Babák zakládá novou stranu. Chce využít pozitivních zkušeností z „Véček"

23.02.2014 18:01

Bývalý poslanec za Věci veřejné Michal Babák představil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz novou stranu Republika, jejímž je 1. místopředsedou. Byť je podle něj nový polický projekt médii záměrně přehlížen, věří, že stranu budovanou odspodu čeká lepší a trvalejší osud, než jak je tomu u stran na jedno použití.

Babák zakládá novou stranu. Chce využít pozitivních zkušeností z „Véček"
Foto: MB
Popisek: Michal Babák

Jak dopadla konference vaší nové strany Republika?
Z mého pohledu dopadla trochu schizofrenně. Na jednu stranu oceňuji, že se nás sešlo něco kolem 120 lidí, nicméně mrzí mě neúčast médií. Přislíbila ji jak veřejnoprávní média, tak i ta ostatní. Čas si na nás ale nakonec nikdo neudělal, což je škoda, protože máme potenciál zakotvit se zde jako celorepubliková pravicová strana.

Proč vás podle vás média ignorují?
Pár z nich se nám ozvalo, že mají jiné priority, viz problémy na Ukrajině, což je určitě vážný problém, ale rozhodně nespadá do agendy domácího zpravodajství. Klasicky tady funguje cenzura a je nám jasné, že naše strana nebude úplně chtěná. Politické nebe dnes ovládají určité mocenské skupiny, které ovládají i média, a nemíním tím jen Babiše.  O to víc se s tím budeme muset poprat a vynaložit víc sil do kontaktní kampaně.

Jak to dopadlo s volbou orgánů?
Volba proběhla standardně a hladce, problém s tím nebyl. Co se týká předsednictva, bylo navrženo v rámci potenciálních krajských manažerů a všichni byli z 95 % odsouhlaseni. Kromě toho jsme zvolili i rozhodčí a kontrolní komisi a odsouhlasili jsme usnesení o tom, že Republika půjde do evropských voleb s lídrem Otto Chaloupkou.

Jaká jsou tři nejdůležitější jména vaší strany?
Předseda Otto Chaloupka, 1. místopředseda Michal Babák a Antonín Cekota, místopředseda strany a do nedávna krajský manažer ODS ve Zlínském kraji.  

Co zásadního si přinášíte z Věcí veřejných do strany Republika?
Ve Věcech veřejných jsem získal spoustu zkušeností, které doufám nyní budu aplikovat do nové strany. Ty zkušenosti ne vždy byly pozitivní a je třeba přiznat si i chyby, kterých jsme se dopustili na celostátní úrovni. Strana VV mi v tomto pomohla zorientovat se, jak politika funguje a co je potřeba k tomu, aby začala fungovat líp a nebyla jen sprostým slovem. Na druhou stranu Republika je budována zcela jinak než VV, ANO nebo Okamurův marketingový projekt Úsvit. My chceme stranu vybudovat odspodu, na volbách do zastupitelstev a lidech, kteří budou pracovat v krajích. Tím bychom měli dosáhnout pevných základů na rozdíl od marketingových projektů na jedno volební období.

Fotogalerie: - Založena Republika

Ustavující sněm strany Republika. Předsedou se sta...
Čerstvě zvolený předseda strany Republika Otto Cha...
Ustavující sněm strany Republika. Předsedou se sta...
Ustavující sněm strany Republika. Předsedou se sta...
Ustavující sněm strany Republika. Předsedou se sta...
Senátor Pavel Lebeda

Rozešli jste se s Vítem Bártou v dobrém? Radíte se s ním o něčem?
Rozešli jsme se, doufám, v dobrém. Nicméně s Vítem momentálně moc nekomunikuji, absolutně se s ním neradím a myslím, že by to ani přínosem nebylo. On bude nyní nejspíš chtít táhnout Věci veřejné dál, v čemž mu velmi fandím, protože si myslím, že částečně ještě stále mohou promluvit do věcí v regionech, kde mají nějaký potenciál. My to ale chceme dělat zcela jinak. Ne vybudovat stranu na jednom člověku, ale na okruhu desítek či stovek lidí.

Jste do budoucna schopni s Věcmi veřejnými spolupracovat?
Dokážu si spolupráci představit na úrovni místních zastupitelstev, nikoli ale v rámci nějaké koalice na společné kandidátce, to je v tuto chvíli nepředstavitelné.

Do jaké míry se vás budou týkat komunální volby?
Komunální volby jsou pro nás prioritou. Na jejich základě jsme schopni zakotvit svou členskou základnu. Nechceme plnit kandidátky kvantitativně, chceme se zaměřit na regiony, kde máme v tuto chvíli personální potenciál – magistráty Prahy, Brna, Ostravy, Plzně. Na druhou stranu máme spoustu profilujících se lidí, kteří chtějí změnit politiku na radnicích i v menších místech. Obcí a městských částí, kde budeme mít ambice kandidátky naplnit, bude mnoho.

Pozorujete zájem o Republiku ze strany potencionálních nových členů?
Určitě. Zaměřili jsme se dost na sociální sítě a funguje to. Snažíme se orientovat na mladé, politikou nepolíbené osoby, což se nám daří. Dokonce se nám daří oslovovat i mladé mezi 15 a 18 lety věku. Změnili jsme kvůli tomu stanovy a máme tak i program pro mladé republikány. Nejdůležitější je však stále kontaktní kampaň.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Luboš Xaver Veselý

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ladislav Větvička: Znám vojáky z misí. Hrdinové? Pozor na to slovo. Článek o Afghánistánu, který asi neznáte. Za Hutku se stydí i odpůrci Zemana. Řeknu vám, co vidím v dnešním Rusku

4:41 Ladislav Větvička: Znám vojáky z misí. Hrdinové? Pozor na to slovo. Článek o Afghánistánu, který asi neznáte. Za Hutku se stydí i odpůrci Zemana. Řeknu vám, co vidím v dnešním Rusku

AUDIT ČESKÉ SPOLEČNOSTI „Politici se řečmi o hrdinství jen pokoušejí ospravedlnit svá rozhodnutí, ab…