Dal jsem si na to čas a srovnal jsem program současné vlády s navrhovaným... Těsně před startem referenda promluvil dlouholetý poslanec ČSSD

20.05.2018 16:16

ROZHOVOR Jít do vlády s Andrejem Babišem? Ne. Jedna zkušenost stačila! „Učili jsme naše hrobaře.“ Podle předsedy organizace ČSSD na Uherskohradišťsku, bývalého poslance Antonína Sedi, usiluje ANO o politickou smrt ČSSD dlouhodobě. „Já si hodně pamatuji a myslím si, že ČSSD se sedmi procenty by měla zůstat v opozici,“ říká Seďa s tím, že 95 procent navrhovaného programového prohlášení plánované menšinové vlády je programové prohlášení současné Babišovy vlády bez důvěry, a varuje: „Politický populismus jde napříč Evropou.“

Dal jsem si na to čas a srovnal jsem program současné vlády s navrhovaným... Těsně před startem referenda promluvil dlouholetý poslanec ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Plénum sjezdu ČSSD při hlasování

V pondělí začne klíčové referendum o účasti ve vládě s hnutím ANO. Jak jste se rozhodl hlasovat?

Dlouhodobě jsem přesvědčen o tom, že by ČSSD neměla vstupovat do této menšinové vlády s hnutím ANO. Na druhou stranu nebudu ovlivňovat své spolupracovníky v rámci mé místní organizace nebo okresu Uherské Hradiště. Přeposílám veškeré informace, které se ke mně dostanou, aby členové měli veškeré potřebné podklady k rozhodnutí podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Psal jste o tom, že vidíte problém jednak v tom, že by ČSSD šla do vlády s trestně stíhaným premiérem. Navíc pokládáte za dětinské spolupracovat s hnutím, které vás už „mnohokrát podrazilo“.  „Vždyť ANO 2011 dlouhodobě usiluje o politickou smrt ČSSD a rozhodně využije všech možností, aby svůj cíl splnilo. Čtyřletá negativní zkušenost s touto pravicovou stranou hovoří za vše,“ uvedl jste na svém webu. Z čeho konkrétně usuzujete na to, že by ANO stálo o politickou smrt ČSSD, když s vámi chce jít do vlády? Budou muset spolupracovat a ČSSD může využít prostor, aby se prosadila...

Jasně, ale já jsem více než čtyři roky sledoval rétoriku hlavně Andreje Babiše. Nelíbilo se mi to. Všichni jsou zkorumpovaní a „všetci kradnú“. Široká veřejnost měla možnost mít informace o Andreji Babišovi. Už v kampani v roce 2013 jsem občany varoval. Jenže volby dopadly tak, že jiná konstelace vlády nebyla možná. Hnutí ANO, které bylo druhé na pásce, jsme dali ministerstvo financí, což byla velká chyba. Já jsem na to upozorňoval od samého počátku, ale stalo se.

S mnoha kolegy z hnutí ANO jsem spolupracoval, vážím si jich, nejde o to, že bych je chtěl všechny soudit. Nemám černobílé vidění. Vadí mi ale kroky, které dělali. Například jsme se dohodli na poslaneckém klubu před zasedáním Sněmovny, dostali jsme informace, jak se zachová ANO, ale pak to bylo jinak. Hodně jsme ustupovali, abychom prosadili co nejvíc z našeho programu. Iniciativa, která byla z naší strany potlačena, nás ale nakonec dohnala špatným volebním výsledkem v říjnu 2017. ČSSD má dlouhodobý program a cíle. A to, že se řada věcí neprosadila, nebylo vinou ČSSD.

Hnutí ANO vytunelovalo nejen program ČSSD, jdou zleva doprava. Není to problém jen u nás, politický populismus jde napříč Evropou.

A že ANO usiluje o politickou smrt ČSSD? Je to i o tom, jak situaci vnímám z hlediska tvrdé rétoriky. Také jsme hovořili o Čapím hnízdu a podobně, ale nehrotili jsme to tak, jako oni s kauzou OKD nebo s kauzou lithia. Byly to vymyšlenosti, které bych srovnal s Kubiceho zprávou. Takhle se nechová koaliční partner. Pan Babiš říkal, že naši ministři jsou slabí a jeho že jsou nejlepší. A teď, když mají problémy a půjdou od válu, už se k tomu nikdo nevrací.

Já si hodně pamatuji a myslím si, že ČSSD se sedmi procenty by měla zůstat v opozici a pracovat navenek vůči veřejnosti a předkládat návrhy, které mohou v Poslanecké sněmovně projít. Existují shody napříč politickým spektrem v některých věcech, ale neměli bychom spolupracovat s pravicovou stranou, která se navenek tváří, že je levicově středová, ale ve své podstatě hájí pravicovou neoliberální politiku.

A co argument, který často používá prezident Miloš Zeman, že suchá je skýva opozice?

Miloš Zeman vstoupil do Strakovky hlavním vchodem, ale na základě opoziční smlouvy, která zasela množství nedobrého v naší společnosti. Ale k tomu se nechci vracet. Kdyby ČSSD mohla, tak by ustavila levicovou vládu. Voliči ale rozhodli. Je jasné, že když je nějaká strana v koalici, může prosadit hodně ze svého programu. Nicméně to neznamená, že i když něco prosadí, bude mít úspěch u voličů. Máme zkušenosti z minulé vlády. My jsme řadu věcí prosadili, ale to, co se prosadilo, si přivlastnilo hnutí ANO, a co se nepodařilo, za to jsme mohli my.

Připraven je i návrh programového prohlášení vlády ANO a ČSSD. V něm čteme o odmítání uprchlických kvót, nutnosti důchodové reformy, digitálním Česku a novém zákonu o příjmových daních. Nenašel jste v něm něco, co by prospěšné bylo a proto by stálo za to se programu za ČSSD účastnit?

Dal jsem si na to čas a srovnal jsem programové prohlášení současné vlády s navrhovaným. Včetně nadpisu, citací, priorit to vypadá, že 95 procent navrhovaného programového prohlášení je programové prohlášení současné Babišovy vlády bez důvěry. To je jasné. Díval jsem se, co jsme jako sociální demokraté prosadili nad rámec programového prohlášení současné vlády: karenční doba, 300 tisíc rodičovské, posílení boje proti nelegální migraci, zreálnění pohledu na financování Armády ČR. Toho, co jsme prosadili, moc není. Ještě je tam jeden ústupek, zřejmě komunistické straně. V původním návrhu byla podpora mezinárodních institucí v následujícím pořadí: NATO, EU, OSN, a v současném je pořadí OSN, EU, NATO. Také zajímavé...

Anketa

Chcete, aby ČSSD zasedla ve vládě Andreje Babiše?

4%
96%
hlasovalo: 22276 lidí

Myslíte si, že lídři ČSSD mohli vyjednat více?

Nebyl jsem ve vyjednávacím týmu, ale mohli více. Připomínám, že teď se České republice daří výborně, ale světoví ekonomové předpokládají, že po roce 2020 nebo 2022 budou scházet peníze. Prostředky nebudou. Já bych byl nerad, aby vláda, ať už bude jakákoli, začala sahat do veřejných služeb, ať už do kvality nebo do dostupnosti. Je složitější domlouvat se s partnerem, který dostal asi čtyřnásobek hlasů, ale stále jde o třetinu zúčastněných voličů. Přitom se chovají, jako by získali padesát procent voličů, a to není pravda.

My jsme ANO učili v politice chodit, učili jsme naše hrobaře. A když se naučili, došlo k tomu, že ANO hlasovalo tu s ODS, tu s KSČM. Zákony se měnily, nakonec dostaly jiné parametry. Tohle jsou věci, které mi vadily. ANO nás většinou podráželo.

Navíc půjdou do vlády s podporou KSČM, která si za to nechá zaplatit posty ve státní správě, v dozorčích radách, ve státních organizacích nebo pozicemi ve Sněmovně. Pomůžeme hnutí ANO a hlavně Andreji Babišovi zvěrohodnit vládu. Osobně je můj názor tento: Pokud dají naši voliči zelenou této vládě, budu to respektovat, jsem loajální člen – na druhou stranu bych byl rád, kdyby se mé negativní představy nakonec nenaplnily. Mohlo by to znamenat opravdu návrat do let 1990, 1992, kdy jsme měli asi 4,5 procenta podpory voličů, a stali bychom se minoritní stranou.

Jsem sociální demokrat, který ČSSD v listopadu 1989 spoluobnovoval. Hájím myšlenky, ideály, cíle.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

Jaroslav Doubrava byl položen dotaz

Co si myslíte o Putinovi dnes?

Pořád si myslíte, že svou nesmyslnou válkou zahraňuje tisíce životů? Jakých? Vždyť denně akorát zbytečně kvůli Putinovi umírají lidé. Víte, že ruské agresi padl za oběť už i český občan?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jeden svět, jedna vakcína! Globální krok, co zapadl. Ben Kuras zděšen

15:45 Jeden svět, jedna vakcína! Globální krok, co zapadl. Ben Kuras zděšen

OBZOR BENJAMINA KURASE Svět má mít novou řídící autoritu svého zdraví, která má pod heslem zdravotní…