Babišův klíčový zákon má hrozné chyby a drakonické tresty. Šéf Soukromníků promlouvá o strachu, jaký mezi podnikateli ještě nebyl

14. 7. 2015 19:16

ROZHOVOR Ministr financí Andrej Babiš vynakládá stamiliony korun na propagaci elektronické evidence tržeb a nepoctivci budou krást dál. ParlamentnímListům.cz to říká předseda Strany soukromníků ČR Petr Bajer. EET prý odmítají i někteří koaliční poslanci či senátoři. A uprchlická krize? Česká republika by měla ochránit životy a majetek svých občanů a pro uprchlíky z Afriky spíše podpořit budování záchytných táborů v místě.

Babišův klíčový zákon má hrozné chyby a drakonické tresty. Šéf Soukromníků promlouvá o strachu, jaký mezi podnikateli ještě nebyl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Bajer, předseda SsČR

Poslední dobou se objevují další případy, kdy živnostník či drobný podnikatel nějakým způsobem zkritizoval ministra financí Andreje Babiše a nedlouho poté následovala kontrola ať už z finančního úřadu nebo z celní správy. Ministr Babiš razantně odmítá, že by kontroly ze msty posílal. Jak si to vysvětlujete? Nejde prostě o shodu náhod v nevhodnou dobu?

Rozhodně si nemyslím, že jde o shodu náhod. Podle mého názoru jde o velmi nebezpečný jev, kdy úředníci, případně členové či sympatizanti, ve snaze zavděčit se panu ministrovi jednají tak jako v již popsaných případech. Ať však jde o záměr či o akci horlivých jednotlivců, způsobuje to velmi nebezpečný jev, kterým je naprostý strach podnikatelů vyjádřit svůj negativní názor nejen na EET, ale i na celkové dění v ČR. Bojí se zvýšeného množství kontrol (tedy časového zatížení) a šikany ze strany úřadů a dalších státních orgánů. To, jak se podnikatelé bojí vyjádřit svůj odmítavý názor např. na EET, se mnou velmi otřáslo a atmosféra, kterou tyto kroky vyvolaly, si nezadá s atmosférou roků dávno minulých. Je možné, že jde i o záměr. V tom případě politici naprosto selhali a ti, kterým tato situace nahrává, nechápou, že „zastrašení“ občané své názory vyjádří svobodně a beze strachu ve volbách, protože „za plentu“ nikdo nevidí.

V Praze byl nedávno právě na pozvání Andreje Babiše chorvatský ministr financí, který měl Čechy přesvědčit o výhodách elektronické evidence tržeb, proti níž bojujete. Sledoval jste to? Jak na vás argumenty Borise Lalovce působily?

Pan ministr financí se již chytá každé možnosti, jak zvrátit názor veřejnosti na EET. Kromě stamilionů, které budou v průběhu schvalování vynaloženy na propagaci EET, si pozval z Chorvatska pana ministra Borise Lalovce. Jeho argumenty byly takové, jaké byly. Jsem přesvědčený, že nikoho z těch, kteří bojují proti přijetí EET, a patřím mezi ně i já, nepřesvědčil. Naopak. Já rozumím a připojuji se k tomu, že je nutné bojovat proti nepoctivým občanům, tedy i podnikatelům, kteří šidí stát. Nelze to však dělat tak, že opatření postihující nepoctivé postihnou především ty poctivé. Pan ministr, ale i další politici prostě nechápou, že např. EET postihne z mnoha důvodů především ty slušné a lump si cestu, jak nařízení obejít, vždy najde. A pokud ho mohou postihnout jen důsledné kontroly, nepotřebujeme přece EET, ale fungující finanční úřady.

Vzpomínám si, že na jedné z tiskových konferencí vaší strany zazněla ostrá kritika i vůči samotnému textu zákona o EET s tím, že jde o odfláknutý materiál plný chyb a nedostatků. Můžete to specifikovat? Jaké zádrhely nebo přešlapy tam jsou?

Pokud vím, tak Sdružení podnikatelů a živnostníků na námi konané tiskové konferenci předložilo několik příkladů, kde jasně ukázalo, že tento materiál rozhodně není dobře připraven. Mě však děsí to, co musí podnikatelé „vstřebat“, a to, že v případě jakýchkoli problémů jim budou živnosti uzavřeny do jejich odstranění. To vše v době, kdy tržby spíše klesají, stoupají náklady, tedy tvoří se menší zisky. Pro mnohé podnikatele to bude poslední krok k ukončení podnikání a likvidaci provozoven.

Kromě on-line evidence tržeb bojujete také proti zákazu kouření v restauracích a podobných zařízeních. Nedávno jsem krátce po sobě osobně navštívil dvě restaurace, které se dobrovolně rozhodly ve svých prostorách kouření zcela zakázat. Neukazuje to, že provozovatelé s tím mít problém nebudou?

