Havel byl velký humanista, i vojenský zásah může být humánní, soudí Helena Langšádlová. Moudrý muž, bez něj by nás nebrali vážně. Zeman nebo Klaus už příště ne, stačilo

20.12.2015 8:41

ROZHOVOR Helena Langšádlová pro Parlamentnilisty.cz zavzpomínala na Václava Havla u příležitosti čtvrtého výročí jeho úmrtí, zauvažovala o tom, jak by se podle ní Havel zachoval ohledně uprchlické krize i o tom, proč podle ní měl Václav Havel tak dobrou odezvu v zahraničí. Promluvila také o Alexandru Dubčekovi a o tom, proč na místě prezidenta viděla raději Havla, než jeho.

Havel byl velký humanista, i vojenský zásah může být humánní, soudí Helena Langšádlová. Moudrý muž, bez něj by nás nebrali vážně. Zeman nebo Klaus už příště ne, stačilo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Helena Langšádlová má odvoleno

Anketa

Který z českých politiků vás v roce 2015 potěšil?

69%
1%
1%
1%
11%
0%
2%
hlasovalo: 14323 lidí

Od úmrtí Václava Havla právě v těchto dnech uplynuly čtyři roky. Jaký byl podle vás prezident a jaký byl vůbec člověk? Máte s ním i osobní zkušenost?

Já jsem pana prezidenta Havla potkala asi dvakrát, ale byla to pouze velmi krátká setkání. Nicméně jeho odkazu si mimořádně vážím. On nás jako zemi navedl na správnou cestu. Na správnou cestu demokracie, na správnou cestu zahraniční a politické orientace. Myslím si, že to byl muž velmi moudrý.

Co říkáte na páteční pochod na Hrad, kdy lidé nesli v rukou srdce, někteří si dokonce jako symbol vyhrnuli kalhoty….? Zúčastnila jste se některé z těchto pietních akcí? Čím si vysvětlujete, že je pro mnohé lidé Václav Havel stále takovou „ikonou“?

Tak v pátek jsem se přímo žádné z akcí nezúčastnila. Podle mého názoru si mnozí uvědomujeme, že byl mimořádnou osobností, výrazně přispěl k tomu vnímání České republiky v zahraničí. Nikdy by nebyla pozice České republiky taková, jaká je dnes, nebýt právě pana prezidenta Havla.

Byl ale ve skutečnosti opravdu takovou „ikonou“, nebo to bylo tak trochu uměle vytvořené, například i médii.. Někteří jeho odpůrci mluví o tom, že byl v podstatě tak trochu nastrčená figurka. Co si o tom myslíte?

Já to vnímám naprosto jinak, Václav Havel byl opravdu mimořádnou výjimečnou osobností. On bezpochyby i z mnoha svědectví jednal naprosto autonomně. Myslím si, že to byla tak silná osobnost, že se nenechal nikým ovlivňovat.

Někteří lidé mluví i o tom, že by bývali po revoluci v roce 1989 viděli na jeho místě raději Alexandra Dubčeka. Jaký na to máte názor?

Já si myslím, že Dubček byl osobností roku 1968. A pak pořád byl sice reformním komunistou, ale byl zkrátka komunistou. To nebyl člověk, který by myslím býval měl stát v čele demokratické republiky po roce 1989.

Mluvila jste i o tom, že byl Havel hodně populární i v zahraničí. Čím myslíte, že si to zasloužil?

Já si myslím, že je to tím, že on byl známý už před rokem 1989. Známý jako dramatik, známý jako intelektuál… on již vlastně po tom roce 1989 navazoval na své kontakty, které měl jak k zahraničním osobnostem, tak například i k našim emigrantům, kteří před rokem 1989 odešli, opustili naší republiku.

Mluvili jsme o tom, že Václav Havel má nejen příznivce, ale i odpůrce. Kritizovali například to, že si vzal tehdejší herečku Dagmar Veškrnovou a to pouze rok po smrti Olgy Havlové.

Domnívám se, že nikdo nemá právo druhého soudit v jeho osobním životě. To je opravdu soukromá věc a i politik má právo na své soukromí.

