Po volbách v Bělorusku, které podle oficiálních čísel vyhrál dosavadní prezident Alexandr Lukašenko s 80 procenty hlasů, se konají rozsáhlé protesty. Jak opozice, tak obyvatelé s takovým výsledkem nesouhlasí a považují hlasy za zfalšované. Opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská raději opustila zemi. Za jak pravděpodobný ten výsledek voleb považujete vy?
Samozřejmě že pravděpodobně docházelo k nějakému falšování. Některé nejen informace, ale i záběry z volebních místností a okolí ukazují, že se dělo něco nestandardního. Přesto si myslím, že i kdyby Lukašenko nepodváděl, stejně by přeci jen vyhrál. Možná by nevyhrál o tolik, možná těsně, ale pravděpodobně by vyhrál. Ten problém totiž spočívá v tom, že velká města jsou mnohem revolučnější a jsou více nakloněná prodemokratickým změnám, ale venkov je vždy konzervativnější a tam by asi Lukašenko pravděpodobně získával poměrně hodně hlasů.
My se nedozvíme, jaké byly skutečné výsledky voleb, ale Lukašenko podle mě přehnal veškerá opatření jen proto, aby měl jisté vítězství ve volbách, které jsou pro něj v této době velmi významné. Jsou významné proto, že se mění vnitřní pocit společnosti právě ve velkých centrech, že je třeba společnost demokratizovat, a Lukašenko je tím posledním diktátorem v Evropě, jak se velmi často říká. Bělorusko bohužel promarnilo další šanci, jak změnit tento režim, který tam řadu let existuje, ale na druhou stranu myslím, že celá společnost ještě stále není připravena, aby Lukašenka odstranila.
Tedy tvrzení opozice z řad hlavní protikandidátky Svjatlany Cichanouské, že by jinak získala třeba 70 procent hlasů, nepovažujete za pravděpodobné?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová