Exministr Pospíšil: Hájka za výroky o homosexuálech k soudu nepoženu

09.06.2013 17:30

NA HRANĚ S XAVEREM Exministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil okomentoval v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz proběhlé povodně i situaci na pražském magistrátu. Co se týče Petra Hájka a jeho kontroverzních výroků o homosexuálech, trestní oznámení by na něj Jiří Pospíšil nepodával. Soudy by se podle něj totiž měly zabývat důležitějšími věcmi.

Exministr Pospíšil: Hájka za výroky o homosexuálech k soudu nepoženu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jiří Pospíšil

Rozhovor s Jiřím Pospíšilem vedl exkluzivně pro ParlamentníListy.cz showman a moderátor Frekvence 1 Luboš Xaver Veselý.

Jak hodnotíte postupy představitelů státu a státní správy, popř. jednotlivých záchranných složek při letošních povodních?
Dle informací, které mám pouze z médií, mám pocit, že státní složky během povodní vyvinuly maximum úsilí. Rozsah škod bude pravděpodobně nižší, než byl v roce 2002. Zároveň si také myslím, že zapojené státní složky byly mnohem lépe připravené, než tomu bylo v roce 2002.

Do jaké míry se povodně dotkly vás osobně, popř. vašich spoluobčanů na Plzeňsku?
Mě osobně se povodně dotkly pouze okrajově, měl jsem zatopený sklep ve svém domku u Plzně. Mnohem více se mě ale dotkly jako člena správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, neboť Sovovými mlýny se prohnala velká voda, která zatopila celé přízemí. Naštěstí jsme stihli veškerá díla včas vystěhovat do prvního patra, bylo ale vyplaveno celé technické zázemí muzea. Myslím si, že Museum Kampa se z toho bude vzpamatovávat celé léto.

Napadá vás, jako právníka a bývalého ministra spravedlnosti, že by se měly přijmout nějaké nové zákony či novely v souvislosti s povodněmi?
Domnívám se, že je předčasné hovořit o případných legislativních změnách. Počkejme si na vládní analýzy, které by měly mj. zahrnovat i otázku příslušné zákonné úpravy. Je třeba se na to podívat tak, zda je česká právní úprava, která řeší povolování staveb v záplavových oblastech, podobná a dostatečná jako v ostatních státech.

Máte „trému“, když se blíží platnost nového občanského zákoníku? Očekáváte nějaké komplikace?
Trému nemám, nelze ale samozřejmě vyloučit, že se v počátcích aplikace nového občanského zákoníku nějaké drobné problémy objeví. Jsem ale přesvědčen, že v dlouhodobém horizontu nový zákoník zlepší život občanů a bude mít v právním slova smyslu pozitivní vliv.

Je svým způsobem komplikace, že už nejste ministrem v okamžiku, kdy bude občanský zákoník vstupovat v platnost?
Kdybych byl ministrem, mohl bych samozřejmě lépe dohlédnout na to, aby účinnost nastala bez větších komplikací. Na druhou stranu ale věřím, že se úředníkům Ministerstva spravedlnosti podaří vše zvládnout.

Ze strany představitelů vlády už zaznělo několik přiznání, že se některé kroky nedaří dobře komunikovat směrem k veřejnosti. Neobáváte se, že se to může stát i ve vztahu k novému občanskému zákoníku?
O tom bychom mohli spekulovat, ale za sebe můžu říct, že činnost Ministerstva spravedlnosti bedlivě sleduji a vše probíhá tak, jak bylo naplánováno ještě za mého působení ve funkci ministra spravedlnosti.

Jak hodnotíte často zaznívající názor, že nový zákoník je hlavní žní pro právníky?
Tak s tímto názorem nesouhlasím. Nový občanský zákoník mnohem lépe upravuje celou řadu oblastí. Lépe chrání zdravotně postižené osoby, dále také osoby, kterým vznikly škody, zlepšuje právní postavení osob s omezenou svéprávností atp. Ve výčtu pozitivních změn bych mohl pokračovat, ale na vyjmenování všech jeho kladů zde není prostor.

Co soudíte o ztrátě pozic ODS na pražské radnici?
Jako pravicového voliče mě mrzí, že skončila koalice dvou pravicových stran ODS a TOP 09, přičemž jasným viníkem nastalé situace je právě TOP 09. Spolupráci s ODS ukončila čistě z mocenských důvodů. Prahu řídil úspěšný a populární primátor za ODS Bohuslav Svoboda, zatímco z komunálních politiků z TOP 09 veřejnost nikoho neznala.

Věříte slovům exprimátora Svobody - „vyhnal jsem kmotry z Prahy“?
Z informací, které mám, vím, že se pan Svoboda snažil, aby na pražskou politiku přestali mít vliv šedé eminence a různí šíbři. Exprimátor Svoboda udělal hodně proto, aby se toto podařilo naplnit.

Názor p. Štastného: „Petr Nečas by měl odstoupit“ – nevidíte to také jako řešení situace, ve které se ocitla ODS?
Na většinu věcí mám opačný názor než Boris Šťastný. S pražskou kauzou bych premiéra Petra Nečase nijak nespojoval.

Pokusíte se v budoucnu o post předsedy ODS?
Toto není otázka těchto dnů. Petr Nečas na podzimním kongresu získal podporu od většiny delegátů a já jako demokrat rozhodnutí členské základny respektuji.

Jak se dá využít, že jste nejoblíbenějším politikem v očích veřejnosti? Jak si to umístění vysvětlujete?
Mě toto ocenění od voličů velmi těší a přijímám ho s pokorou. Vnímám to jako potvrzení správnosti svých kroků v politice, a proto jsem také vyvinul maximální úsilí, aby byl účinný nový občanský zákoník a aby byl přijatý nový zákon o státním zastupitelství.

V ČT v pořadu Máte slovo proběhla v tomto týdnu velmi ostrá debata na téma „adopce dětí homosexuálními páry“ – na které straně barikády stojíte? Proč?
V této věci mě oslovila kolegyně Jana Černochová, která je autorkou předložené novely. Chci si tuto úpravu ještě detailně nastudovat, dosud jsme se o ní bavili jen obecně. Zatím není žádný důvod, proč bych tento návrh neměl podpořit.

Slova bývalého vicekancléře Hájka „homosexualita je nemoc“ - je to na trestní oznámení, je to mimo zákon?
Slova bývalého vicekancléře mě vždy pobaví a neberu je příliš vážně. Proto jsem ani neuvažoval nad tím, zda jsou tyto výroky na trestní oznámení. Nejsem příznivcem toho, aby se kvůli každému bizarnímu výroku podávala trestní oznámení. Policie a státní zastupitelství mají řešit důležitější věci.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Luboš Xaver Veselý

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle Babiše naštve. Bývalý krajský lídr ANO promluvil: Mrazivý scénář o likvidaci Faltýnka. Co říká marketing o voličích. Proč opozice nedokáže uspět

10:40 Tohle Babiše naštve. Bývalý krajský lídr ANO promluvil: Mrazivý scénář o likvidaci Faltýnka. Co říká marketing o voličích. Proč opozice nedokáže uspět

ROZHOVOR „Přirovnal bych to asi k třicátým letům, kdy se Hitler zbavoval Ernsta Röhma a jeho celé SA…