, jako byli kdysi Winston Churchill nebo někteří další, nemáme.

Takže s Ruskem je třeba samozřejmě komunikovat v některých problémech, např. radikální islamisté. Myslím si, že západní křesťané a východní křesťané, Evropané, Američani i Rusové mají mnoho společných zájmů. Ze druhé strany ale nelze, myslím, tolerovat novou ruskou rozpínavost směrem na západ a je nutné se jí rozhodně postavit.

Za pár týdnů bude konec školního roku. Kdybyste měl jako pan učitel pomyslně dát nějakou školní známku vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD), jak byste ji oznámkoval?

Já bych jí dal určitě čtyřku a hrozí, že spadne do pětky, jestli naplní ty své nejsmělejší plány, které tu zostrakizují svobodu způsobem, jenž jsme za posledních dvacet pět let nepoznali, tak pak to určitě bude pětka. Zatím, myslím, tak čtyřka, protože na ty nejhorší plány, zaplať pánbůh, ještě nedošlo.

Co máte přesně na mysli těmi nejhoršími plány?

Teď se chystá několik naprosto fatálních omezení svobody podnikání. Chystají ten bezprecedentní tah proti drobným živnostníkům v podobě on-line elektronických tržeb a registračních pokladen. Chtějí zakázat kouření a já nevím, co bude potom, pak zakážou pivo, pak zakážou tlačenku, prostě pánbůh s námi, jestli dojde na tyto šílené plány.

Mimochodem, ten slavný protikuřácký zákon, dáváte mu nějakou šanci?

Nevím. Já jako kuřák, který se kouření vášnivě věnuje od nějakých patnácti let, doufám, že k tomu nedojde. My jsme koneckonců všechny dosavadní pokusy zablokovali, když jsme na to měli sílu, ale teď mám obavy, protože je to skutečně bezprecedentní útok na svobodu. Já si myslím, že ten současný systém, kdy si hospodští mohou vybrat, zda to je kuřácká nebo nekuřácká hospoda, stejně tak ti klienti nebo zákazníci si mohou vybrat, do jaké hospody půjdou, tak teď to je samozřejmě útok na živnostníky ještě v kombinaci s registračními pokladnami, myslím.

Pro mnoho vesnických hospod to bude naprosto smrtící koktejl. A je to útok i na českou kulturu, protože zakouřené hospody jsou v agnostické společnosti jedním z mála míst, kde se lidé aspoň pravidelně občas scházejí, diskutují. Koneckonců, v českých hospodách vznikla řada zásadních kulturních i politických prohlášení. To teď v tom bezprecedentním sociálním inženýrství hrozí, že bude likvidováno.

A koneckonců, bude to špatně i pro českou ekonomiku. My kuřáci dohromady jenom na spotřební dani dáváme ročně nějakých 42 miliard korun, což je přesně výše rozpočtu Ministerstva obrany, jestli se nepletu.

Pane Vondro, zrovna včera mi řekl celoživotní nekuřák Václav Klaus, že pokud projde protikuřácký zákon, tak na protest on začne kouřit. Věříte mu to?

Pokud to myslí vážně, tak ho v klubu kuřáků samozřejmě přivítáme. Já kouřit nepřestanu, ale pokud tento zákon projde, tak samozřejmě míst, kde si dnes člověk bude moci svobodně zapálit, bude stále méně a méně. Tato společnost, ještě s Rakouskem, je jedním z mála posledních ostrůvků svobody v Evropě. Tváří v tvář tomuhle šílenému sociálnímu inženýrství je třeba říci, že stát se nemá plést do těchto věcí. Stát má zajišťovat základní životní funkce a dbát na dodržování nějakých rovných pravidel hry, ale říkat obyvatelstvu, co je zdravé, to nechme na lidech. Lidé mají svůj vlastní rozum.

Mimochodem, cítíte, že se ODS už sbírá z popela?

Určitě. Já se teď neangažuji někde nahoře, ale samozřejmě stále jsem členem ODS a nemám žádné pochybnosti o tom, že se ODS zase zdvihne. Myslím si, že to odpíchnutí ode dna se odehrává právě nyní v této době. Cesta vzhůru je samozřejmě vždycky delší než propad dolů. Gravitace je silou, kterou nelze oklamat, ale nemám žádné pochybnosti o tom, že se ODS vrátí za několik let na výsluní české politiky.

S odstupem času a s jakýmsi nadhledem, jak hodnotíte kauzu kolem tzv. trafikantů a kolem paní Nagyové. Byla to bouře ve sklenici vody?

Já jsem k tomu měl vždy velmi kritický postoj, ale zároveň jsem se o něj nikdy moc veřejně nedělil, protože jsem nedávno v tomto případu vystupoval i jako svědek. Každopádně pokud bychom to brali jako trafiky, trestně stíhán by musel být téměř každý americký ambasador v posledních dvaceti letech v Praze. Museli by být stíháni německá kancléřka Merkelová, francouzský prezident a celá řada jiných politiků na Západě. Myslím si, že to byl výraz takového zvláštního jakobínství ze strany státních zástupců a policistů. Na jednu stranu je to možná pochopitelné, protože tady se léta neřešilo vůbec nic a leccos se zametalo pod koberec, ale radikalismus z druhé strany na to není správnou reakcí.

A pokud jde o tzv. zneužití vojenského zpravodajství, nemám důvod, proč nevěřit lidem ve vedení vojenského zpravodajství, že se zabývali spíše kontrasledováním, to znamená, že se snažili zajistit, mimochodem v době, kdy jsme celé řadě zbrojních firem šlápli na kuří oko, aby rodina premiéra nebyla sledována nebo ji nemohlo hrozit nebezpečí. Tohle je příběh, který postuluje u soudu obhajoba a já nemám žádný důvod mu nevěřit.

Pane Vondro, my jsme s jedním kolegou debatovali o tom, kdo by mohl být prezidentem po Miloši Zemanovi, a v té záplavě jmen padla jen tři jména, na kterých jsme se dokázali shodnout. Jedno z nich jste vy. Nezklamete nás?

Vy jste legrační. Teď jsem celý šťastný, že mám od vysoké politiky pokoj, že nežiju ve stresu, že můžu o víkendech, jako je tento, kromě hokeje mířit i do přírody a pozorovat třeba ty svoje ptáky. Vy byste na mě nakládali zase nálož, kterou já nevím, jestli chci nést. Teď v žádném případě nechci. Možná se do politiky jednou vrátím, načerpávám novou energii a ideály, ale rozhodně nejsem v takové fázi, abych teď říkal, co budu nebo nebudu chtít dělat. Myslím si, že k tomu je ještě hodně dlouhá doba.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Luboš Xaver Veselý

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vakcíny? Jako když vaří žábu. Rakoviny, autoimunitní nemoci? Doktor Zlínský varuje, o tomto se zatím nemluví

11:14 Vakcíny? Jako když vaří žábu. Rakoviny, autoimunitní nemoci? Doktor Zlínský varuje, o tomto se zatím nemluví

„Myslel jsem si, že nám povinné očkování napaří dřív.“ Lékař Vladimír Zlínský a lídr kandidátky SPD …