Byznys v ANO, jak ho neznáte. Budova ve vlastnictví člena ANO, ve které chce jiný člen ANO vybudovat polikliniku, a na plotě poutač Pirátů?

06.06.2021 5:10 | Rozhovor

Pardubické hnutí ANO se stává zajímavým středem zájmu naší redakce. Poté, co jsme upozornili na nedemokratický postup při tamním hlasování, PL vyzpovídaly bývalou předsedkyni oblastní organizace ANO v Ústí nad Orlicí, Danu Malinovou. A po dlouhé době jsme našli respondenta, který se nebojí mluvit o vnitřních problémech a současně ukázat na viníky tohoto stavu.

Byznys v ANO, jak ho neznáte. Budova ve vlastnictví člena ANO, ve které chce jiný člen ANO vybudovat polikliniku, a na plotě poutač Pirátů?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda volební komise Martin Kolovratník

Před několika týdny složil své funkce chrástecký starosta Krňanský, v regionu vcelku známá a oblíbená tvář. Hovořila jste s ním o důvodech?

Ano, spolu s několika dalšími členy hnutí napříč oblastmi (oblasti jsou 4 – Chrudim, Ústí n. Orl., Svitavy a Pardubice) jsme již od konce loňského roku řešili nepřijatelné chování některých našich politiků. Starosta Krňanský měl zájem kandidovat, stávajícím poslancům (Kolovratník, Kytýr, Kasal) se to však nelíbilo. Pravdou je, že jako známá osobnost a v Chrasti známý jako „starosta, co dělá pro město“ (viz komentáře pod jeho profilem na FB), by zajisté přinesl ve volbách dost hlasů, možná dost na to, aby i přeskočil v pořadí na kandidátní listině. Dalším důvodem pak bude zřejmě i obdoba, proč Krňanský nekandidoval v krajských volbách – Město Chrast není spokojeno s odvedenou prací firmou, ve které figuruje Pilný.

Anketa

Vážíte si exprezidenta Václava Klause?

37%
32%
hlasovalo: 18766 lidí
Pro kandidátku s lídrem Kolovratníkem zvedlo ruku 29 z 40 přítomných delegátů, stojí v tiskové zprávě. Jaký je to mandát?

Mandát je to dvoutřetinový. Ale; delegáti na krajský sněm jsou voleni na oblastních sněmech, klíč k počtu delegátů stanovuje Výbor hnutí (1:10, 1:5 apod.), dosud však byl stanoven i maximální počet delegátů z jedné oblasti – tím bylo zajištěno, že nemohla jedna oblast ovládnout rozhodování za celou krajskou organizaci, na letošní krajský sněm tento „strop“ dán nebyl. Z toho plyne, čím větší oblastní organizace, tím více delegátů na krajský sněm (jistě chápete, že počet členů v oblastech, ve kterých není krajské město, se diametrálně liší od počtu členů oblasti, jež tvoří především krajské město). Takže složení delegátů pro tentokrát bylo: Chrudim 7, Svitavy 6, Ústí n. O. 5, Pardubice 14 a členové krajského předsednictva (1, 2, 2, 3). Nominace na lídra byly hlasovány i na oblastních sněmech, které předcházely krajskému sněmu: Pardubice – Kolovratník, Svitavy – Kolovratník, Chrudim – nikdo, Ústí – Řehounek. Pokud pominu počet členů jednotlivých oblastí, pak je to mandát poloviční.

Doprovázelo z toho, co víte, tuto volbu jakékoli kupčení s hlasy, navyšování hlasů / členů v místních organizacích, tlak na delegáty?

Co je kupčení s hlasy... Když si předem vyberete „vhodné“ delegáty na krajský sněm a snažíte se je na oblastních sněmech prohlašovat? Navyšování členů jsem nezaznamenala. Tlak na delegáty byl vyvíjen i v „mé“ oblasti, ale již před oblastním sněmem, a to dost nevybíravými způsoby. To samé se odehrálo v oblasti Chrudim a nedělám si iluze, že ve svitavské oblasti to bylo jinak.

