Ekolog Malík: Těžaři hydraulickým štěpením břidlic mohli zničit českou vodu. Nebo tunelovat stát arbitrážemi

03.02.2016 10:38

ROZHOVOR Polský průzkum břidlic či uranu může zničit českou vodu. Michal Hašek a Jan Birke chápou problém. Největší zásoby břidlicového plynu jsou na jižní Moravě. Karel Komárek z Moravských naftových dolů má teď jedinou licenci. Američané si nás vybrali za testovací stát. Průzkum a těžbu břidličného plynu je potřeba zakázat. To řekl PL Jiří Malík, vedoucí národní kampaně Koalice STOP HF proti získávání metanu z břidlic metodou hydraulického štěpení břidlicových plynů.

Ekolog Malík: Těžaři hydraulickým štěpením břidlic mohli zničit českou vodu. Nebo tunelovat stát  arbitrážemi
Foto: Archiv JM
Popisek: Jiří Malík, vedoucí národní kampaně Koalice STOP HF

Nedávno se v Broumovském výběžku sešli poslanci Jan Birke (ČSSD) a Ivan Adamec (ODS) se starosty regionu, aby upozornili na nebezpečí pro ČR hrozící z průzkumu a možné těžby břidlicového plynu a uranu v polském příhraničí. Můžete vysvětlit laikovi, v čem tkví nebezpečí?

To není nic nového. Ohledně břidlicového plynu je nebezpečný již i průzkum. Evropa je tektonicky velmi složité území. A Broumovsko je prostor, kde se nachází ve východočeské křídě nejčistší voda v České republice. Obsahuje nejméně dusičnanů a na Teplicku lze ji považovat za kojeneckou. Polsko dalo ropným společnostem k dispozici 75 % svého území na průzkum nekonvenčních zdrojů, a to i těsně u hranic s ČR. Když navštívil Poláky v roce 2011 Barack Obama, šel mu prostě tehdejší premiér Donald Tusk na ruku a je to dodnes i v rámci Evropy velký lobbista za břidlice. I jen průzkum frakováním v česko-polském příhraničí může vzhledem ke zmíněné tektonice nevratně zničit vodní zdroje a u uranu, zejména těžby, hrozí to samé. Víte, těžaři prostřednictvím PR agentur lidem lžou, že se prý při průzkumu břidlic používá  neškodná chemie podobná „mýdlovým bublinkám“. Ve skutečnosti se jedná o tvrdou chemii, která je vždy i toxická, rakovinotvorná, často poškozuje DNA a bývá i radioaktiivní. A nejde o kilogramy, jak se snaží lobby tvrdit, ale na jedno štěpení v průměru v USA spotřebují 70 tun chemie.

V uplynulých letech jste v ČR zaznamenali úspěchy. Třeba starostové na Královéhradecku břidlicový průzkum před třemi lety zcela odmítli. Můžeme být tedy v klidu?

 V žádném případě, dokud nebude přijata legislativa, která frakování břidlicových plynů zcela zakáže. Stále u nás existuje silná lobby, ovlivňující např. Ministerstvo průmyslu a obchodu. Nebo vzpomeňme v tomto smyslu třeba na bývalého ministra životního prostředí Tomáše Chalupu. Naopak poslanec Jan Birke či hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek nebo Andrej Babiš a několik dalších byli již v roce 2013 těmi, kteří si nebezpečí břidlic dobře uvědomovali. Ještě když byl Hašek poslancem,  nechal náš námět zpracovat sněmovními právníky jako novelu horního zákona, kterou předložil, ale skončilo to rozpuštěním Sněmovny. Třetí a zatím poslední pokus schválit zákaz frakování břidlicových plynů v ČR, o ten jsme se pokusili díky pochopení Jana Birkeho a Robina Böhnische, kteří k vládní novele horního zákona o zvýšení poplatků z těžby přidali pozměňovací návrhy v tomto duchu. Sněmovna je však zcela nepochopitelně před pár dny opět nepřijala! I ono zvýšení poplatků je stále opravdu směšně nízké. Těžaři u nás budou i nadále  profitovat obrovským způsobem na úkor státu a jeho obyvatel.

Kde je v České republice nejvíce břidlicového plynu?

K tomu je třeba sdělit, že jsme malá země a nerostné zásoby jsou u nás doslova kapesní. Největší zásoby břidlic jsou v omezené míře na jižní Moravě, ale i kdyby se začaly těžit, měly by jen zanedbatelný vliv na energetickou situaci státu.  

Je pravda, že jedinou licenci na průzkum a těžbu břidlicového plynu má Karel Komárek z Moravských naftových dolů (MND)?

Ano i ne. V tom je ten problém, že naše legislativa má zase mezeru v tom, že nerozlišuje konvenční a nekonvenční zdroje. MND má průzkumná území na průzkum ropy a plynu. Metody těžby de facto nikdo neřeší a nikdo je není schopen kontrolovat. Navíc je průzkum MND koordinován s rakouskou OMV a obě firmy provádějí podobné práce jak na rakouském tak na moravském území. A to i těsně u hranic. Lze trochu nadneseně říci, že v rámci svých průzkumných území si může pan Komárek dělat co chce, dokonce i frakuje konvenční ložiska, když docházejí, ale proti tomu nemíříme. Od počátku jdeme se stovkami obcí a většinou občanských sdružení v ČR v naší Koalici STOP HF pouze proti hydraulickému štěpení nekonvečních zdrojů.

Řekněte mi, proč Američané mají takový zájem o břidlice v Česku, když těch zásob je u nás velmi málo? Co je za tím?

To je dobrá otázka. Je několik teorií. Může jít třeba o akcionářské hry. O Polsku jsem se již zmínil. Když si uvědomíme, že Poláci dali břidličné lobby k dispozici zmíněných 75 % svého území, a to včetně bilaterárně chráněných vodních zdrojů na východě země, které zasahují až na Ukrajinu, tak musí jít o obrovský byznys a možná i o něco horšího. Třeba bývalý ukrajinský prezident Janukovyč chtěl také břidlice, ale opozice je chtěla víc. Dnes ukrajinský oligarcha Kolomojský podal arbitráž vůči Ukrajině a zároveň má firmu zabývající se břidlicemi až na Slovensku. Šéfuje ji bývalý ředitel MND Benada. U nás se to hrálo na to, že bychom díky břidlicím nebyli závislí na dovozu plynu z Putinova Ruska. Ale ten dovoz je přece dávno diverzifikován. Pak také země V4 jednu dobu vymýšlely, že bychom mohli břidlicový plyn dovážet z USA tankery, což bylo americkou agenturou CEPA užito k manipulaci ČR, abychom přehodnotili svůj odmítavý postoj k frakování břidlic daný vládním prohlášením. Dodnes nám není jasno, proč chtěly australské a americké firmy u nás jít po břidlicovém plynu. Silurské břidlice na Berounsku jsou rozpukané a plyn tam ani nebude, jejich vrstvy jsou zprohýbané a zasahují někdy i do podzemní vody, takže jsou netěžitelné, což ví u nás každý i průměrný geolog. Na Broumovsku chtěli zkoumat také silurské břidlice, ale ty tam vůbec nejsou! Na Hradecku ohrozili nejlepší vodní zdroj v zemi (Mark Buch jr.) tím, že zde prý chtěli zkoumat klasické zdroje ropy a plynu, ale ty tam nejsou, jak ví každý, kdo se tím zabývá. Vrtat chtěli do hloubky kolem 4 km, když každý vodohospodář ví, že hlouběji se ve vodních pánvích, než je jejich báze, vrtat nesmí, jinak hrozí ztráta vody. Ale jsou tam břidlice na části území a zdá se, že chtěli jít do nich. Je možné, že si ČR, tak jako jistě Polsko, vybrali za testovací stát. Nebo chtěli znečistit vodu a pak nabídnout (drahé čištění) havárií? Nebo směřovali k tunelování státu pomocí fikce ušlého zisku arbitrážemi? To vše je možné a ve světě se to děje. A faktem je, že celosvětová břidlicová lobby je mimořádně silná. Mají zaplacené reklamní agentury, které profesionálně lži o neškodnosti metody šíří po celém světě. Vzpomínám, jak jsme se snažili alternovat tuto masáž kamuflující se za břidlicovou revoluci a bůhví co jestě. Rozkrývali jsme jeden falešný argument lobby za druhým, ale ve zpravodajství ČT jsme prostor k pořádnému vysvětlení nikdy nedostali, přestože dokud nebude legislativa, je ohroženo minimálně 1,5 milionu obyvatel ČR některou z nekonvenčních metod průzkumu či těžby uhlovodíků.

Těžko si asi myslet, že je takříkajíc „všem dnům konec“. Američtí těžaři to mohou i u nás zkusit znovu. I když zatím mimo Karla Komárka žádnou licenci nemají. Jak se z vašeho pohledu může ČR bránit legislativně?

Je potřeba prostě průzkum a těžbu břidličného plynu úplně zakázat, jako ve Francii, Bulharsku, kanadském Quebecu, v Mora County v Novém Mexiku, v San Franciscu. My totiž nevíme, zda to znovu zkusí, anebo nezkusí, koho kde uplatí. Nebude-li to zakázáno, tak Česká republika navíc riskuje arbitráže. To je vážný problém. Oni si po čase zase zkusí zavrtat, stát jim to zakáže, oni vyčíslí nějaká hausnumera a ztráty za to, že jsme jim umožnili zkoumat a neumožnili těžit a je arbitráž na krku. Prostě se zahojí tunelem na stát. Jsem dokonce převědčen, že toto je nadále jeden z hlavních cílů této tzv. břidlicové bubliny nejen v EU. 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Josef Petrů

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pour: Že Babiše očistili? To situaci nezklidní. Média masírují, těch cest je víc

22:04 Pour: Že Babiše očistili? To situaci nezklidní. Média masírují, těch cest je víc

ROZHOVOR „Předpokládám, že zastavení trestního stíhání předsedy Andreje Babiše příliš nezklidní poli…