Globální moc kope jak chcípající kobyla. Zoufale potřebuje válku s Ruskem v Pobaltí, varuje docent Valenčík před největším nebezpečím pro svět. A pak se rozpovídal o znemožněné partě kolem Kocába

08.07.2017 23:59

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Trumpovi v danou chvíli ale nešlo ani o Polsko, ani o vztahy s Ruskem, ale o to, aby podkopl židličku, na které sedí euroreprezentace dosazená a vydíraná současnou globální mocí,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vysokoškolský pedagog a publicista Radim Valenčík k návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa v Polsku. Co se týče migrantů v Itálii, pak nechápe jednu věc. „Proč nejsou účinně postiženi ti, kteří lodě vypravili? Dopustili se několika trestných činů a přitom se zřejmě o ně nikdo nezajímá! Není to trochu divné?“ táže se. Navíc se podivuje i akcím platformy SPIN. „Asi nemá smysl se tím zabývat a komentovat to,“ poznamenává.

Globální moc kope jak chcípající kobyla. Zoufale potřebuje válku s Ruskem v Pobaltí, varuje docent Valenčík před největším nebezpečím pro svět. A pak se rozpovídal o znemožněné partě kolem Kocába
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Valenčík
reklama

Jak vnímáte fakt, že italský ministr vnitra Marco Minniti vyzval evropské země, aby otevřely své přístavy lodím zachraňujícím migranty ve Středozemním moři a ulevily tak Itálii, neboť ta nyní kvůli uprchlíkům čelí „enormnímu tlaku“? Ministr vnitra Milan Chovanec ale v této souvislosti Minnitimu odepsal, že dáme peníze, pošleme policisty, ale migranty nechceme. Je podle vás postoj Česka fér?

Anketa

Věříte Andreji Babišovi, že chce zlepšit poměry v České republice?

59%
hlasovalo: 23746 lidí

Stále nechápu následující: Proč nejsou účinně postiženi ti, kteří lodě vypravili? Dopustili se několika trestných činů a přitom se zřejmě o ně nikdo nezajímá! Není to trochu divné? Zkuste jet v Itálii autem a nemít hasicí přístroj, nemít dostatečný počet reflexních vest, mít přetížené auto... a uvidíte, jak dopadnete. A pro ty, co organizují svérázný druh lodní dopravy, zákony neplatí?

Podle senátorů, kteří shodou okolností před páry dny navštivili Itálii, mají Italové problém hlavně s tím, že v poslední době přes moře do Evropy jsou posílány samotné děti. „A ty děti nemají nic u sebe a nedají se tak ani identifikovat. Co s nimi? Vracet je? To už je těžší záležitost! Italové jsou smutní z toho, že se ze strany EU nikdo o tyto věci nestará, že prostě jim nikdo není ochoten pomoci,“ uvedl v této souvislosti senátor Václav Homolka (KSČM). Dětem by se sice mělo pomoci, ale přece jen – není i tady v tomto něco, co by nás mělo varovat?

A ty děti řídí lodě? Přes moře? Opravdu nevím, co bych k tomu dodal. Snad jen to, že doposud nikdo z těch, kteří likvidovali Kaddáfího a kteří zvali uprchlíky do svých zemí, se zatím neomluvili za svou politickou neprozíravost a nevyvodili ze svého selhání politickou odpovědnost. Z tohoto by měli být smutní nejen Italové, ale i Němci a my všichni v EU.

Slyšel jste projev amerického prezidenta Donalda Trumpa v Polsku? A jak se vám líbil? Trump kromě jiného pochválil Polsko za to, jak plní své závazky vůči NATO a jak přistupuje k boji proti terorismu nasazením svých vojáků v Iráku a v Afghánistánu. Poukázal i na „destabilizující chování Ruska“... Nemění Trump svůj styl? Polští občané Trumpa přivítali ovacemi – dostalo by se mu takového přivítání i u nás?

Trump především potřeboval oslabit merkelovsko-junckerovské vedení EU, které věrné své roli slouhy současné rozpadající se globální moci poslušně Trumpa okopává. Trump je pořád pod velkým tlakem. Uvidíme, zda se mu podaří alespoň částečně dostat pod kontrolu enklávy zpravodajských služeb prorostlé s finančními centry, které ovládly minulou americkou administrativu. Tah s Polskem mu patrně vyšel. A pokud by podobná levná gesta, jaká udělal ve vztahu k Polsku, udělal u nás, určitě by taky sklidil ovace.

Trumpovi v danou chvíli ale nešlo ani o Polsko, ani o vztahy s Ruskem, ale o to, aby podkopl židličku, na které sedí euroreprezentace dosazená a vydíraná současnou globální mocí. Mimo jiné, máme nyní skvělou příležitost číst přímo z reality, jak tento „souboj Titánů“ probíhá, tj. jak se střetá Trumpova snaha něco změnit s obrovskou sílou současné globální moci, která je ovšem v rozkladu. Potěšilo mě, že článek, který jsem k tomu napsal přesně před čtvrt rokem „O (degeneraci) současné moci“, je stále poměrně často čten.

Nedávno televize Prima Zoom odvysílala dokument „Svět podle Putina“ amerického režiséra Olivera Stonea. Co jste si z něj odnesl? A jak na vás působila kritika českých médií k tomu, že Stone, jako známý levičák, byl docela servilní vůči Putinovi?