Anketa

Do Poslanecké sněmovny může být zvolen občan, kterému je alespoň 21 let. Je tato hranice správná?

hlasovalo: 13141 lidí

V roce 2017 získalo ANO v kraji přes 30 procent. Jaký výsledek očekáváte nyní?

Vzhledem k tomu, že kandidátní listina navržená krajským sněmem nepřináší na volitelných místech žádné nové tváře, vzhledem k vládním pandemickým opatřením (ač by je obdobně dělala i každá jiná vláda) a vzhledem k článkům v médiích, které se zabývají předními ANO – politiky, obávám se, že za 20 procent bychom v Pardubickém kraji měli být rádi.

Když srovnáme kandidátku tehdy a nyní, liší se prakticky pouze tím, že na čelných místech chybí poslanec Řehounek. Zůstala jména Kytýr, Kasal, Hanzlíková, Švec, Kolovratník. Proč šel poslanec Řehounek z kola ven a proč ANO nebylo s to získat nové tváře?

Zřejmě si stávající poslanci uvědomili, že by bylo dobré setrvat i na další období (možná i poslední v barvách hnutí), a neváhali se zaštiťovat i tím, že jejich pokračování si vyžádali někteří ministři. Evidentně si do noty padli Kolovratník, Kasal, Kytýr, a když zjistili, že reálné jsou dva, maximálně tři mandáty, tak Řehounek už byl přespočetný. A nové tváře? Tou mohl být Krňanský, ale o tom jsem se již zmiňovala.

Jak konkrétně vašima očima pomohli poslanci Kytýr a Kasal Pardubickému kraji v uplynulých čtyřech letech? Naše redakce je de facto nezaznamenala.

Popravdě? Nevím, nevybavuji si nic, co by bylo přínosem pro Pardubický kraj. A bohužel ani v posledním roce – pandemickém roce – jsem nezaznamenala od těchto dvou pánů žádnou aktivitu; jiní nakoupili roušky, tablety, zkrátka co bylo v danou chvíli nutné, a rozváželi potřebným. Třeba to jen nikde neprezentovali, ale přesto pomáhali, i když?

Zaznamenali jsme naopak informaci, že poslanec Kasal hodlá budovat lékařské zařízení v objektech stranického kolegy a starosty Chrudimi Pilného. Víte o tom? Jak pohlížíte na to, že například doktor Kasal je ve dvou výborech, třech podvýborech, správní radě VZP, vykonává lékařskou praxi. Lze to vůbec skloubit natolik, aby šly všechny věci vykonávat takzvaně pořádně?

Ohledně polikliniky mám informace pouze z internetových novin, například v tomto článku je úsměvný ještě jeden detail – budova ve vlastnictví člena ANO, ve které chce jiný člen ANO vybudovat polikliniku, a na plotě v době volební kampaně visí poutač Pirátů?! Ohledně kumulací funkcí mám jasný názor: Člověk pracující v zaměstnání na plný úvazek nemůže mít x vedlejších (částečných) úvazků jinde – den má pořád 24 hodin. Pokud nemáte rodinu a žádné koníčky, dva vedlejší úvazky jsou asi reálné, ale další a další?

(Chrudimský starosta František Pilný pro PL uvedl, že se tato informace nezakládá na pravdě, poslanec Kasal nereagoval, pozn. red.)

Koho budete volit?

Asi se budete divit, ale tentokrát – poprvé od doby, kdy jsem členkou hnutí (2013) – nad tím budu skutečně přemýšlet, ale to až koncem září, kdy si dám na pomyslnou misku vah pro a proti.
 
 
 
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je ta změna po Babišovi?! Ekonomka Šichtařová s hrůzou sleduje, co provádí Fiala s veřejnými penězi

17:45 To je ta změna po Babišovi?! Ekonomka Šichtařová s hrůzou sleduje, co provádí Fiala s veřejnými penězi

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ „Berme to tak, že všichni ti, kdo volili rádoby protestně a uvěřili koa…