Černochovou ta situace zmáhá hlavně psychicky, říká politička z Prahy 2

7. 11. 2015 12:00

ROZHOVOR Jana Duchková, zastupitelka Prahy 2 a někdejší členka TOP 09, ve svém textu poměrně ostře komentovala některé z aktuálních kroků vedení druhé městské části v Praze. ParlamentníListy.cz se jí proto zeptaly na detaily.

Černochovou ta situace zmáhá hlavně psychicky, říká politička z Prahy 2
Foto: TOP 09
Popisek: Jana Duchková
reklama

Ve svém textu uvádíte, že pojem správný hospodář znamená „dle současné Rady pod vedením ODS zřejmě nasypat do majetku deseti milióny a pak ho prodat se slevou" Můžete být konkrétní?

Rada MČ Praha 2 schválila prodej bytů v níže uvedených domech, do kterých byly v letech 2009-2014 investovány značné částky, konkrétně:

Sázavská 736/1 18.396.000 Kč
Na Zderaze 260/14 15.178.000 Kč
Budečská 781/26 15.071.000 Kč
Vinohradská 839/15 13.820.000 Kč
Ječná 1434/11 11.523.000 Kč
Kladská 1462/3 12.242.000 Kč

Nájemníkům budou byty v těchto domech nabídnuty k odkupu se slevou v celkové výši (při dodržení Pravidel prodeje, které si tato Rada schválila už v březnu) 43 procent.

Po loňských komunálních volbách bylo (coby požadavek TOP09) v rámci koaličních vyjednávání domluveno, že se u všech domů, které jsou na seznamu domů k prodeji, zhodnotí výnosy a vynaložené investice a tzv. „zlatá vejce“ (domy, do kterých bylo v posledních pěti letech investováno více než deset milionů) se ze seznamu vyřadí, protože nedává smysl je prodat. To bylo uvedeno i v programovém prohlášení Rady. Koalice i naši bývalí kolegové z TOP 09, bohužel, na tohle rezignovali.

Vaše kritika je poměrně překvapivá zejména ve chvíli, kdy v Radě na Praze 2 sedí dva zástupci TOP 09, Vaši někdejší kolegové…

Naopak! Téma pro obec nevýhodných prodejů obecních domů se slevou ve výši až 43 procent bylo jedním z hlavních důvodů mé březnové rezignace na funkci místostarosty a pak i odchodu z TOP 09. Náš program byl o správném hospodaření, a to rozhodně současné vedení města neprovozuje. Bohužel včetně TOP 09. Proto nyní už jen zpovzdálí sleduji, jak se kolegové stále víc vzdalují od volebního programu, jehož jsem byla tváří, a drží se v koalici „zuby nehty“.

Lze rozumět Vašim slovům tak, že starostka Černochová prosazuje vlastní (stranické) zájmy proti většinovému názoru?

Nemyslím si, že by to byla Jana Černochová. Ale ano, ODS na Praze 2 používá pádné přesvědčovací metody, aby u koaličních partnerů prosadila své zájmy.

Ještě ke starostce. V poslední době je hodně diskutované téma hromadění funkcí politiků. Jana Černochová je poslankyně, starostka, členka regionální rady ODS v Praze, členka výborů pro bezpečnost, obranu a podobně. Jak Vašim pohledem zvládá svou funkci na radnici?

To nedokážu dost dobře posoudit. Jana je poslední dobou na Praze 2 spíš už jen známou tváří v popředí. Většinu záležitostí Prahy 2 za ni postupně přebírají její kolegové, kteří bohužel tu „čistou dvojkovou“ ODS vedou trochu jiným směrem, než tomu bylo například v minulém volebním období. Osobně se mi zdá, že Janu Černochovou ta situace zmáhá hlavně psychicky. Jednání Zastupitelstva jsou poslední dobou hodně vypjatá a ona často místo věcné argumentace sklouzává k osobním invektivám.

K tématu Prahy. Podle Vás by přejmenování části Bezručových sadů na Sady bratří Čapků oba bratry spíše urazilo, proč to?

Viděl jste, jak velký je park, o který se Čapkové budou dělit s Bezručem? Význam bratří Čapků a jejich vazba na Vinohrady je naprosto nezpochybnitelná, proto by si (dle mého názoru) zasloužili trochu reprezentativnější prostor.

Jak jsou podle Vás obyvatelé Prahy 2 s posledními kroky vedení městské části spokojení?

Myslím, že obyvatelé Prahy 2 vnímají především to, že

mají zachované své standardy. Mají pravidelně uklízené psí výkaly, mají posekané trávníky, vyvezené popelnice a ještě k tomu pohlednou starostku, která se sem tam mihne v televizi. Pokud máte práci, slušnou životní úroveň, kolem relativně bezpečno, nemáte důvod zabývat se detaily, co se děje na radnici. Člověk, který pod tu pokličku nevidí, si nedovede představit, co všechno je možné. Bohužel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroupa se uvrtal do zpravodajské hry, jsme trapní. Pád vlády? Ondráček se vysmál opozici

17:38 Kroupa se uvrtal do zpravodajské hry, jsme trapní. Pád vlády? Ondráček se vysmál opozici

„Nemíním komentovat bláboly kdejakého Rusa a ještě k tomu s kriminální minulostí. Jsem však rád, že …