Běloruský velvyslanec: Budoucnost vidím v mnohapolárním světě, čehož se USA bojí

23.09.2015 11:46 | Zprávy

ROZHOVOR Rusko je moc velká země na to, aby ji někdo vydíral. Charakter Rusů je navíc takový, že čím více hrozeb, tím více se semknou. Nedávno Henry Kissinger v novinách přiznal, že USA chtějí Rusko rozbít. Žádná spolupráce, žádná regulace konfliktů, ale rozbití Ruska. Myslím si, že USA už ve světě hodně ztrácejí půdu pod nohama. To říká velvyslanec Běloruské republiky v Česku Vasilij Markovich. Pro ParlamentníListy.cz se rozpovídal i o prezidentských volbách ve své zemi, které proběhnou zanedlouho.

Běloruský velvyslanec: Budoucnost vidím v mnohapolárním světě, čehož se USA bojí
Foto: archiv velvyslanectví
Popisek: Velvyslanec Běloruské republiky v Česku Vasily Markovich

Situace na Ukrajině je stále napjatá. Jak by měla být vyřešena?

Životy Bělorusů, Rusů a Ukrajinců jsou propojeny. Jde o jednu rodinu. Když došlo k rozdělení SSSR, odkryly se spousty problémů. S tamním konfliktem jakobychom neměli nic společného, ale to je mylná představa. Proto jsme se rozhodli pomoci tento konflikt regulovat mírnými způsoby. Proto se rozhovory konají v Minsku. Vojenskou silou a zbraněmi jej vyřešit nelze. Oběti jinak budou narůstat, bída a tragédie se prohloubí. Bělorusko ale bude mít vždy odstup od nějakých silových řešení. Za poslední století jsme přežili několik válek. Ztratili jsme při tom třetinu obyvatelstva. Z desetimilionového národa zbylo po poslední velké válce zhruba šest milionů. To bylo strašné. Proto se Bělorusové budou vždy válkám bránit. Navíc existuje velmi dlouhá tradice dobrých vztahů s Ukrajinou. Hned po Rusku s ní máme nejlepší obchodní bilanci, osm miliard. Exportovali jsme tam víc, než odtud importovali.

Říkáte, že jste byli rodinou. Proč se dva členové rodiny stali tak rychle nepřáteli na život a na smrt?

Na to není jednoduché odpovědět. Když se rozpadají rodiny, znamená to tragédii hlavně pro děti. Mezi těmito zeměmi existovaly napjaté vztahy již dlouho. Hranice ale byly jasné. Začalo se však ukazovat, že Ukrajina byla hlavně zaměřena na nacionální ideje. Tento nacionalismus sehrál na Ukrajině špatnou roli. U nás byla v začátcích státu podobná pnutí. Bezbolestně jsme je vyřešili. Jako Bělorusové jsme si nechali oba jazyky, občanství jsme dali všem a tak dále. Na Ukrajině začali nacionalisté jednou vykřikovat, že část Brestské oblasti Běloruska je Volyň, což bylo Haličsko-volyňské knížectví, takže ukrajinské území. A tak se lze hádat donekonečna. Je jasné, že s podobnými kartami hrají silné zaoceánské země. Velké skupiny Ukrajinců jsou v USA a Kanadě. Emigrovali tam po první a druhé světové válce, ale mají na svou rodnou zemi stále velký vliv. Nicméně nyní je třeba řešit současnost.

Už jsem se setkal i s názorem, že se Ukrajina rozpadne jako bývalá Jugoslávie. Co vy na to?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Migrace

Kritizujete Rakušana za jeho migrační pakt. Na druhou stranu, jak jste si s migrací poradili vy? Co jste udělali proto, abyste zabránili nelegální migraci? Vy jste byla ministryní před Rakušanem a podle mě jste si vedla stejně špatně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lež. Foltýnovo video o okupaci smeteno zkušeným novinářem

18:42 Lež. Foltýnovo video o okupaci smeteno zkušeným novinářem

Novinář Ladislav Henek pro ParlamentníListy.cz podrobně rozebral vládní komunikaci v souvislosti s n…