Bývalý agent Köcher pro PL: V USA si myslí, že si mohou vše dovolit. Polovina národa věří v druhý příchod Krista. A tajné akce CIA v cizích zemích...

13.12.2015 6:59

JINÝMA OČIMA Na Ukrajině a v Rusku narušují nevládní organizace činnost státu. Lidé k nim chodí diskutovat o svých potížích ohledně práce, sociálních dávek a jsou spokojení. V organizacích získávají jejich důvěru, hecují je a odvracejí od vlastní země. To říká o činnosti neziskovek bývalý československý špion Karel Köcher, který mimo jiné pracoval v oddělení CIA, které se nazývá covered operations, tedy utajené operace.

Bývalý agent Köcher pro PL: V USA si myslí, že si mohou vše dovolit. Polovina národa věří v druhý příchod Krista. A tajné akce CIA v cizích zemích...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Bývalý československý špion Karel Köcher

Stěžujete si na knihu Český krtek v CIA, kterou o vás napsal novinář Vladimír Ševela. Nicméně ten přeci některé pasáže psal na základě Mitrochinova archivu...

Mitrochinův archiv jsou dobře zkompletované dezinformace. Ta kniha vyšla ve dvou dílech, a míchají se v ní skutečné dokumenty s podvrhy. Třeba, když tam chtějí zdiskreditovat britského poslance, tak do knihy zamíchali pravé dokumenty. Pokud jde o mě, tak jsou tam dvě stránky pustých výmyslů jistého amerického pisálka. Všechny ty lži se stále opakují.

Proč si myslíte, že o vás Ševela v knize lže?

Chtěl to mít atraktivní a navíc je to ideologicky motivované. Dostal se do stavu, kdy se oddal tunelové ideologické vizi. Nemůžete řídit auto, když máte tunelovou vizi, protože nevidíte napravo ani nalevo, vidíte jen rovně. Projevuje se v tom proamerické a hluboce rusofóbní myšlení. Nejspíš si myslí, že jsou USA baštou demokracie a všude jinde je džungle. Ostatně pod americké hodnoty bych se také podepsal.

Proč se v Česku vize světa, kdy USA jsou ochránce, dobrý strýček, kamarád a Rusko agresor, Baba Jaga či nepřítel tak zakořenila?

Víte, invaze v roce 1968 byla ranou do zad, o tom netřeba spekulovat. Nastolila režim "brežněvistů", který zde vydržel až do sametu, zatímco v Rusku se to začalo měnit. Normalizační režim ubližoval hlavně nadaným, ambiciózním a svobodomyslným individuím. Zatímco masy se měly dobře a jezdily na rekreace. Intelektuální elita, která dětem vštěpovala své hodnoty, spojila normalizaci se stalinistickým terorem a tak dále. Tyto děti jsou vychované v duchu antikomunismu. USA si tady vybudovaly síť přátel. Spousta lidem byly nabídnuty stáže v USA. Třeba Plesl nabídku přijal, Kmenta to odmítl. USA beru, jejich otevřenost, na druhou stranu tam polovina národa nevěří na Darwinovu teorii a očekává druhý příchod Krista. Je to hroznější, než si mnozí myslí. Nicméně Ševela v knize potřeboval zdiskreditovat postoj, který jsem měl. Já za totality neviděl v Československu jen jednu hrozbu. Jednou byly ty normalizační opice, druhou americké nebezpečí nukleárního útoku. Američané to dnes už přiznávají, že se tomu přiblížili.

V Česku nesmírným způsobem vyrostl neziskový sektor. Nic proti tomu, občanská společnost by měla být silná v každé zemi. Nicméně tento neziskový sektor vyrostl hlavně na penězích z USA. Není právě neziskový sektor dnes jednou z nejvlivnějších lobbistických sil, která hraje právě s proamerickými kartami?

