Boj o ČT vrcholí. Xaver a jeho otevřená zpověď jen pro PL: lahvičky koňaku, byznys, ale i pochvala. Budete koukat

26.05.2020 20:49

ROZHOVOR Jak Česká televize obstála v koronakrizi? A měly by se navýšit koncesionářské poplatky? Nejen tyto otázky pro ParlamentníListy.cz zodpovídá známý moderátor Luboš Xaver Veselý, který se uchází o post člena Rady ČT. Přinášíme podrobnou a velmi otevřenou výpověď o tom, jak ČT funguje a nakolik je ohrožena její nezávislost.

Boj o ČT vrcholí. Xaver a jeho otevřená zpověď jen pro PL: lahvičky koňaku, byznys, ale i pochvala. Budete koukat
Foto: Repro Youtube
Popisek: Moderátor Luboš Xaver Veselý
reklama

Poslanci by ve středu měli dokončit volbu nových členů Rady České televize. Vy jste naposled prošel do druhého kola a nyní jste mezi šesti kandidáty, z nichž v tajné volbě vzejdou tři noví radní. Jaké si dáváte šance? Sháníte si podporu?

Popravdě si dávám šance padesát na padesát. Všechno je možné, když už jsem došel takto daleko. Původně jsem nepočítal ani s tím, že mě volební výbor Sněmovny zařadí do toho užšího výběru. 

Sháníte si aktivně podporu nebo vyjednáváte?

Anketa

Podporujete návrh, aby se v českých obchodech povinně prodávalo až 85 % českých potravin?

91%
9%
hlasovalo: 10015 lidí

Nemám moc s kým vyjednávat. Spoléhám na to, že poslanci znají moji práci. Na mediální scéně se koneckonců pohybuji spousty let, mám své příznivce i zaryté nepříznivce, a tak to pravděpodobně bude i mezi zákonodárci. Určitě bych nikdy nechtěl obcházet Poslaneckou sněmovnu a jednotlivé poslance s lahvinkou koňaku, jak to dělali někteří kandidáti přede mnou. Tím pádem nemám způsob, jakým bych si podporu zajišťoval. 

Stále je potřeba myslet na to, že volba je tajná a tzv. vyjednaná podpora u jiných kandidátů stejně neznamená jistotu zvolení. Doufám, že poslanci pochopili, že nepřicházím bourat Českou televizi, právě naopak. A že je v zájmu nás všech a veřejnosti, aby v Radě ČT byly zastoupeny různé názorové proudy. Třeba i takové proudy, které nemusí ve všem s aktuálním stavem v České televizi souhlasit. 

Nemůže vám ve středeční volbě ublížit, že se o svou podporu nijak nezajímáte? Podle mých informací si většina ostatních kandidátů velmi intenzivně podporu mezi poslanci shání, zajišťuje či alespoň jim dále představuje svou možnou roli v Radě ČT…

Ublížit mi to samozřejmě může a chápu, že předjednaná podpora by mohla pomoci. Toto já nedělám a dělat nechci, mám k tomu řadu důvodů. Kromě toho nepotřebuji naskakovat do nějakého rozjetého vlaku, jsem rád za to, že spolupracuji s Českým rozhlasem a v internetové televizi XTV. Jinými slovy, nejde mi o žádnou existenční věc. Pokud poslanci usoudí, že bych mohl posouvat věci v ČT k lepšímu, tak mě zvolí. Pokud si to nemyslí, tak mě zkrátka nezvolí a nic mimořádného se nestane. Beru to velmi sportovně. 

Nyní obecněji k České televizi. Jde mi o váš pohled na práci jejího zpravodajství během koronakrize. Podle řady lidí si právě teď zaslouží uznání a prokázala tak důležitost své existence. Souhlasíte s tím? Jak činnost ČT během posledních dvou tří měsíců vnímáte?

Česká televize během šíření koronaviru prokázala svoji důležitost a význam. Vnímám ČT jako pevný bod v okamžiku, kdy se něco děje. Třeba kdy není něco v pořádku nebo nastane krizová situace. Tady Česká televize obstála. Jak ve zpravodajství, tak i výukový pořad pro děti, tak speciální kanál pro seniory a další lidi, kteří museli být doma. Klobouk dolů. 

Určitě by se našly detaily, o kterých by se dalo diskutovat, spoustu věcí bylo zbytečných nebo přestřelených, ale ta situace jako taková byla zcela nová a nepoznaná, což leccos omlouvá. Obecně jsem si během koronakrize říkal: proboha, toto ne! Ale mnohokrát jsem si zase řekl: zaplaťpámbu, že tu je Česká televize. 

Fotogalerie: - S rouškami i bez

První schůze sněmovny po uvolnění mimořádných opat...
První schůze sněmovny po uvolnění mimořádných opat...
První schůze sněmovny po uvolnění mimořádných opat...
První schůze sněmovny po uvolnění mimořádných opat...
První schůze sněmovny po uvolnění mimořádných opat...
První schůze sněmovny po uvolnění mimořádných opat...

