Drahá přímá volba v době škrtů? Tak to ne, odmítá mladý demokrat

10.3.2012 7:51 odp.

ROZHOVOR Před třemi lety se Mladí demokraté odštěpili od Mladých konzervativců. Nechtěli totiž prý jen lamentovat nad současným stavem politiky, chtěli ho změnit. Slušná a svobodná soutěž politických stran je jejich cílem. Právě o něm si ParlamentniListy.cz povídaly s jejich předsedou Jiřím Klinderou.

Drahá přímá volba v době škrtů? Tak to ne, odmítá mladý demokrat
Foto: Facebookový profil JK
Popisek: Předseda Mladých demokratů Jiří Klindera v Senátu

Chcete změnit současnou politiku ve slušnou a svobodnou soutěž idejí. Jak toho plánujete dosáhnout?

Především bychom chtěli prolomit bariéru mezi mladými lidmi a politikou. Chceme ukázat, že reálná politická situace neodpovídá jejímu mediálnímu obrazu. Nelíbí se nám pasivní postoj většiny populace, to pomyšlení, že politika je příliš špinavá na to, abych se jí zabývali. Veřejnost by podle nás měla být velmi citlivá na korupční i jiné skandály. Voliči by měli více využívat svých preferenčních hlasů.

Mladí demokraté fungují poměrně krátkou dobu. Koho napadlo odtrhnout se od Mladých konzervativců?

Sdružení jsme zakládali s několika bývalými členy Mladých konzervativců jako reakci na dění v této organizaci: nábory černých duší, manipulace s členskou základnou a další nestandardní postupy, které vedly k vítězství Jiřího Fremra na kongresu v roce 2008. Tehdy jsme se rozhodli pro nové sdružení, které bude fungovat na zcela jiných principech s jasnými pravidly a stanovami, které nelze obejít.

K jakým politickým stranám máte nejblíže?

Mladí demokraté mají blízko ke dvěma největším pravicovým stranám, tedy k ODS a TOP 09. Účastnili jsme se volebních kampaní některých politiků a naopak ti nám pomáhali s realizací našich projektů, např. připravované Olympiády lidských práv pro studenty středních škol a různých seminářů a konferencí.

Co byste chtěli změnit ve Středočeském kraji?

Zejména bychom chtěli docílit výměny vedení Středočeského kraje. Předně Davida Ratha, který v současné době společně s komunisty kraj vede. U hejtmana Ratha nám vadí, že kraj zadlužuje, finančně podporuje jen ty obce, které s ním mají pozitivní vztah, a propaguje sám sebe za krajské peníze.

Snažíte se vzbudit ve voličích zájem o aktivní účast na společenském životě. Jak?

Snažíme se mladým lidem - jak při osobních setkáních nebo na diskusích, tak i v našem časopise Insight - vysvětlit, že mohou rozhodovat o své budoucnosti. Že mohou rozhodnout nejen o složení obecního zastupitelstva, ale také o složení vlády a tím potažmo o výši daní, o podmínkách pro podnikání, sociální politice, zdravotnictví atd. Budou-li pouze lamentovat nad stavem české politiky, nic nezmění.

Co považujete za největší úspěch vašeho sdružení?

Domnívám se, že mezi naše největší úspěchy patří strmě narůstající zájem mladých lidí. Vznikají nové místní kluby, s nabídkou spolupráce se na nás obrátila řada občanských sdružení a iniciativ. Velký ohlas vzbudila také nedávno pořádaná odborná konference o komunismu a další číslo časopisu Insight, který distribuujeme zejména mezi studenty středních a vysokých škol.

Jak se stavíte k přímé volbě prezidenta? Koho vaše sdružení podporuje?

Nemyslíme si, že přímá volba prezidenta koresponduje s naším politickým systémem. Jsme parlamentní republikou, nikoliv prezidentskou jako USA či poloprezidentskou, jak je tomu v případě Francie. Zajímalo by nás, co bude kandidát na funkci prezidenta voličům slibovat, když má jen reprezentativní charakter. Volba bude navíc finančně nákladná, bude stát stamiliony korun - v době, kdy se stát snaží šetřit. Profit z celé věci budou mít jen média, která budou mít týdny či měsíce, o čem mluvit a psát. Obáváme se, že prezidentem bude zvolen „apolitický“ kandidát, nejspíše Jan Fischer, na němž nám vadí zejména členství v KSČ. Mezi našimi členy mají podporu především Karel Schwarzenberg a Miroslava Němcová.

Zrušili byste KSČM?

KSČM měla být zrušena už dávno. Současné snahy sice vítáme, ale obáváme se, že nemají šanci. Snažíme se proti komunismu bojovat jinými prostředky. Například jsme pro studenty a veřejnost uspořádali v budově Senátu konferenci „Gulag a jeho dědictví“ a promítali jsme dokumentární film „The Soviet story“, aby si lidé uvědomili nebezpečí komunismu.

Jste pro zavedení školného na vysokých školách?

Dlouhodobě podporujeme koncept zavedení odloženého školného a věříme, že zvýší nejen úroveň vysokých škol, ale především motivaci studentů ke studiu.

Co si myslíte o vládních reformách?

Mladí demokraté podporují reformní úsilí vlády. Nicméně některé reformy by podle nás měly být více propracovány a komunikovány, což se týká především reformy vysokého školství. Jiné by měly být také lépe doladěny, například reforma sociálního systému.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Josef Ulrich

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Jaký je zájem o kandidaturu za KSČM?

Paní předsedkyně, co říkáte na to, že řada vašich bývalých zástupců nyní raději kandiduje za nezávislé apod. než za KSČM?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jako ty respirátory. Snižování teploty a svetry. Máte se bát. Právník Nielsen jasně

11:54 Jako ty respirátory. Snižování teploty a svetry. Máte se bát. Právník Nielsen jasně

„Plán snížit teplotu doma, na úřadech, ale i ve školách považuji za naprosto ubohé gesto,“ uvádí adv…