CIA má divizi covered operations. Jde o tajné akce dělané tak, aby nemohly být připisovány autorovi. V jejich rámci CIA, která to převzala za války od britských služeb, vykonává podobné činnosti. Od začátku je CIA definována touhou dělat podobné operace. Ne jen sbírat informace. A v rámci takových operací dělali činnosti, které předali neziskovkám, nevládním organizacím. Vytvořili deštníkový systém, pod nímž jsou tyto nezávislé organizace chráněné. Já v tom oddělení pracoval. Když to děláte dobře, namícháte tam legitimní a nelegitimní organizace, které bojují za jejich zájmy. Je to velmi vyčůrané. Třeba na Ukrajině či v Rusku vytvářejí nevládní organizace, které lidem pomáhají s jejich problémy, jakýsi druhý obraz reality. Lidé k nim chodí diskutovat o svých potížích ohledně práce, sociálních dávek a tak se otupuje pozornost občana ke své zemi. Tak získávají neziskovky důvěru a hecují občany. Na Ukrajině sehrály obrovskou roli v převratu. Třeba Člověk v tísni mezi ně patří, ale zároveň dělá spousty legitimní práce.

Je pravda, že USA už neřídí prezident, ale jakási vojensko-agentská lobby?

Už prezident Dwight Eisenhower před tím varoval, že podobní lidé přebírají moc v zemi. Dnes jde podle mě spíše o finanční oligarchii, hlavně ropnou. Rozhodně americký prezident nemá nikdy volné ruce. Chce vždy vyhrát volby, takže musí alespoň před volbami dělat populární věci pro voliče. Pak potřebuje peníze na kampaň, které dostane právě od těch oligarchů. Navíc si myslím, že se i trochu bojí. Proč byl zabit Kennedy je dnes už dobře zmapované. Jde o skupinu jeho nepřátel, kteří se spojili. Literatura je k tomu dobrá, ale není propagována. Atentát zastřešovala skupina CIA.

O tom v dokumentu či knize informuje režisér Oliver Stone...

Právě on míří do středu problému. Právě on se o tuto literaturu opírá a je přesný. Překvapilo mě, že jeho dokumenty u nás šly v televizi. Podle mě i v americkém establishmentu jsou hlodavci, kteří pracují zevnitř. Nikde není nic zcela černobílé. Někdo tam v tomto ohledu dělá dobrou práci. Teď jsem viděl film Most špionů Stevena Spielberga mimo jiné i o sestřelení Garyho Powerse. Letadlo bylo sestřeleno, protože Sovětům byly k tomu doručeny manuály.

Nedávno zde byl na to konto Powersův syn...

Mluvil jsem s ním. Myslím si, že se mu dá celkem věřit. Je i docela kritický vůči USA. Podle mě ale netuší, že jeho otec byl sestřelen, protože to bylo potřeba. Rusům byl prostě dodán návod, jak ho sestřelit. Proto to udělali prvního května na státní svátek, protože se chtěl Eisenhower sejít s Chruščovem. Chtěl pohovořit o odzbrojování. Ve hře jsou v tomto ohledu ale vždy šílené miliardy.

Česko je rozdělené na proruské a protiruské skupiny. Nemyslíte si, že totální propaganda druhých, že USA zpackaly za posledních dvacet let v Eurasii úplně všechno, je také zcela nepravdivá?

Nemyslím si to a nejde jen o posledních dvacet let. Když byl Gorbačov ochoten se dohodnout, tak Reagan ve své umanutosti trval na strategickém deštníku. Na těch Star Wars. Říkal, až to uděláme, dáme vám to k dispozici. To ale přeci žádný prezident nemůže nikdy slíbit. Udělali odzbrojovací akce, ale tohle zpackal. Pak už to jelo. SSSR se rozpadl a USA to využívá, že na ruských hranicích buduje zóny neklidu a strká tam své lidi.

Myslíte v hospodářské či vojenské formě?