Nezdá se tedy, že byste patřil k lidem, kteří považují ČT za zbytečnou instituci a zpochybňují její smysl. Přitom je vám právě tohle občas vašimi kritiky připisováno. Zaznamenal jsem argumenty typu, že „Xaver patří k těm, jejichž zvolení by ohrozilo nezávislost ČT…“. Co na to říkáte?

Rozhodně si nemyslím, že by Česká televize byla zbytečná instituce. Je to přesně naopak. Jsem rád, že tu Česká televize je a že je tady v právě v takovém uspořádání, v jakém je. Veřejnoprávní média zde mají své místo a budu o hodně klidnější, ať jako radní ČT nebo občan, když takové médium bude existovat. A že bych patřil k lidem, jejichž zvolení by ohrozilo nezávislost ČT? Pokud by to byla pravda, pak proboha by základy ČT byly natolik slabé, že by ji mohlo ohrozit zvolení nějakého člověka do rady a v tom případě by bylo potřeba začít stavět něco jiného a nového na „zelené louce“. Trvám ale na tom, že to tak určitě není, natož abych já ohrožoval její nezávislost.

Kde se podle vás tyto argumenty, které odmítáte, berou? Kdo a proč to šíří? Jsou to lži vytvořené pro politické účely? 

Neumím posoudit, kde se to bere. Pátrání po tom, kdo a v koho zájmu něco šíří a koho chce natahovat na skřipec, tomu se moc nevěnuji. Je to ztráta času. V okamžiku, kdy tušíte, co chcete, a tušíte, jak na to, pak je to i zbytečné. Ostatně při všech útocích, co na mě byly, jsem se nedočetl o sobě nic, kvůli čemu bych se měl vydat na Nuselský most. Je to spíš kolorit doby. Komu to slouží, to si každý domyslí.

Do této chvíle byla Rada ČT pod vedením pana Bednáře jakýmsi sdružením rodičů a přátel Petra Dvořáka. To je špatně a dokonce si myslím, že Rada ČT ve svém bývalém složení trošku selhala, což se ukázalo na mnoha případech, viz projednávání výročních zpráv ve Sněmovně atd. Je pořád lepší se o něco pokusit a třeba neuspět, než jen chodit a nadávat na poměry. Vypisováním ostrých statusů na Facebook se nedá opravdu nic změnit

Pokaždé, když se mluví o problémech s penězi v ČT, zmiňuje se jméno jejího šéfa Petra Dvořáka. Zároveň je ale v jiné debatě dáváno rovnítko mezi setrvání pana Dvořáka a nezávislost a svobodu ČT. Proč to tak je?  Znamená to, že kdyby skončil Petr Dvořák, pak ČT zanikne?

Ne, nemyslím si. Kdyby Petr Dvořák skončil jako generální ředitel ČT, nezmění se vůbec nic. Česká televize jako instituce je natolik pevná v základech a natolik svébytná, že ji nemůže ohrozit jedna nějaká výměna ředitele, která notabene ani není na programu dne. Samozřejmě můžete argumentovat tím, že ryba smrdí od hlavy a že za všechno může ředitel, ale to si já úplně nemyslím. Podle mého názoru je problém daleko složitější. Přiznejme si, že pozice generálního ředitele veřejnoprávní České televize není vůbec jednoduchá. Je to dennodenní tanec mezi vejci. 

Na druhé straně je třeba vnímat, že na sebe vzal odpovědnost a sám se o tuto pozici ucházel, takže by na to měl být připraven. Že by ale odvoláním Petra Dvořáka zanikla ČT, to je absolutní hloupost a nikdy se to nestane!

Mimochodem, pan ředitel Dvořák koncem března řekl, že právě koronakrize prokázala zásadní úlohu ČT a jedním dechem vyslovil potřebu navýšit koncesionářské poplatky. Televizi prý docházejí peníze a jinak by musela omezit program, škrtat atd. Jaký je pohled možného budoucího radního?

Dokonce souhlasím s tím, že, slovy Petra Dvořáka, koronakrize prokázala zásadní úlohu České televize. Opravdu si myslím, že na tom něco je. Byť, abychom byli spravedliví, k celé té krizi se korektně postavila vlastně všechna média. I ta soukromá. Český rozhlas samozřejmě. Všichni odvedli svůj díl práce a není potřeba to vztahovat pouze na ČT. Nicméně s tímto souhlasím. 

