Cyklus Křížové cesty Vladimíra Komárka je v ohrožení. Začal boj o záchranu. Spolek shání peníze i podporu

25.04.2021 17:58 | Rozhovor

Vydáním Křížové cesty Mistra Vladimíra Komárka v exkluzívním sběratelském provedení zahájil svoji činnost Spolek ARS MAGNA 21. Stěžejní část jeho činnosti je definována jako Národní, evropská a světová propagace díla Mistra Vladimíra Komárka a šíření jeho uměleckého odkazu. Spolek v rozhovoru představuje František Mareš, předseda Spolku ARS MAGNA 21.

Cyklus Křížové cesty Vladimíra Komárka je v ohrožení. Začal boj o záchranu. Spolek shání peníze i podporu
Foto: Archiv FM
Popisek: František Mareš, předseda Spolku ARS MAGNA 21
reklama

Proč právě dílo Vladimíra Komárka?

Dílo Vladimíra Komárka považujeme za jedno z největších v současném českém moderním malířství. Je mimořádné svým výrazem, poetikou, ale i obsahem, který jakoby předběhl dobu a již před lety, ještě když Vladimír Komárek žil, předznamenal zeitgeist (duch doby), kterou nyní žijeme. Ne pandemii, ale běs povrchnosti, ztrátu základní lidské kontinuity bylo je a bude. I ztrátu hodnot a význam poznání. Dílo Vladimíra Komárka, po jeho smrti jaksi opomenuté, v sobě nese v metafoře uschlých kytek, prázdných židlí a nedopitých sklenic, květináčů, srdcí ve skříni jeho myšlenkové sbratření a lidské porozumění s jdoucími životem „na vrchol Kalvárie“, aby jejich pouť zobrazil v monumentální malbě zdobící kostel svatého Petra a Pavla v Konecchlumí. A v přítmí kostela má každý právo slyšet, že: „…místo na kříži je volné pro každého z nás.“

Ale toto stěžejní dílo Vladimíra Komárka je ohroženo?

Ano, čtrnáct velkých nástěnných desek jednotlivých zastavení Krista, velikosti cca 180 x 90 cm, které Mistr Komárek nakonec chlumskému kostelu daroval, dík vlivu prostředí barevně degraduje. Kdyby nedošlo k zastavení tohoto procesu, byla by existence tohoto mimořádného díla ohrožena. Proto naší druhou stěžejní činností je záchrana a restaurování Křížové cesty a samozřejmě sehnání finančních prostředků, aby toto jedinečné dílo zůstalo ve své podobě i pro ty, kteří přijdou po nás.Zůstáváte na realizaci rekonstrukce sami?

V současné době jednáme s významným partnerem. Pokud se domluvíme, bude spolupráce s ním mít podstatný vliv na průběh a dokončení prací. Dalším důležitým spolupracovníkem na celém projektu je obec Konecchlumí a především vedení jejich obecního úřadu. Ke spolupráci na daném projektu dochází i s nejstarším spolkem v Čechách, Spolkem přátel a sběratelů exlibris. A je třeba dodat, že bez spolupráce s Art D, grafickým ateliérem Černý, by nevznikl exkluzívní, sběratelský tisk Komárkovy Křížové cesty v provedení suchá jehla. Část financí z jejího prodeje je určena na proces restaurování. Po ukončení „záchrany“ Křížové cesty připravujeme přestavbu konecchlumské středověké sýpky na muzeum Vladimíra Komárka. Architektonickým otcem tohoto projektu je významný malíř a architekt, Michail Ščigol.

Restaurátorské práce jsou obvykle velice drahé a plocha všech čtrnácti obrazů je obrovská, cca dvacet dva metrů čtverečních. Je v možnosti spolku sehnat odpovídající sumu peněz?

Spolek připravil plán získání financí pro restaurování. V tomto plánu jsou nejen instituce, ale i jednotlivci. V Čechách i v zahraničí. V jednání jsou možnosti žádostí o dotace. Určitou sumu poskytne i obec Konecchlumí a oslovili jsme další sponzory a instituce.

Cyklus Křížové cesty pravidelně navštěvují studenti uměleckých škol, navštěvují ji studenti církevních škol z Francie, Itálie, Polska a dalších. Účastnit se její záchrany znamená mít možnost představit ji dalším generacím, nejen Francouzům, Němcům, Slovákům, Polákům, Ukrajincům a Rusům, ale především Čechům, a jak o tom svědčí zápisy z návštěvní knihy, i Číňanům, Japoncům a Australanům. Ti všichni přijeli do Konecchlumí za Komárkovou Křížovou cestou, aby si odvezli v jejím osobním poznání i pochopení sebe sama, které je tolik potřebné k pochopení osudů druhých.                                                                                                                                                      
Chcete se věnovat ještě dalším činnostem. Není vás ve spolku na takový záběr málo?

