Ani prase by se nevyznalo v tom, co se dnes děje. Rozhovor s Jaroslavem Kuberou, na který nikdy nezapomenete

11. 2. 2016 4:51

ROZHOVOR Senátor za ODS a starosta Teplic Jaroslav Kubera říká, že v pozadí útoků na centrum Klinika i restauraci Řízkárna se nevyzná ani prase. Podobné je to podle něj i v kauze kolem unesených českých občanů. „Ale ve vládní koalici už nastala ostrá volební kampaň. Na vládě musí spolu nějak vycházet, ale mimo budou na sebe házet kýble špíny takovým způsobem, jaký jsme tady podle mne od ‚listopadu‘ ještě nezažili. Bude hodně drsná,“ prohlásil senátor Kubera v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz ke sporům, které kauzy vyvolaly mezi jednotlivými ministry.

Ani prase by se nevyznalo v tom, co se dnes děje. Rozhovor s Jaroslavem Kuberou, na který nikdy nezapomenete
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

Anketa

Bylo vypálení Autonomního centra Klinika dle vás policejní provokací?

94%
6%
hlasovalo: 14085 lidí

Co si myslíte o tom všem, co se dělo kolem demonstrací proti islámu a pro islám a po nich? Hovořilo se o policejní provokaci, když nakonec policie potvrdila, že člověk mluvící s útočníky v kuklách je skutečně kriminalista, kritizoval se útok na komunitní centrum Klinika.

Vzhledem k tomu, že jsem na žádné demonstraci v Praze nebyl a jsem odkázán jen na internet, a vím, že internet je celý virtuální, stačí maličkost a všechno se posune. Chybí tady přesnost ve výrocích, přesnost v komentování těch výroků, prezident něco řekne a politici pak většinou komentují něco, o čem nic nevědí, co si jen přečetli na internetu. Pokud jde o útok na centrum Klinika: první byla zpráva, že tam někdo házel zápalné lahve, pak se ukázalo, že to byla světlice. Potom se objevila informace, že levicoví extremisté chodí likvidovat restauraci Řízkárna. Vůbec netuším proč, co je na tom irituje, asi že tam lidi žerou řízky, že nejsou vegani, nevím. Ale v tom se nevyzná ani prase. Neumím vůbec hodnotit muže v hnědé bundě, neprokázalo se, že by vedl nějaké policejní provokatéry převlečené za holé hlavy. Výhoda je, že já čtu všechny servery, nejen jeden, ale když si někdo přečte jen jeden, může získat mylný dojem. Třeba u vás sice zaznamenáváte událost, kde jsem, ale nezveřejníte celý můj projev, jen něco, co je zestručněno. Chápu to, kdybyste měli zveřejňovat všechno, tak by se to tam nevešlo. Ale pak už komentáře nejsou k mému vystoupení v Senátu, ale k tomu, co bylo zveřejněno. A na tom je přesně vidět, jak se to posunuje. Něco jiného říkají ti, co byli vevnitř, něco jiného ti, co byli venku. Je z toho typicky český chaos. Pokud jde o incident se zakuklenými chuligány, divil jsem se tomu, že tam bylo evidentně málo policajtů. Jestli se házely kameny, kdyby muže v hnědé bundě někdo trefil, nikdo mu nepomůže. Před uniformovanými policisty měla stát řada policajtů z útvaru rychlého nasazení a přes ně by se násilníci nedostali.

Nebyla to tedy chyba ze strany policie, jak tvrdí ministr spravedlnosti Robert Pelikán?

Neumím z toho vyvodit nějaký závěr. Ale ve vládní koalici už nastala ostrá volební kampaň. Ministr spravedlnosti začal útočit proti ministru vnitra, situace se bude čím dál víc zhoršovat, využije se každé události k tomu, aby si jeden mohl do druhého rýpnout. Boj bude probíhat hlavně ve vládní koalici, protože každá strana jde do voleb samostatně. Na vládě musí spolu nějak vycházet, ale mimo budou na sebe házet kýble špíny takovým způsobem, jaký jsme tady podle mne od „listopadu“ ještě nezažili. To bude unikátní. Zažili jsme to už u komunálních voleb, kde volební kampaň byla hrozně prasácká. To, co jsem zažil tentokrát, jsem nezažil za pětadvacet let; a pokračuje to, protože politická kampaň je permanentní. Krajská kampaň bude předskokanská ke sněmovním volbám a bude hodně drsná. Teď se do toho namotávají ještě diskutující, kteří každé téma ještě rozšíří. To je stejné jako se dobrat pravdy v případu s Fajádem.

A co si o tomto případu myslíte? Také se mluví o pochybení ze strany ministra obrany a teď i prezidenta, kteří potvrdili některé tajné informace nejen o kauze pěti Čechů unesených v Libanonu, ale i o případu dvou dívek unesených v Pákistánu.

