Jak vlastně funguje „tiskový dozor“ na Facebooku
„Na takzvaný ‚ban‘, ‚blok‘, ať už tomu říkáme jakkoliv, narazila spousta uživatelů tohoto bohulibého zařízení. Ten, kdo se ohradí, potká se s nepořízenou a je upozorněn, že Facebook je soukromým majetkem jistého pana Zuckerberga, a ten s ním může volně nakládat a vy ho nemusíte používat,“ říká na úvod Pavel Černocký a podotýká. „Jistě, ale pokud se nějaký komunikační prostředek stane celosvětovým fenoménem, měl by se asi řídit nějakými pravidly. A ta byla opravdu nastavena. Otázkou ovšem je, kdo na ta pravidla dohlíží a kdo je vynucuje… a podle jakých zásad a pravidel? A hlavně, jsou ta pravidla férová a objektivní?“ zamýšlí se publicista.
„Pan Zuckerberg samozřejmě nemůže dohlížet na správné fungování sám, a tak musí, v každé zemi, dohledem pověřit nějakou skupinu lidí. A tady jsme u otázek: Kdo jsou ti lidé? Jsou to nestranní, vzdělaní odborníci, dodržující platnost pravidel pro každého? Nejsou politicky podjatí? A především – kdo hlídá hlídače? Nabízí se i otázka, jakým způsobem se je možné odvolat a bránit se proti nekompetentnímu rozhodnutí…,“ upozorňuje Černocký a dostává se k vlastním „zážitkům“ s touto sociální sítí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora