Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek prohlásil, že ještě před pěti lety by nejasnosti v příjmech a výdajích politika znamenaly okamžitou politickou smrt. Naráží tak na rozpory ve finančních prostředcích ministra financí Andreje Babiše, zejména o účelové krácení daní při nákupu dluhopisů Agrofertu nebo při půjčování peněz Agrofertu jeho vlastníkem za nevýhodný úrok, což i podle bývalého kriminalisty, advokáta a senátora Václava Lásky budí podezření z trestného činu. Jak si vysvětlujete, že politik, na kterého padá takové podezření, je stále jedním z nejmocnějších politiků v Česku a dělá si ambice stát se příštím premiérem?
Doba se skutečně zásadně změnila. Žádnému členovi vlády by ještě v nedávné minulosti neprošlo to, co projde současnému ministru financí. Ať už byla u vlády levice, nebo pravice, ministři odstupovali z vlády při sebemenším podezření, že oni sami nebo jejich blízcí spolupracovníci spáchali čin v rozporu se zákonem či jen určitými etickými standardy. U politiků platila presumpce viny. Média byla mnohem kritičtější a nesmlouvavější než dnes, což je způsobeno změnami v jejich vlastnické struktuře. A přesto má Andrej Babiš pocit, že na něj všichni útočí a chtějí ho vypudit z politiky.
Kdyby měl v nedávné minulosti ministr financí nebo jiný člen vlády tolik másla na hlavě a podivných kauz, do kterých se jen zamotává, už dávno by ve vládě skončil. Koaliční partneři a média by ho k tomu donutila. Aféra s dluhopisy je mimořádně ostudná. Minimálně vychází najevo, že ministr financí, který odírá živnostníky o každou korunu pod hrozbou likvidačních sankcí, hledá všechny skuliny v zákonech, jak se vyhnout daňové povinnosti. A to v řádu desítek milionů korun.
Takový člověk nemá žádný kredit požadovat po ostatních, aby řádně platili daně. Zvláště ty, kteří nemají prostředky na týmy daňových poradců, kteří oligarchovi pomáhají optimalizovat, čili neplatit daně tam, kde to je hodně na hraně, a možná i za hranou. Ještě není jisté, zda přitom nebyl spáchán trestný čin, protože firmy mohly nezdaněné korunové dluhopisy prodávat fyzickým osobám jen za určitých podmínek. Mimochodem, v nedávné minulosti by nikdo nepřežil ani aféru s Čapím hnízdem vyšetřovaným kvůli dotačnímu podvodu, což jde do značné míry na vrub i koaličním partnerům, kteří ji společně s hnutím ANO zametli pod koberec.
Odborníci upozorňují na to, že v letošních sněmovních volbách nepůjde jen o souboj pravolevých idejí jako v minulých letech, ale že budeme rozhodovat o tom, jestli se tady vůbec podaří udržet standardní plnohodnotnou parlamentní demokracii nebo zda povládnou oligarchové. Souhlasíte s tím?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

4:43 Trump hraje poker, Putin šachy. Kvůli degradaci elit Západu je jaderná válka reálná
„Realističtí politici vycházejí z koncepce rozpadu globálního světa na makrozóny, formované okolo vl…
- 4:44 Negramotnost, armáda a prezident Pavel. Historik Fidler kárá i vládu
- 18:52 „Osa zla“? Komu vadil šáh a nyní vadí i ajatolláhové
- 13:17 „A pak přišel Fiala zadním vchodem.“ Byla na setkání s premiérem a Pazderkovou
- 9:40 „Drogista Zelenskyj, podvodnice, finanční toky.“ Člen ODS až na hranu
- 21:30 „Co je dnes sleva, byla ještě v roce 2019 normální cena.“