Ani se nesnažím dobrat pravdy, proč Češi, kteří pak byli uneseni, do Libanonu vlastně jeli. Ale klíčové na tom je, že jestli je nějaký silný argument proti tomu, aby tady byla zavedena elektronická evidence tržeb, aby tady byly zavedeny registry pacientů, aby tady byly zavedeny další věci, tak je to fakt, že premiér hodlá vyšetřovat, jak unikly informace z Bezpečnosti rady státu. Jestli unikají informace z tajných služeb nebo dokonce Bezpečnostní rady státu, kde je pár lidí, kdo mi chce namluvit, že budou umět udržet v tajnosti databáze, které se připravují. Informace budou přece ještě před tím, než se sestaví, předmětem kšeftu. Protože mít tyto údaje je obrovský byznys. My – pod záminkou boje proti terorismu, byť fiktivního – si klidně necháváme ubírat ještě další a další svobody. Že banky budou chtít, aby se platilo jen bankovními kartami? No, to dá rozum. Ale my bychom o tom měli víc přemýšlet a uvědomit si, jaké to bude mít následky.

Jaké největší riziko v tom vidíte?

Jestli teď jsme v jejich moci, pak budeme úplně v jejich moci. Stát omezuje platby v hotovosti v rámci boje proti terorismu a nevím čemu dalšímu, to je v pořádku, ale na druhou stranu svým občanům není schopen zajistit, aby – když si dají své peníze povinně do banky – je ještě někdy viděli. Protože pojištění vkladů je minimální. Mimochodem, my jako město nejsme pojištěni vůbec. Máme na kontě kolem šesti set sedmi set milionů korun, a nejsme pojištěni, protože náš roční příjem je víc než 500 tisíc eur. Takže nejsme pojištěni ani na ten blbý milion osm set tisíc, nebo kolik to je. Takže kdyby se něco stalo, město úplně zkolabuje, nikdo nemá pod polštářem schovaný milion. My máme aspoň sto milionů korun u České národní banky; ta by, doufám, zkrachovala až poslední, takže pár týdnů vydržíme. Ale tohle nikdo nerozebírá, nikomu nedocházejí souvislosti s tím spojené, ale všichni se zajímají o Libanon, okolo kterého jsou z poloviny spekulace, protože skutečné zákulisí nikdo nezná. Nebezpečné je to hlavně, jak už někdo také správně napsal, pro toho Čecha, kterého unesli v Libyi, protože být jeho únoscem, tak už se dneska raduju. Ale to, že najednou někdo vypustil informaci, kolik se zaplatilo za ty holky, taky není jen tak. Také nejde o informaci, která je běžná. Nabízí se tedy otázka, proč to udělal. A víte, jaké jsou reakce i zaměstnanců radnice, kteří se mne ptají, co vy to tam děláte? Já říkám, počkejte, když budu hlasovat pro nějakou blbost, tak mě hned zbijte. Ale můj hlas u blbostí nenajdete, to by muselo být, abych pro nějakou ptákovinu hlasoval. Ale víc v Senátu už udělat nemůžu, když tam má vláda téměř ústavní většinu, moc toho udělat nemohu. Mohu jen řvát, to je tak všechno.

Ale problémy nemáme jen my doma, problémy má dnes celá Evropa, největší s migrační krizí. Ve veřejnosti se objevují obavy, jestli to nakonec neskončí válkou. Nesměřujeme k nějakému válečnému konfliktu?

Svět letí tak rychle, že si nikdo nevšiml prohlášení tureckého prezidenta při údajném porušení vzdušného prostoru Turecka, kdy on řekl: pozor, ruský letoun nenarušil vzdušný prostor Turecka, nenechte se mýlit, on narušil vzdušný prostor NATO. To je zjevný pokus zatáhnout NATO do konfliktu, čímž by se na uprchlíky zapomnělo, většina z nich by stejně bombardování nepřežila, takže ten problém by se humánně vyřešil. Ale to je strašné. Samozřejmě německá kancléřka Angela Merkelová přijela z Turecka s prázdnou. Turecký prezident si myslí, že dostane tři miliardy eur ročně a neudělá vůbec nic. Vyhrožoval drze předsedovi Evropské komise Junckerovi, že na něj není dostatečně slušný, takže mu pošle všechny uprchlíky do Evropy, ať se o ně Merkelová nějak postará. To jsou věci na přemýšlení. A ne ptákoviny typu toho, co se stalo v Praze při potyčkách na demonstracích. Tady musí policie prostě ty lidi od sebe odtrhnout, to je jedna parta bláznů a druhá parta bláznů. Ani jedna parta nejsou normální lidi. Já nestojím na straně těch, ani těch. To má jen obrácené znaménko, jinak je to to samé v bleděmodrém. Samozřejmě teď se politici rozhlížejí, na kterou stranu se postavit, kde to pro ně bude lepší. Nejjednodušší to má Babiš, ten se může jeden den přiklonit na jednu stranu a druhý den na druhou. A jak lidé politiku moc nesledují, budou všichni spokojeni, protože si nepřečtou jeho druhé prohlášení. Musím říci, že to dělá mistrovsky, hluboká úklona. Ale příčina je v tom, že kdyby to bylo za éry Klause nebo Topolánka nebo kohokoli jiného, nedovedu si představit to maso. A tady je to tak nějak v klidu. Je to tím, že lidé přemýšlejí pomalu, ten jeho konec bude špatný, protože to nakonec lidem dojde. A ten konec bude radikální, to si Babiš neuvědomuje, to nemůže vydržet na věčné časy.

Opravdu si myslíte, že lidé, kteří dnes Andreje Babiše a jeho hnutí ANO podporují, ho dříve či později přestanou podporovat?

Lidi, kteří mají složité zaměstnání nebo mají rodinné starosti, nemají čas čumět jako já celý den na ČT24 a v noci číst všechny servery. Oni si koupí jeden Blesk, a když se jich televize zeptá, citují, co četli v Blesku. Mimochodem – když lidé mají něco komentovat, skoro nikdy neslyšíte názor toho člověka, vždycky říkají něco, o čem víte, když to máte načtené, že si to ráno někde přečetl. Ale novináři dělají totéž, funguje to tak, že Česká televize natočí večer reportáž o tom, co si přečetla ráno v MD Dnes, a funguje to i naopak. Zrovna teď oživili zase nově téma emisní zóny, aby lidi nemohli vyjíždět a platili další modré a zelené známky. Proč by nezaplatili, aby – když tam bydlí – dostali povolení tam vjet? Z toho bude taková kampaň, že místní lidi budou chodit na radnici a budou se ptát: pane primátore, jak to, že Teplice ještě nepřistoupily k těm zónám? A já jim řeknu, protože Teplice nemají vyhlášku o zákazu sezení na kandelábrech. Byť nemilujeme ombudsmanku nijak zvlášť, nikdy bychom tak přiblblou vyhlášku nevydali. Ale jestli to v Duchcově potřebují, je mi to úplně jedno. Ať si to tam místní lidi vyřídí s radnicí, protože až nějaká maminka s dítětem zjistí, že nejen cikán, ale ani ona si nemůže sednout na obrubník, začne se jí to zdát divné. Až dostane první pokutu tisícovku, že si sedla na kandelábr, bude se divit, že nic špatného nedělá, že tam jen sedí s dítětem, notabene že ho třeba kojí.

Vy nevydáváte vyhlášky, co se v obci smí a nesmí?

My přiblblé vyhlášky o zákazu pití a podobné nesmysly nevydáváme, protože jejich účinnost je nulová. Ale ty obce to nepřiznají. Stejně jako ministr dopravy vyhrožuje zpřísněním pokut a odebíráním řidičáků. V této souvislosti jsem ho požádal, aby udělal průzkum ve statutárních městech, kolik mají dluhů na pokutách. U nás je to dvaačtyřicet milionů korun, tolik se na pokutách nevybralo a nevybere. Nikdy je z těch lidí nedostaneme. K čemu to tedy bude dobré, když pokuty zvýšíme? Akorát že nebudeme mít dluhy na pokutách čtyřicet dva milionů, ale padesát osm milionů. Protože každá přiblblá vesnice má čtyři radary a nám ty přestupky posílá. A my je nevymůžeme. Tečka. Kde je tedy výchova? Nikoho jsme nevychovali, to je jen utkvělá představa někoho, že to tak bude. Až já rozjedu povolení na 0,5 promile alkoholu v krvi u řidiče, budu nepřítel všeho lidstva, maminky budou psát do televize, že jsem vrah dětí, protože po silnicích budou jezdit ožralí. Ale ti ožralí, kteří zaviní nehody, mají tři promile, ne půlku promile alkoholu v krvi.

To jsme se od extremistů dostali daleko.

Mně tajné služby a tyhle věci jsou cizí, že jo, pane majore. Teď začínám telefonický hovor slovy: tento mobil je odposloucháván.

Ale je to vlastně jedno, protože všechno, o čem mluvíme, stejně zveřejním, takže odposlech tohoto hovoru by byla zbytečná práce, všichni si moje otázky i vaše odpovědi mohou další den pohodlně přečíst.

To je pravda. Já jsem byl v úplném šoku, že starosta jedné vesnice má v autě GPS, aby voliči věděli, kde se pořád pohybuje. On si myslí, že to je úžasné, že to je to otevření radnice. To je normální blázen. Ale mohou se toho chytnout média a začít se ptát: Jak to, že vy nemáte, pane primátore, GPS v autě, aby voliči věděli, kde se pohybujete?

A jak jim to vysvětlíte?

Jednoduše řeknu: protože by mě nejspíš někde v lese stopli a praštili baseballovou pálkou. Teď jsme třeba dostali dopis od nějakého sdružení v Brně, tam je semeniště těchto individuí, že jim máme posílat všechna stavební povolení, všechna opatření, která chystáme, například kácení stromů, protože oni se chtějí z Brna připojit ke každému správnímu řízení. Což česky řečeno znamená, že už neuděláme vůbec nic, protože vždycky, aniž by je to vzrušovalo, se do toho automaticky zapojí, že tohle nechtějí. Tohle náš stát dovolí. A pak se diví, že nepostavíme ani kilometr dálnice.

A vy jim do Brna musíte tohle všechno podle zákona dávat z Teplic na vědomí?

Ano. To je podle evropských předpisů o účasti veřejnosti na všem. Akorát není řečeno, co je veřejnost. Většinou je to pár bouráků, kteří si zřídili neziskovou organizaci a inkasují. My jsme to zkoušeli, aby i oni byli transparentní, aby i oni zveřejňovali smlouvy, aby se veřejnost dozvěděla, když jsou většinou placeni z dotací, jak s nimi zachází. To bylo zle, neprošlo to ani Senátem. Transparency International nebo Rekonstrukce státu vyzývají k přijímání takových zákonů jako registr smluv a podobně, ale zeptejte se, jestli by i oni byli ochotni ke stejné otevřenosti, jakou chtějí po jiných. To tedy ne, v žádném případě. A že se tam ty prachy točí! Jen příklad z nedávné doby: hlavní hygienik nám poslal neskutečný dotazník k hlukovým mapám, protože zjistili, že ještě z EU potečou peníze, tak dělají třetí etapu hlukových map.

Co to je a k čemu to slouží?

To je zhruba stejná krávovina jako energetické štítky budov a podobné blbosti, které si Unie vymyslela. Hlukové mapy mají jediný význam: že vám zjistí, když bydlíte v paneláku u hlavní silnice, že je tam větší hluk, než když bydlíte v paneláku u lesa. To bude výsledek. A sloužit to má prý k tomu, abyste věděla, když hledáte byt, že u té hlavní silnice je větší ruch. Na to opravdu potřebujete hlukovou mapu, sama fakt nezjistíte, když kolem baráku jezdí jedno auto za druhým, že tam bude hluk. Buď je to pěkný byt, tak to přežiju, nebo půjdu jinam. Za takové věci se vyhazují obrovské peníze. Ale od nás chtějí tu práci zadarmo.

Teď zase máme odpovědět kraji na romskou otázku, kolik je v celém okrese základních škol s vyšším procentem romských dětí; nebo kde jsou lokality, kde žije větší množství Romů. A všechno to chtějí do 19. února. Ale to jsou prostě věci, které my vůbec neumíme. Jediné, co víme, je, že nemáme romského poradce. To víme zpaměti. Takže je samozřejmě pošleme do hajzlu a oni budou řvát. Já jim řeknu: chcete hlukové mapy? Výborně. A kolik zaplatíte našim úředníkům, že to budou mimo pracovní dobu dělat? Samozřejmě to pak dává dohromady Státní zdravotní ústav a soukromé firmy za miliony. Ale od nás vycucají všechny údaje a dostanou za to zaplaceno. Už jednou jsem na to narazil, říkal jsem: pošlete nám objednávku, my vám to uděláme. Divili se, jakou objednávku? To je práce, víte, řekl jsem jim, to musíte zaplatit, to není jenom napsat dopis. Koukali jako joja. Tenkrát jsem se ptal, kolik za tu akci berou. Od ministerstva za to brali šestnáct milionů korun. Všechny potřebné údaje si stáhli ze všech úřadů zadarmo a prodali je. A takové rány na nás padají dennodenně. A to vám ještě blokuje opozice v zastupitelstvu celý úřad, protože neustále po úřednících něco chce, takže nemohou pracovat, musí odpovídat na přiblblé otázky zastupitelů. Ale jinak je to dobré, jinak je veselo.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Libuše Frantová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil: Dovolili by si na Husáka tak jako na Zemana? „Volím Zemana, ale nikomu to neříkejte,“ špitl herec. Pavel Nový si nevidí do huby a Bára, koloběžka...

4:41 Ivan Vyskočil: Dovolili by si na Husáka tak jako na Zemana? „Volím Zemana, ale nikomu to neříkejte,“ špitl herec. Pavel Nový si nevidí do huby a Bára, koloběžka...

ROZHOVOR „Často jsou to vulgarity, které by si neměl nikdo vůči hlavě státu dovolit. Je to o to odpo…