Skutečnost, že České televizi docházejí peníze, je úplně jiná, daleko složitější a tíživější kapitola. Tohle se mělo řešit dávno a jakési zvyšování koncesionářských poplatků v této chvíli není vůbec na programu dne. Můj osobní skromný názor jako diváka ČT a občana České republiky je, že může mluvit o nějakém navyšování poplatků až ve chvíli, kdy Česká televize bude institucí transparentní a občané budou jasně vědět, za co svých 135 korun měsíčně platí. Diváci a občané musí vědět, jak se s jejich penězi hospodaří, a nebude jim hlavně nikdo říkat, že ještě nejsou zralí na to, aby věděli, jak se s jejich poplatky zachází. Celému tomu bude muset předcházet dlouhá debata. 

Ředitel televize, ať jím je kdokoli, není ten, kdo bude určovat výši koncesionářských poplatků. Ani členové Rady ČT to nemají určovat. Proces musí být daleko složitější. Budu rád, když budu moci k celé debatě o tom přispět.  

Anketa

Vládnou Piráti hlavnímu městu Praze kvalitně?

2%
96%
hlasovalo: 12368 lidí

Počátkem roku jste v rozhovoru zmiňoval nutnost ohlídat hospodaření ČT a, jednoduše řečeno, racionálně nakládat s penězi koncesionářů. Stejně tak se dlouhé měsíce veřejně řešily problémy s rozpočtem, dlouholetá skrytá ztráta apod. Teď to ale nadlouho utichlo. Existuje vůbec naděje, že z toho nebude jen navěky mediální téma, ale něco se reálně změní?

Reálně se může něco změnit v okamžiku, kdy pro to reálně něco uděláme. Rozhodl jsem se zkusit přiložit svou ruku k dílu. Otázka, jak ta dlouhá cesta dopadne. Je potřeba říct, že ČT si tuto šedou zónu kolem sebe vytvořila sama. Bohužel. Pamatujeme si začerněné smlouvy a další věci. Není nic podezřelejšího. Pokud nebude hospodaření ČT jasné, transparentní a přijatelné, tak nemá význam vůbec vést debatu o zvyšování koncesionářských poplatků.

Přestože externě spolupracujete s Českým rozhlasem, tak tuto otázku položím. ČRo je, stejně jako ČT, veřejnoprávní médium, ale v jeho případě se o žádných problémech s penězi, s hospodařením a o pochybnostech s objektivitou nemluví. Čím to je? 

Ano, Český rozhlas je na tom úplně jinak. U Českého rozhlasu nezaznamenávám žádné pochybnosti. Mám pocit, že koncesionáři ČRo jsou spokojeni s tím, jak tato instituce funguje, a zjevně jim také rozhlas nic netají. Takový je můj pocit. Nadto je třeba objektivně říct, že v rámci rozhlasu jde o daleko menší balík peněz, což znamená daleko menší zájem všech možných lobbistických a zájmových skupin, ke kterým se část peněz může dostat. Buďme rádi za to, jak Český rozhlas funguje a za to, že má takovou pověst. Až se jednoho dne začne diskutovat o navýšení koncesionářských poplatků pro Českou televizi, potom by se mělo stejně tak mluvit o navýšení poplatků pro Český rozhlas. O tom jsem skálopevně přesvědčen.

Nejen vy, ale řada dalších novinářů, expertů či komentátorů vyslovuje názor, že údajná neobjektivita zpravodajství ČT je „o lidech“. Jinými slovy, že tam většinu tvoří „parta s jedním názorem“, a ten tlačí na obrazovky. Pokud by to tak bylo, jak to změnit? Přece nelze vyměnit celou redakci zpravodajství… Neměli by se kritici ČT s tímto stavem prostě smířit a nechat to být?

Nevěřím moc tomu, že by na Kavčích horách fungovala nějaká organizovaná partička. Spíš myslím, že vámi naznačená pochybnost je spíš souhra okolností. Je to přesně jedna z věcí, které by se v České televizi měly podrobit diskusi. Ucházím se o místo v Radě ČT proto, že jsem to slíbil spoustě lidí, s nimiž hovořím na svém youtubovém kanále, na besedách atd. A tato skupina, která buď nemá důvěru, anebo má nahlodanou důvěru v ČT, je dneska veliká.

Byl bych rád, kdybych mohl přispět k tomu, aby se vzdálenost mezi lidmi a Českou televizí zkrátila. Ať už do budoucna budu ČT sledovat jako její radní, nebo jako divák, vždy mě to bude zajímat a budu mít zájem té věci prospět. Jde o zájem, aby veřejnoprávní média obecně sloužily občanům a občané si to vše platili s vědomím, že jejich peníze podléhají kontrole a jsou úsporně a velmi účelně využity.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zaříznutí Kubery? Senátor ODS jasně promluvil. A dal vzkaz Pavlu Novotnému

14:21 Zaříznutí Kubery? Senátor ODS jasně promluvil. A dal vzkaz Pavlu Novotnému

ROZHOVOR „Nechci zklamat kolegy starosty, sám dělám starostu pětitisícového městečka již dvacet šest…