Expremiér Paroubek udeřil: Pelikán by měl rezignovat. Když ho Sobotka vyhodí, bude to v pořádku. A pokud ANO získá ve volbách 25 až 30 procent...

26. 8. 2017 14:18

ROZHOVOR Andrej Babiš nemusí být nutně premiérem, i když ANO vyhraje volby a bude sestavovat vládu. To si myslí expremiér a expředseda ČSSD Jiří Paroubek. V rozhovoru pro ParlamentniListy.cz navrhuje odvolání ministra Pelikána a vysvětluje, proč je předseda hnutí ANO mezi lidmi tak oblíben, že jej pravděpodobně nepoškodí ani policejní stíhání. Strany, které mají podle Paroubka tendenci k radosti, že nastane odliv minimálně voličů z ANO do jejich uskupení, si prý mohou nechat zajít chuť, kromě Starostů či Realistů.

Expremiér Paroubek udeřil: Pelikán by měl rezignovat. Když ho Sobotka vyhodí, bude to v pořádku. A pokud ANO získá ve volbách 25 až 30 procent...
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Načasování policejního vyšetřování může alespoň u někoho vyvolat jisté otázky…

Tak určitě, ale kdyby to zneužití dotace nebylo, tak by nebylo ani načasování. Je to jistě pro něj nepříjemné, ale musel s tím počítat. Před rokem a půl jsem v jednom z článků doporučoval, aby těch padesát miliónů korun vrátil a tušil jsem, k jakým koncům to dojde.

Někdo také může namítat, že je to podobné jak v případě doktora Ratha, tak ještě kdysi dříve doktora Sládka. Nevidíte v tom určité konsekvence?

Došlo k použití evropské dotace a nebyla dodržena pravidla, která byla nastavena. Jistě to otřásá státem a pan Babiš se brání veškerou mašinérií, kterou má k dispozici, včetně médií.

Dovedete si představit, že by takový člověk mohl být předsedou vlády?

Já si to nedovedu představit a myslím, že ani pan Babiš. I když třeba jeho tým vyhraje volby a bude sestavovat vládu, jsem toho názoru, že jeho pozice i mezinárodně by byla neudržitelná. Proto si myslím, že by předsedou vlády byl někdo jiný z hnutí ANO, nějaká jiná, ne tak kontroverzní osoba. Myslím si, že politické strany, které nyní vzdychají nadšením, že Babiše dostaly a některé hlasy se přelijí k nim, se velice pletou. Ti, kteří snad opustí Babišovo hnutí jako voliči se přesunou k nějakým jiným stranám, včetně třeba Starostů nebo Realistů.

Nit suchou na policejním vyšetřování nenechal ani prezident Zeman, který hovořil o jakési policejní provokaci a své si řekl také ministr Pelikán. Toto všechno bude jistě politiku diskreditovat...

Pokud jde o prezidenta republiky, tak má právo na svůj názor, ale ten vychází z politického spojenectví, které neformálně uzavřel s Andrejem Babišem. Co se týká ministra spravedlnosti, myslím si, že projevil svoji naprostou nekompetenci. Měl být hlídačem čistoty práva v České republice a to se mu jaksi nepovedlo, takže on by měl podle mého názoru rezignovat. Jestli jej bude k tomu někdo vyzývat, tak je to jenom správně a pokud jej předseda vlády vyhodí, tak to bude v pořádku.

Hovoří se o tom, že v sousedním Polsku je situace v soudnictví poměrně napjatá, že tam prorostla mafie do soudnictví, což se svého času říkalo u nás rovněž. A teď se to mezi řádky vrací. Myslíte si, že tato „soudcovská mafie“ je u nás závažným problémem?

Mám zkušenosti z poslední doby a nemohu říci, že by se soudy chovaly nekorektně v mém osobním případě. Neříkám, že je to vždycky tak, jistě záleží na kauze a na tom, kdo je na ní nasazen jako soudce, ale myslím si, že je to případ od případu.

Když se vrátím k domácí scéně... Prezidentské volby jsou vyhlášeny na začátek ledna. Není to takový téměř novoroční termín a v podstatě příliš brzy? Hovořilo se například o únoru či dalších měsících…

Kdo bude mít zájem jít k volbám, tak určitě k nim zajde, takže si nemyslím, že je to nevhodné. Bude to v těsném závěsu za sněmovními volbami, necelé tři měsíce, a když odepisujeme předvánoční období, vánoční svátky a Nový rok, tak jsou to vlastně dva měsíce na reklamní kampaň, což není tak špatně, protože se alespoň společnost příliš nerozštěpí.

Začali jsme Babišem, končeme jím též. Hovoří se o tom, že bude mít při těchto parlamentních volbách buď zdrcující většinu, nebo se všichni proti němu spojí i při jmenování vlády. Jak byste to prognózoval vy?

Záleží na jeho výsledku. Pokud bude mít 25 až 30 procent, tak nebude co řešit. Ženichů pro bohatou nevěstu se najde dost. Taková různá silná prohlášení pak ubudou a nebude to tak hrozné. Osobně si neumím představit třeba takovou volební koalici, kde by byla sociální demokracie a současně TOP 09 a ODS. To by byl asi hřebíček do rakve sociální demokracie.

Jak je podle vás možné, že je zde fenomén Babiš, že i toto stíhání mu může naopak ještě pomoci, protože jeho popularita mezi lidem je značná? Jak je možné, že takový člověk, miliardář a ještě k tomu stíhaný policií, je téměř miláčkem národa nebo je až mnohdy freneticky veleben?

Je to jednak nevýrazností jeho politických partnerů a současně soupeřů. Řekněme si otevřeně, že Sobotka jako kdyby nebyl. Zejména v posledních měsících jako kdyby nebyl. Takže ve vládě tři čtvrtě roku dominoval Andrej Babiš. Pomohlo mu, že vláda je v řadě směrů úspěšná, republice se hospodářsky daří. A někomu je to přičítáno. Ten někdo je Andrej Babiš, ať se mi to líbí nebo ne, jisté charisma má. Má skvělé marketingové zázemí, jež z něho vypracovalo opravdu člověka, který se umí vyjadřovat a který se může těžko srovnat s kýmkoliv jiným. Když bych odmyslil střet zájmů, kauzu Čapí hnízdo a možná celou řadu dalších věcí, tak je to bohužel takové smutné konstatování a lidé to vidí, že nemá soupeře. Zabírá i to, že má dost peněz na vedení neustálých kampaní, má také ve svých rukou média, která představují podstatnou část mediálního trhu v České republice. To všechno jsou faktory, které působí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Václav Fiala

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Markéta Šichtařová domýšlí plány von der Leyenové. Je to hrozivé: Náklady jako na válečnou ekonomiku. Budeme snadnou kořistí Číny!

16:38 Markéta Šichtařová domýšlí plány von der Leyenové. Je to hrozivé: Náklady jako na válečnou ekonomiku. Budeme snadnou kořistí Číny!

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Západní Evropě se nelíbí, že někdo – třeba my – vyrábíme a poskytujeme …