A proč myslíte, že si Havlova druhá žena nikdy nezískala národ tak jako Olga Havlová?

Já opravdu nechci tyto otázky hodnotit.  Je pravda, že paní Olga Havlová byla výjimečná. Byla to žena, která po boku Václava Havla stála právě v těch dnech hned po listopadu 1989 a v těch prvních letech naší demokracie. Myslím si, že nikdy nemůžete dvě osoby srovnávat.

Václav Havel pobyl před revolucí také ve vězení a někteří jeho kritikové tvrdí, že měl údajně takzvaně fešácký kriminál. Byla to pravda, nebo jsou to jen „pomluvy“?

Já si myslím, že jsou to hloupá slova, protože on opravdu v tom vězení byl a i na jeho zdraví se to výrazně podepsalo. Takže si myslím, že to je skutečně velmi nevhodné a hloupé něco podobného tvrdit.

A jak hodnotíte amnestii, kterou po svém zvolení udělil? Byla velmi rozsáhla a také se později dočkala velké kritiky.

Domnívám se, že to, že dostali mnozí lidé novou šanci po roce 1989, že je dobře a je otázkou, jak kdo z nich ji využil

Pravda a láska zvítězí, to je snad nejznámější Havlův výrok. Měl podle vás pravdu?

Já věřím, že pravda a láska zvítězí.

Právě na Václava Havla se někdy odkazují lidé, že musíme pomáhat například ohledně uprchlické krize s tím, že k tomu, že je důležité být humánním národem, nás vedl právě on. Jak myslíte, že by se Havel postavil k uprchlické krizi?

Myslím si, že by nás vyzýval, abychom pomáhali. Ta humanitní tradice patří k české minulosti, nebyl to jen Václav Havel, ale také například první československý prezident Masaryk, který byl velkým humanistou. Avšak za stávající situace vedle té pomoci se musíme chovat odpovědně i k naší budoucnosti a tyto dvě polohy vyvažovat.

Václav Havel byl sice velký humanista, na druhou stranu ale také například podpořil vojenský zásah v Jugoslávii, což je mu také vyčítáno…

Jsou situace, kdy i vojenský zásah je v souladu s myšlenkami humanity. Protože obecně, když neuděláte vojenskou akci, tak třeba můžete způsobit v některých případech větší zlo a více obětí, než když tak učiníte.

Když srovnáte Václava Havla a Miloše Zemana. Mají něco společného?

Musím přiznat, že jsou to osobnosti nesrovnatelné. Myslím si, že tak jak se Václav Havel snažil v nás v Češích hledat to dobré a činit nás lepšími, tak se mi zdá, že prezident Zeman se snaží nás strhnout co nejhlouběji. Jediná společná věc, která mne v tuto chvíli napadá, že by se snad dala najít, tak je kladný vztah obou ke státu Izrael.

A co říkáte na iniciativu proti velebení Václava Havla, která má své FB stránky?

O takovéto iniciativě jsem nikdy neslyšela. Ale žijeme v demokratické společnosti, kde je svoboda slova a každý má právo, pokud se nedostane do rozporu se zákonem, své názory vyjadřovat.

Koho vy byste viděla jako skutečného následníka Václava Havla? Václav Klaus ani Miloš Zeman to podle vás zřejmě nejsou..

Myslíte v dalších volbách? Myslím si, že by to rozhodně opravdu neměli být Václav Klaus a Miloš Zeman. Měli bychom společně hledat osobnost, která se bude alespoň přibližovat Václavu Havlovi.

A konkrétně?

V tuto chvíli bych nechtěla zmiňovat žádnou osobnost. Myslím si, že na to je ještě čas.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: David Hora

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zvýšit rodičovskou zpětně nelze z „ústavně-právních důvodů“? Naprostý nesmysl! Ekonomku Šichtařovou nadzvedl výrok Maláčové

16:26 Zvýšit rodičovskou zpětně nelze z „ústavně-právních důvodů“? Naprostý nesmysl! Ekonomku Šichtařovou nadzvedl výrok Maláčové

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Každý by měl slibovat jen to, co může dodržet, aby se pak nemusel snaži…