Máte pravdu. Bojujeme též proti zákazu kouření v restauracích. To je další z norem této agro-levicové vlády, likvidujících svobodu podnikání, ale i svobodu rozhodování zákazníků. Mluvil jsem s provozovateli zařízení, kteří si zákaz kouření ve svých provozovnách pochvalují. Zároveň však jsem mluvil s těmi, kteří budou mít kvůli tomuto opatření obrovské existenční problémy. To, že to nejsou zbytečné obavy, vidíme v praxi např. ve Velké Británii, kde zaniklo obrovské množství tradičních hospůdek a nyní se občané bouří a chtějí je zpět. Strana soukromníků České republiky prosazuje svobodu rozhodování pro provozovatele, zda bude provozovat zařízení kuřácké, či nikoli. Stejně tak zákazník má právo výběru.

Při zmínkách o svobodě podnikání v souvislosti s navrhovaným zákazem kouření také zaznívá zdravotní riziko v případě zaměstnanců, tedy číšníků a servírek. Není alespoň toto argument, proč by se kouření mělo zakázat?

Víte, zde musím odpovědět obdobně. Vždy jde o svobodné rozhodnutí, zda přijmu práci jako nekuřák v restauraci kuřácké či jako kuřák v restauraci nekuřácké. Jde prostě o dohodu zaměstnavatel – zaměstnanec.

Opakovaně jste jako soukromníci hovořili o jednáních, která kvůli EET vedete s parlamentní opozicí. Jsou v tomto směru nějaké posuny?

Neustále jednáme s parlamentní opozicí o postupu těchto stran při projednávání EET. Jednáme též s poslanci a senátory z vládních stran. Jsou mezi nimi politici, kteří ještě nejsou odtržení od reality a na přijetí EET mají stejný názor jako Strana soukromníků.

Nedávno jste oznámili, že hodláte kvůli zmiňovaným sporným zákonům pořádat i demonstrace. Víte už přesně, o co půjde? Případně kdy se protestní akce budou konat? Případně, protože EET považujete za velké nebezpečí, kam až jste připraveni v boji proti tomuto zákonu zajít?

Některé kroky, jako např. petici proti přijetí EET, jsme již učinili, další připravujeme. Jednáme o společném postupu např. se Svobodnými a dalšími středo-pravicovými parlamentními i mimoparlamentními stranami, dále pak spolky, cechy, asociacemi a sdruženími. Společně bychom potom vyjádřili nesouhlas s přijetím EET 28. října 2015 na plánované společné akci, o které bude veřejnost včas informována. Naše akce budou gradovat s tím, že přijetí tohoto zákona je pro svobodu podnikání v ČR velmi nebezpečné, způsobí ukončení živnostenského podnikání mnohých a jsme přesvědčení, že hrozí zneužití dat právě těch poctivých drobných podnikatelů soukromými subjekty, ale i politiky či úředníky řídícími státní aparát.

Vaše strana se poslední dobou profiluje především na ekonomických tématech a na kritice zákonů, které předkládá Sobotkova vláda. Nicméně co říkáte na nejžhavější politické téma dneška, tedy imigrační krizi v Evropě a její možná řešení?

Velmi bedlivě sledujeme vývoj imigrační krize v Evropě. Ústy prvního místopředsedy Strany soukromníků České republiky jsme se jasně vyjádřili ve vašich ParlamentníchListech.cz. Odmítáme jakékoli kvóty pro přijímání uprchlíků na území ČR a jsme přesvědčení, že by přijímání uprchlíků zhoršilo bezpečnostní situaci státu a přineslo velké problémy občanům ČR. Všude v Evropě, kde tento problém podcenili, mají velké starosti s bezpečností a ochranou života svých občanů. Preferujeme vytvoření záchytných míst v severních státech Afriky. Je nutné je financovat a rozvíjet, tak aby se imigranti mohli později vrátit domů. Jsme přesvědčeni, že EU musí jednat jednotně rychle a razantně s vládami těchto států s cílem co nejrychlejšího vybudování těchto táborů.

Co říkáte na názory některých komentátorů a analytiků, kteří vzhledem k většinově odmítavému postoji české veřejnosti k přijímání migrantů mluví o rasistickém smýšlení Čechů a fašizaci společnosti? Zaznívá rovněž, že přijímání uprchlíků je naše morální povinnost…

Je smutné, že je to takto podáváno. Mrzí mě též, že si někteří komentátoři a analytici naneštěstí jedněch a strachu o svou bezpečnost druhých „přihřívají“ své ambice. V současnosti, vzhledem k růstu terorismu a hrozbě vytvoření „páté kolony“ Islámského státu, je to jediný možný krok k ochraně životů a majetku občanů ČR a v neposlední řadě i ekonomiky celé EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU se nutně zhroutí, je to nejpomaleji rostoucí, degenerující část světa. Rozvrat. Svou zemi si musíme vzít zpět. Babiš lidi zklame, slíbil nesplnitelné. Ladislav Jakl promluvil

18:31 EU se nutně zhroutí, je to nejpomaleji rostoucí, degenerující část světa. Rozvrat. Svou zemi si musíme vzít zpět. Babiš lidi zklame, slíbil nesplnitelné. Ladislav Jakl promluvil

ROZHOVOR „Rozprodaná a rozkradená je velká část naší suverenity, samostatnosti a nezávislosti. Ale i…