Havel nebyl komunista a zloděj nemůže mít větší práva než slušný člověk, říká poslanec Úsvitu Marek Černoch

17.11.2014 14:26 | Zprávy

ROZHOVOR Marek Černoch, poslanec za hnutí Úsvit, pro ParlamentníListy.cz otevřeně o listopadu 1989, o konflitku mezi Ruskem a Ukrajinou, ale také o problémech, které má Česká republika nyní.

Havel nebyl komunista a zloděj nemůže mít větší práva než slušný člověk, říká poslanec Úsvitu Marek Černoch
Foto: Hnutí Úsvit
Popisek: Marek Černoch, poslanec za Úsvit

Pamatujete si, pane poslanče, co jste dělal 17. listopadu roku 1989? A jak se situace řešila u vás v rodině?

Co jsem ten den přesně dělal, si už nepamatuji. Věděl jsem, že je demonstrace, ale nebyl jsem tam. Druhý den ráno jsem potkal kamaráda, který už z dálky volal: „Zabili ho, zabili ho.“ Nevěděl jsem, o kom mluví, až pak mi řekl, že prý zabili studenta na Národní třídě. Postupně jsem začal zjišťovat, co se vlastně stalo. Bylo velmi problematické získat nějaké informace, protože média byla cenzurovaná. Bylo mi 20 let, a co se děje, mi docházelo teprve postupně.

Doma to všichni samozřejmě řešili. Táta vždy vzhlížel k Západu a k demokracii. Měli jsme tetu v západním Německu, která když přijela, vozila tátovi různé hudební časopisy a do noci si povídali o tom, jaké to je nebýt ničím svazován. Měl radost, když přišel zlom. Byl v té době zván spolu s Martou Kubišovou na různá vystoupení v divadlech, kde zpíval Píseň o mé zemi. Máma to také prožívala, ale spíše se bála, aby z toho nebylo krveprolití. To se naštěstí nestalo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

12:59 „Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

Potřebuje ÚS k řešení žaloby prezidenta spoustu času? Na tuto otázku pro ParlamentníListy.cz odpovíd…