V obou. Teď se to intenzifikuje, protože s jídlem roste chuť i drzost. Vše jim prochází. Finančníci udělají obrovský finanční krach, mnoho lidí připraví o baráky a vláda jim to zaplatí. Nikdo není potrestán. Oni už mají tak obrovskou moc, že si mohou dovolit vše. Poměrně málo lidí rozhoduje o tom, co se bude dělat a co ne. Ti nemají žádnou zpětnou vazbu. Udělají si to, jak to chtějí.

Třeba Madeleine Albrightová, která si udělala velký byznys z Kosova, prohlásí, že by se Rusko mělo podělit o své zdroje. Jak jste to vnímal?

O ty zdroje jde. Za posledních pět let rozvrtali pět zemí na Středním východě a ty obrovské masy lidí na pochodu jsou důsledkem americké destabilizace.

Jde o touhu rozšířit demokracii nebo o neklid v Eurasii, která by se dohromady mohla stát hegemonem?

Na území Eurasie je neklid velmi žádoucí. Pak se dají zbraně prodávát oběma stranám. Ostatně je kupuje americká vláda, která je rozdává a Američané musí platit daně, aby na to jejich vláda měla. Když tohle děláte, musíte mít nějakou ideologii. To je ideologie americké nadřazenosti a výjimečnosti. Tím lidi zblbnou. Vždyť tam věří, že Bůh stvořil svět a tak mohou šířit blaho ve formě demokracie po světě. Pak se diví, že je lidé nemají rádi. Vyšla kniha jedné britské novinářky, která jako Britka pracovala jako mediální poradkyně vrchního velitele sil v Iráku. Pořád se jí ptali, proč tam nemají rádi Američany. Ona jim odvětila: "Víte, když přijdete a zabíjíte jim rodiny, tak vás mít rádi nebudou." Američané to moc nechápou.

Podle mě Američané nejsou až tak hloupí. Co jsem slyšel, je hodně obyčejných lidí na zahraniční angažmá své země pěkně naštvaných. Na druhou stranu mi nejde do hlavy, proč tam rodinu Bushů s velmi pevnými kontakty na Saúdy, kteří na Středním východě rozviřují nenávist, pořád volí?

Oni chtějí být hrdí na svou zemi a oni do nich tu hrdost pumpují. Média a řeči o demokracii tomu napomáhají. Jde o totálně úspěšné klamání normálních lidí.

Zpět ke knize Krtek v CIA. Takže jestli tomu dobře rozumím, snažil jste se svou činností dvě velmoce nějak vyvažovat a v knize o tom není skoro nic...

Za totáče jsem viděl prostě dvojí ohrožení naší národní existence, hlavně politické kultury. Normalizace zničila zdejší politický život a pak americkou hrozbu. Víte, mé papíry jsou plné aktivního odporu vůči normalizaci. To Ševela dobře ví. Jsou tam přípisy důstojníků, že jsem nedodal žádné informace o spolupracovnících ve Svobodné Evropě, že jsem nedodal žádné tipy, nic o Zbigniewu Brzezinském a tak dále. Liknavost, neochota a špatný charakter, tam píšou. Byl jsem podle nich líný. Na druhou stranu to vrhalo podezření ohledně mého postoje k USA. Je pravda, že jsem dodával SSSR nějaká tajemství. Prý jsem to asi dělal pro peníze, ale ne z etických a morálních důvodů. Když mohu být proti potlačování diverzantů v normalizačním v Československu, jak mohu poctivě pracovat proti USA, ptali se tenkrát. Nemohu, jsem prase. Hraju to na všechny strany. Viděl jsem prostě obě hrozby a snažil jsem se stavět oběma. Divili se tomu v Praze, ale ve Washingtonu ani v Moskvě ne.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman je k lizu nepustí. Po volbách úplně jinak. Babiš vyhraje, a ostatním půjde o kůži, soudí Černocký

7:23 Zeman je k lizu nepustí. Po volbách úplně jinak. Babiš vyhraje, a ostatním půjde o kůži, soudí Černocký

„Volit stranu podle toho, jak je nám její ‚frontman‘ sympatický, je nesmysl,“ míní publicista Pavel …