Předseda ČSSD Jan Hamáček i první místopředseda strany Jiří Zimola v podstatě souhlasí s tím, aby šla socdem do vlády s Babišem, prezident Zeman jim doporučuje, ať nechtějí ministerská křesla. Sjezd přišel s usnesením, kdy vyzval ANO, aby nenominovalo do vlády trestně stíhané osoby. Sjezd ale nehlasoval o přísnějším návrhu sociálnědemokratických senátorů, který měl označit trestně stíhané osoby za zásadní překážku vstupu do vlády. V médiích už zaznělo, že potřebují mít vyjednávací pozici, a kdyby jasně řekli, že Andreje Babiše ve vládě odmítají, dali by bianko šek SPD. Vznikne vláda ANO s podporou KSČM a ČSSD, nebo s podporou KSČM a SPD? Co by bylo lepší?
Vsadil bych spíše na podporu ČSSD, která má méně poslanců a není antisystémová, což SPD je. Pan Babiš je velmi opatrný a nebude si chtít rozhněvat evropský svaz. Hlavním rysem jeho politiky je obecně absence jakékoliv myšlenkové základny a snaha prosadit se za každou cenu. Až pomine ten taneček kolem trestního stíhání, bude vymalováno. Obávám se, že politika nové vlády nebude podle mých představ. Bylo by dobré, kdyby alespoň v oblasti migrace se vláda postavila na stranu většinového mínění. Tak jako si pan Babiš nechce pohněvat eurokracii, tak si snad na druhé straně dá pozor, aby si proti sobě nepostavil jasně většinové mínění doma.
SPD je pod palbou v souvislosti s výroky o táboru Lety u Písku. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v této souvislosti u Moravce pochyboval o tom, jak je možné, že se člověk jako Tomio Okamura vůbec dostal na post místopředsedy Sněmovny. Za vážnou situaci považuje to, že „byl Parlamentem demokraticky v tajné volbě zvolen člověk, jehož veřejně prezentované názory jsou skutečně rasistické, xenofobní, neonacistické, a to nemluvím o populismu a demagogii“. Co míníte o kauze Lety a snaze odvolat Okamuru z postu místopředsedy Sněmovny?
Co se týče Letů, tak vás zklamu, protože se k tomu vyjádřím opravdu letmo. Nikdy jsem se tím problémem v detailech nezabýval. Protože jsme měli nedaleko firmu, pouze od pamětníků vím, že šlo o jeden z mnoha německých koncentračních táborů na našem území. Německé koncentráky byly odstupňované od vyhlazovacích až po pracovní s podstatně mírnějším režimem. V Letech prý šlo o tábor toho posledního typu. Ale nikdy jsem to nepokládal za podstatné. Takových byly na našem území stovky. Nepochopil jsem, proč právě tento je předmětem tak vášnivých diskusí.
Myslím, že bychom se dnes měli zabývat problémy, které jsou opravdu závažné. Považuji za vysoce alarmující výroky pana Rychetského. Ten pán si evidentně představuje, že demokracie je systém, do něhož mohou být připuštěni jen lidé, kteří sdílejí názory určitého typu. Kdo nemá názory, jako mají pan Rychetský a další čistokrevní demokraté, nemá ve správě veřejných věcí co dělat. Je samozřejmě směšné nazývat pana Okamuru rasistou. Stejně tak jeho voliče, kteří dali jasně přednost panu Okamurovi před takovými Čechy, jako jsou pánové Kalousek, Sobotka nebo Gazdík. Jestliže jste citoval věrně, pak musím konstatovat, že to příšerné nahromadění nicneříkajících nálepek a floskulí svědčí o umdlévající rétorické schopnosti autora.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík