V rámci spolku Svatopluk, který jste založil a vedete, jste se zapojili do oslav 80. výročí konce druhé světové války a zúčastnili se mimo jiné akce 9. května, která připomínala podíl Rudé armády na osvobození naší země. Česká televize z toho ve své reportáži vyrobila setkání proruských sil, Putinových podporovatelů a podobných „bláznů“. Co k tomu můžete říci?
Jak už je dobrým zvykem České televize, o věcech, které se týkají subjektů mimo hlavní proud a nepodléhají fialovské ideologii, referuje s maximální zaujatostí a dezinformačně. ČT si účelově vybírá snímky a výroky, které potvrzují naprosto falešný obraz reality. Setkání 9. května bylo vedeno tím, že si lidé chtěli připomenout osvobození Československa sovětskou armádou, a to zejména v současné společenské atmosféře, kdy naši čelní představitelé a jejich propagandisté říkají, že jedna okupace přešla v druhou okupaci, což je evidentní historický nesmysl. Sovětská armáda krátce po osvobození z naší země zase odešla. Přesto prezident Pavel dokáže v těchto dnech připomínky porážky nacismu říci, že se současné Rusko podobá třetí říši, což je něco tak nehorázného, že to snad ani nestojí za komentář.
Bude-li vládu sestavovat hnutí ANO, kterého partnera v ní chcete vidět nejvíce?Anketa
Na akci, které jsme se zúčastnili, byli lidé, kteří říkali, že nás Sovětský svaz osvobodil a my mu za to děkujeme. Chápu, že v nynějším ideologickém nastavení Česká televize toto považuje za děsivý a nepřijatelný vzkaz, i když ještě před několika lety byla samozřejmost si podíl Rudé armády připomínat. Ani lidé, kteří zrovna nejsou příznivci Ruska a prezidenta Putina, nepopírali, že v roce 1945 Sovětský svaz sehrál naprosto klíčovou a pro nás pozitivní roli. Takový byl smysl těch setkání, kde se část účastníků spokojila s českými vlajkami, my jsme měli vlajky Svatopluku a někteří měli zase sovětské vlajky, což mi v ten den nepřijde nevhodné. Asi by bylo divné, kdybychom sovětskou vlajkou mávali někdy jindy, ale 9. května je to docela namístě. Ruské vlajky jsem tam moc neviděl a nevím, jestli se ČT podařilo nějakou osamocenou ruskou vlajku zachytit, ale viděl jsem spíš dobové věci. Například tank nebo další věci, které se k roku 1945 vztahovaly, a přijde mi zcela namístě, když si 9. května připomínáme dobové insignie osvoboditelů. Jako v Plzni jezdí s americkými džípy, tady se objeví sovětský tank a vlajka. S podporou Putinova Ruska to nemá nic společného a o tom ta akce ani nebyla.
O čem to tedy bylo?
Projevy se týkaly toho, že v dnešní České republice je považováno za nemístné připomínat, že zde byl nějaký německý nacismus a od tohoto německého nacismu nás osvobodili Sověti a že když tu byli i jiní osvoboditelé, jejich podíl ve srovnání s tím sovětským byl mnohem menší. To jsou základní historická fakta a z toho, co jsem na místě slyšel a viděl, bylo zřejmé, že právě kvůli tomu tam lidé přišli. Samozřejmě Česká televize z toho udělala zase něco úplně jiného.
Byla odsuzována i fotografie, na které jste společně s ruským velvyslancem, kterému jste předával děkovný dopis za osvobození Československa. Stejný či podobný dopis jste ale předávali také na ambasádu USA a Rumunska. Přitom ještě před pár lety chodili na oslavy na ruskou ambasádu prakticky všichni včetně dnešního klíčového prezidentského poradce Petra Koláře…
V rámci spolku Svatopluk jsme chtěli vyjádřit, že osvoboditelů bylo víc. Proto jsme ambasádě každého z těch států předali děkovný dopis a každá ambasáda to přijala jinak. Všude jsme ale dopis předali a byl přijat, přičemž nejvřelejší bylo přijetí na ruské ambasádě, kde velvyslanec řekl, že nás rád přijme, a to se i stalo. Předali jsme mu dopis, měli jsme s ním přátelskou konverzaci a zase jsme šli. Jsem rád, že to takhle proběhlo, a myslím, že by mělo být zřejmé, že v České republice nemáme všichni vymyté mozky stejným způsobem jako generál Pavel nebo Danuše Nerudová a že tu je část společnosti, která si uvědomuje, že v roce 1945 sehrál Sovětský svaz obrovskou roli v osvobození od německého nacismu.
Říkat, že dnešní události nějakým způsobem historické momenty mění, mi přijde zcela nemístné. Jakým způsobem bychom se podle tohoto klíče měli chovat k Američanům, kteří v posledních dvaceti letech ve světě napáchali takového zla, že s tím ani ty nejbrutálnější ruské akce nemohou soutěžit. Budeme proto říkat, že nás Američané neosvobodili, jako se to dělo za starého režimu? Taková byla logika předlistopadového režimu, který vycházel z toho, že Američané jsou imperialisté a je tabu mluvit o tom, že část Československa osvobodili.
Takže vidíte podobnost s dneškem?
Současný režim se dostává do stejných kolejí jako ten předchozí. Akorát že americké oběti při osvobozování Československa byly naprosto minimální. Mluvíme o nějakých stovkách vojáků, zatímco sovětské oběti byly o několik řádů výš. Neříkám, že je správné, že komunisté popírali americký podíl, bylo to znásilnění reality. Jenže to, co předvádí dnešní režim, je o několik řádů větší popírání reality než to, co dělali komunisté před rokem 1989.
Jak v této atmosféře vnímáte posuny okolo války na Ukrajině? Má proběhnout setkání v Istanbulu a neví se, zda dorazí i Putin a setká se společně se Zelenským. Zatímco ukrajinský prezident vyjadřuje ochotu jednat, naši vládní politici to spíše ignorují a pokračují v zažitém směru podporovat Ukrajinu vojensky.
Nejsme v tom úplně osamoceni. Podívejte se, jak reaguje celá Evropa. Je to totožné jako u nás. Ustrnuli na válce na Ukrajině a představa skutečných mírových jednání, která samozřejmě přinesou skutečné a pro Ukrajinu bolestivé kompromisy, je zatím nepředstavitelná. Přicházejí s věcmi, které jsou mimo realitu. V podstatě dali Rusku ultimátum. Státy, které nemají žádnou vojenskou sílu a neprokázaly ve strategických otázkách žádnou schopnost, vysílají vůči Rusku ultimátum, že když okamžitě nepřijme nějaké příměří, dají mu takové sankce, jaké Rusko dosud nepoznalo.
Kdybychom nemluvili o situaci, kde denně umírají tisíce lidí, označil bych to za trapnou komedii. Evropští lídři žijí ve svém vlastním světě a čeští představitelé to pouze kopírují. Není žádný velký rozdíl mezi Fialou a Macronem, bohužel, což je pro Macrona zdrcující. Francie přitom svého času mívala poměrně kvalitní diplomacii. Žijeme v evropské tragédii, protože z představitelů států, které v minulosti dokázaly diplomaticky působit a pomáhat míru, se stala banda krvelačných šašků. Přijde mi to děsivé.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka