Bývalý šéf Pirátů Bartoš o problému uprchlíků: Možná malujeme zbytečně čerta na zeď. Kdo vymyslel potápění lodí, je idiot. Řešením je skončit války, jenže válka jsou prachy

10.06.2015 15:34 | Zprávy

ROZHOVOR Na téma uprchlíků se ParlamentniListy.cz ptaly exšéfa Pirátské strany Ivana Bartoše. „Nemalujeme čerta na zeď? Jsou uprchlíci opravdu tak velkým tématem? Proč se vlastně Evropané třesou strachy?“ ptá se. Příliš imigrantů podle něj stejně v Česku nezůstane. „Co by u nás hledali? Blahobyt, který jim garantuje ‚citlivá‘ sociální politika současného Sobotkova resp. Babišova kabinetu či jistoty životního minima, které ovšem nestačí ani na živoření v ubytovně?“ Naší hrozbou prý nejsou uprchlíci, ale vzrůstající moc nových domácích oligarchů a postupné snižování kvality života běžných lidí.

Bývalý šéf Pirátů Bartoš o problému uprchlíků: Možná malujeme zbytečně čerta na zeď. Kdo vymyslel potápění lodí, je idiot. Řešením je skončit války, jenže válka jsou prachy
Foto: Archiv I. Bartoše
Popisek: Ivan Bartoš

Velkým tématem poslední doby jsou uprchlíci. Mnozí Evropané se třesou strachy, že je uprchlická vlna zavalí, stoupne kriminalita, ženy budou v ohrožení a kdoví co ještě. Pak jsou tu kvóty pro přijímání uprchlíků v jednotlivých zemích EU? Jak se na ně díváte?

Víte, přes týden jsem přemýšlel, zda na vaše otázky vůbec odpovídat – odpovědi totiž dodávají otázkám na důležitosti, a já nejsem přesvědčen, jestli nemalujeme čerty na zeď. Jsou uprchlíci opravdu tak velkým tématem? Proč se vlastně Evropané třesou strachy? Proč se každý politik cítí být kompetentním vyjadřovat se k věci, o které nic neví? Snaha o politické body je mizerným důvodem, pokud je jediným.

Situaci rozhodně nezlehčuji, ale jestli se někdo třese strachy, tak je to kvůli bombastickému a senzacechtivému informování o celé problematice, kterou předvádí nejen soukromá media. Parlamentní listy se sice zaštiťují tím, že jsou nejsvobodnější, protože dávají prostor k vyjádření všech názorů, ale už jen volba titulků, které jednotlivé články ze série posledních dní uvádějí, dramatičnost několikanásobně zvyšují nad vkusnou a únosnou mez. Schválně, jaký bude mít titulek tento náš rozhovor.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Oldřich Szaban

Pomoc druhým

Dobrý den, podle mě lidé pomáhají dost - když je třeba darovat krev, kostní dřeň, nebo i finančně, třeba v různých sbírkách. Ale nemáte pocit, že co totálně selhává je stát? Že by měl více pomáhat potřebným a ne těm, co pomoc jen zneužívají? Proč třeba na nějaké vážně nemocné probíhají sbírky, proč ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vietnamci si vše vydřeli. A Ukrajinci?“ Učitelka v důchodu popsala poměry

11:00 „Vietnamci si vše vydřeli. A Ukrajinci?“ Učitelka v důchodu popsala poměry

„Vietnamské děti i u přijímaček excelují v češtině. Nechápu, proč se pro ukrajinské děti dělají výji…