Chceme, aby náš spolek byl svým způsobem jedinečný. A jako takový se podílel i na jedinečných akcích a činnostech. Nechceme spolek zbytečně rozšiřovat. Plán činnosti spolku je krátkodobý, středně a dlouhodobý. V každé organizaci si jejich plnění naprosto zákonitě vynutí i personální obsazení. Ve své podstatě není potřeba mnoho lidí. Je potřeba mít spolupracovníky, kteří se rozhodli spolu s námi dojít k danému cíli. A vědí, že akademickým žehráním na mizérii doby se neudělá nic. Že nápadů je moc a moc, ale těch, kteří je chtějí skutečně uskutečnit je poskrovnu. Splnění vytčeného problému nepřijde za člověkem, on musí jít za ním. A dle mého názoru je mnoho a mnoho léta nevyužitých odborníků, kterým byla často a hloupě a záměrně upírána jejich profesionální zdatnost.

Myslíme si, že lidského umu je třeba si vážit a dát mu příležitost a prostor. Každá doba i skupina lidí, politická strana, která si osobuje právo soudců i popravčí čety těch druhých, je podezřelá. A mnohokrát doloženo historií nechává po sobě podivnou pachuť.

Nebudeme chaoticky rozšiřovat počet pracovníků, ale vzhledem k dané problematice budeme hledat spolupracovníky.

Ale zpátky k členům spolku. Mezi zakládající členy patří Vladimír Komárek mladší, místopředseda, Martin Kadlec, místopředseda. V květnu je připraveno jmenování čestné předsedkyně spolku a tou bude paní Růžena Komárková, žena Vladimíra Komárka. Pro stálé spolupracovníky z jiných institucí jsou připravena Čestná členství. Spolek vypracoval návrh na udělení Státního vyznamenání Vladimíru Komárkovi in memoriam za jeho dílo a pedagogickou činnost v oblasti výtvarného umění. Tento návrh podporují i další instituce a osobnosti kultury. Popsaný systém je pro první období činnosti spolku a bude samozřejmě flexibilní vzhledem k dalšímu vývoji naší činnosti.


                                                                                                                                                               
Jaké oblasti budou zájmovou sférou ARS MAGNA 21?

V průběhu první poloviny letošního roku vytvoříme plánovaný, na sebe navazující komplex činností, které jsou schopny postihnout kulturu v jejím nejširším obsahu. Výsledkem této činnosti bude vytvoření „Zlatého fondu kultury“, který bude mít své sekce: literární, výtvarnou, nakladatelskou, masmediální a mezinárodní, sekci začínajících básníků, spisovatelů a výtvarníků. Máme vytypované publikace pro vznik rodinných knihoven doma a vzhledem  k možnostem prezentace spolku prostřednictvím české televize Nová vize v Torontu se pokusíme o vytvoření oboustranného komunikačního mostu, protože jeden o druhém málo víme. Za samostatnou zmínku stojí projekt faksimilií. Dílo Vladimíra Komárka se dá získat v aukcích, případně koupí od jeho majitelů. Kolem osmdesáti obrazů je v majetku Komárkovy rodiny a ty jsou neprodejné. Tedy pro zájemce jsou obrazy těžko sehnatelné a finančně nákladné. Rozhodli jsme se, aby si dílo Vladimíra Komárka mohli kupovat mladí a méně bohatí, vytvořit ve spolupráci s Art D, grafickým ateliérem Černý, řadu faksimilií vybraných obrazů. Vždy originál a čtyři certifikátem doložené faksimile. Více jich nebude. ( Faksimile – věrná kopie předlohy vytvořená ve stejném měřítku grafickými reprodukčními technikami v jednom exempláři nebo v malém nákladu). Chceme tak vytvořit dostupné podmínky koupě mladým lidem a zájemcům o dílo Vladimíra Komárka. A závěrem je třeba říct, že poučeni životními výhrami i prohrami, ale takový život ve své podstatě je, si stanovujeme reálné a s našimi spolupracovníky splnitelné cíle.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dotace škodí, ať  si je EU nechá. Necháme si zničit tradiční průmysl? Šichtařová o kartelové dohodě bohatých proti chudým

16:37 Dotace škodí, ať si je EU nechá. Necháme si zničit tradiční průmysl? Šichtařová o kartelové dohodě bohatých proti chudým

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Není fér vytahovat na vraha vraždu, protože před soudem deklaroval lít…