Přiznám se, že jsem ten pořad dokázal sledovat jen krátce. Nic nového jsem v něm totiž nenašel. Asi je to tím, že se snažím vyváženě čerpat ze všech zdrojů – a tak pro mě není překvapením, když se v rámci našeho mediálního mainstreamu zjeví aspoň kousek pravdy. Vždyť tam bylo vlastně řešeno jen to, že Putin a ti, co jsou spojeni s jeho politikou, nechtějí válku a že dělají jen vynucené kroky. Ale to přece o Putinovi už dávno řekl třeba i Klaus. Křečovité reakce ze strany mediálního mainstreamu na tento pořad také nejsou žádným překvapením.

Mě trápí jiná věc: Současná globální moc, která kope kolem sebe jako chcípající kobyla, se nyní snaží formou vydírání a slibů povzbudit jestřáby v Rusku k protiputinovské akci a vyprovokovat nějaký konflikt v Pobaltí. To je v současné době největší nebezpečí pro celý svět. A nám nezbývá než doufat, že Putin má situaci dostatečně pevně pod kontrolou. Už jednou čelil velkému nebezpečí, a to v případě vraždy politického aktivisty a novináře Němcova.

Jak jsem si všimla, zaujala vás nedávná debata v pořadu Události, komentáře na ČT24, kde byl hlavním tématem vývoz České republiky. „Dost dlouho plkání o ničem, i když byl zmíněn problém: 33 % exportu jde do Německa, 80 % do EU, nové trhy se nám nedaří nalézt, ale to hlavní se neřeklo,“ napsal jste. Můžete to, prosím, rozvést?

Neřeklo se to, že velká většina našich exportů do Německa a dalších zemí EU je obratem reexportována do třetích zemí. Do Číny, do Ruska atd. Ročně tak přicházíme asi o 300 miliard korun na exportní marži. To je 30 tisíc korun ročně na každého občana. Obdobná částka z naší země odchází i na dividendách zahraničních firem, zejména bank. Horší je, že v poslední době pozoruji postupný přechod od ekonomické diskriminace, na kterou jsme si celkem zvykli, k politické šikaně. Výroky na adresu naší země a dalších zemí V4 vycházejí z úst těch, kteří EU přivedli do současné zoufalé situace, kteří se nesmyslnou politikou tragicky podepsali na Řecku či Ukrajině. A nyní nás chtějí kaceřovat? To přesahuje meze jakéhokoli vkusu.

Platforma Spravedlnost a inovace (SPIN) kolem advokáta Jana Kalvody a hudebníka Michaela Kocába kromě toho, že vydala  prohlášení „Několik vět 2017“ (výzvu kromě Kalvody a Kocába podepsali například Jan Ruml, Jiřina Šiklová či herec Jiří Mádl), kde hovoří o „politické krizi“, chce údajně zasahovat i do voleb. Teď za Starosty a lidovce nominovala právničku Hanu Marvanovou. Ta ale podotkla, že její kandidatura „rozhodně neznamená pokus o návrat do politiky“. Rozumíte tomu? A jak na vás působí akce „Několik vět 2017“?

Jak by řekl Kodet v Pelíškách – „Co nám chtějí říct, vždyť jsou to stále titíž lidé!“ Předvedli a znemožnili se už dostatečně. Vždyť to byli oni, kdo vtiskl podobu vývoji po listopadu 1989. A teď kritizují to, co sami spustili, u zrodu čeho stáli. Připomíná mi to výrok tchoře: „Máte tu hrozný smrad, neodejdu, dokud ten puch nezmizí.“ Nejvíce směšné je, v čem vidí příčinu našich současných problémů. Dovolím si citovat: „Ze sovětského vlivu jsme se po listopadu 1989 zdaleka nevymanili.“ To už není o politice, ale o uchování zdravého rozumu.

Mně to připadá jako křečovitá snaha vyvinit se z vlastního selhání. A rady, které dávají? Vezmu hned první bod: „Vláda musí vypracovat novou zahraničně-politickou koncepci, jak v co nejkratší době vrátit Česku věrohodnost, jak je dostat na špičku rozhodovacích procesů, do jádra Unie…“ Co si pod tím představit? „Být na špičce rozhodovacích procesů“, „v jádru Unie“ – oni jsou opravdu tak vzdáleni realitě, že vůbec nevnímají diskriminaci a nyní již doslova politickou šikanu, které jsme ze strany současného vedení EU vystaveni?! Asi nemá smysl se tím zabývat a komentovat to. To je asi tak, jako chtít po reportérovi, který má dát reportáž z významného fotbalového utkání, aby věnoval pozornost těm, co někde v autu cvrnkají kuličky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milan Syruček sleduje dramatické dění ve světě: Koronavirus v kanceláři Putina. Ruské letouny na letišti NATO. Ve Francii proběhla operace, která od války nemá obdoby...

10:45 Milan Syruček sleduje dramatické dění ve světě: Koronavirus v kanceláři Putina. Ruské letouny na letišti NATO. Ve Francii proběhla operace, která od války nemá obdoby...

ROZHOVOR Lidská solidarita překročila vojensko-politické hranice. Tak hodnotí pomoc stovky ruských a…