Ekonom: Myslet si, že se proinvestujeme z krize, je naivní představa. Musíme šetřit na státní byrokracii
17.12.2020 11:11 | Zprávy
ROZHOVOR Návrh státního rozpočtu, pro který Andrej Babiš stále marně hledá podporu v Poslanecké sněmovně, cupují nejen politici napříč politickým spektrem, ale také odborníci a ekonomové. Například podle ekonoma Petra Machovského, který je zároveň garantem průmyslu a obchodu hnutí Trikolóra, je rozpočet postavený tak, že stát v příštím roce zbytečně „projí“ stovky miliard. Navíc struktura rozpočtu nijak nenahrává stabilizaci živnostenského sektoru, který je pandemií zasažen nejvíce.
Foto:
Archiv P. Machovský
Popisek: Ekonom Petr Machovský, který je zároveň garantem průmyslu a obchodu hnutí Trikolóra
reklama
Jak se jako ekonom díváte na státní rozpočet na rok 2021? Bylo možné jej v současné nelehké době připravit zodpovědněji?
Určitě mohl být připraven lépe. Chápu, že ve zcela zvláštní době je možné používat zvláštní nástroje v rámci rozpočtové politiky, ale i to musí mít určitou míru. Stejně jako deficit plánovaný pro letošní rok ve výši 500 miliard korun je nejméně o 100 miliard vyšší, než by musel být. Tak i když nás čeká nelehké období v příštím roce, měla se vláda pokusit stlačit deficit pod úroveň 200 miliard korun. Není možné jen stát na jedné straně pod pláštíkem covidu neúměrně zadlužovat a přitom nehledat úsporu na straně zbytných nákladů státu.
Kritici vyčítají státnímu rozpočtu na příští rok především to, že uvrhne naši zemi do dalších dluhů, které budou muset splácet generace našich dětí. Je to ten největší problém?
Ano, z určitého pohledu je to vysoce nezodpovědné vůči budoucím generacím, které budou muset splácet dluhy, které za roky 2020 a 2021 astronomicky vzrostou. Jenom připomenu, že v letech nejtěžších transformačních procesů, které vedly k návratu od centrálně, administrativně, státně, stranicko, byrokraticky plánovité a řízené ekonomiky k tržní ekonomice, činil součet deficitu a přebytku státních rozpočtů 16 miliard korun. A v současné době se za dva roky schválil celkový deficit ve výši 820 miliard, což představuje polovinu celkového dluhu vytvořeného za celých 30 let od počátku transformace. Ukazuje se zrůdnost sytému, kdy v dobách konjunktury vláda utrácela prostředky za nesmyslné projekty, místo aby vytvářela přebytky, které by se nám dnes velmi hodily.
Zajímalo by mě, jaký je ten váš zmiňovaný recept na migraci, když tvrdíte, že ,,my jako hnutí ANO říkáme, že máme svůj vlastní recept na pakt víz a migrace, na migraci jako celek." Děkuji za odpověď
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.