Hudebník a zkušený politik: Ti, kteří to kolem Babiše před volbami rozpoutali, mu nahráli ne na třicet pět, ale na 45 procent. Lidé v obcích říkají...

17.09.2017 17:14

„Ve Sněmovně se každý předvádí jako nějaký krocan, což je k ničemu,“ říká hudebník, producent a předseda strany Rozumní Petr Hannig. Byl by rád, kdyby politici konečně začali tlačit na zvyšování mezd. „Filozofie mezd je u nás od prvopočátku 90. let zrůdná. Ale nastavilo se to takto proto, aby sem k nám přišli zahraniční investoři. Jenže když jsou nízké mzdy, tak jsou i nízké odvody. Z toho pak vyplývá, že z vyšších mezd by byly vyšší odvody a z vyšších odvodů se může daleko lépe financovat zdravotnictví, školství, složky policie, obrana a tak dále,“ tvrdí. A co se týče kampaně kolem vydávání Andreje Babiše policii? „Ti, co to před volbami rozpoutali, vůbec nerozumějí lidskému naturelu. Hnutí ANO jenom nahráli ne pětatřicet procent, ale pětačtyřicet!“

Hudebník a zkušený politik: Ti, kteří to kolem Babiše před volbami rozpoutali, mu nahráli ne na třicet pět, ale na 45 procent. Lidé v obcích říkají...
Foto: David Hora
Popisek: Andrej Babiš na setkání v Českých Budějovicích

Před rozhovorem jste mi do telefonu prozradil, že právě jdete na pohřeb dramaturga České televize, který minulý pátek ukončil svůj život skokem z okna...

Ano. Já jsem totiž byl Aleši V. Polednemu vděčný. Pan Poledne byl dramaturgem pořadu Politické spektrum, kde zvali i představitele neparlamentních stran. Byl to pořad velmi demokraticky dělaný, diskuse se v něm nesestříhávaly a každý se v nich mohl vyjádřit, jak chtěl. Já už jsem ale mnohokráte říkal, že je to nejlepší politický pořad v našich televizích. Bohužel i do nadcházejících předvolebních debat v krajích budou zváni jenom zástupci velkých politických stran plus zástupce jedné strany, která bude pro tzv. naštvané voliče. To jsou kupříkladu okamurovci. Jenže ti mají také požehnání systému a ti, kteří jej nemají, tak zase budou jenom v „politických spektrech“. Bylo by dobré, kdyby vaši čtenáři tyto pořady sledovali, protože tam budou i výrazné strany, které nemají požehnání systému. Pan Poledne měl důstojné rozloučení. Byl to člověk politicky neutrální a přitom lidský – čišelo to z něj.

Anketa

Jak hodnotíte svou životní úroveň

36%
46%
10%
hlasovalo: 8434 lidí

Ostrá fáze volební kampaně začala vydáním Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. Ovšem zdá se, že tato anabáze preference hnutí ANO nepoznamenala.

Já vám řeknu jedno: ti, co to před volbami rozpoutali, vůbec nerozumějí lidskému naturelu. Hnutí ANO jenom nahráli ne pětatřicet procent, ale pětačtyřicet! Český člověk je totiž ze zásady odporující. Musím ale zdůraznit, že vůbec neschvaluji, co Babiš a jeho hnutí dělá – naše strana je proti EET, neboť ničí podnikatele a zničí to i zdravotnictví, protože EET se od příštího roku nevyhnou ani lékaři. Přitom mnoho starších praktických lékařů už je v důchodovém věku a od nového roku budou muset vést dokonce i elektronické recepty. To ovšem některé praktiky – zvláště na venkově – vytáčí údajně na nejvyšší míru, neboť nejsou s internetem až tak familiérní. Takový lékař má svůj důchod a co pak udělá? No vykašle se na to a bude si plně užívat důchodu. No a středisková obec bude bez lékaře. Problém je v tom, že se u nás věci dělají od stolu.

Jsem sice proti tomu, co Babiš dělá, ovšem to, co proti němu upekli v poslední době, mu jenom nahrálo. Alespoň tak hovoří lidé v obcích, s nimiž jsem v poslední době hovořil. Říkají: my jsme přemýšleli, že ANO volit nebudeme, ale když teď tak proti němu jedou, tak jim hlas hodíme.

Sledoval jste debaty poslanců kolem vydání Andreje Babiše policii?

Neměl jsem čas to celé sledovat, jenom jsem poslouchal ty úplně poslední debaty. Ovšem jedno poznamenat musím: když proti někomu hovoří zejména Miroslav Kalousek, tak tím mu jedině přihrává hlasy. Voliči jsou totiž z jiného těsta, nežli ti, co jsou stále na Facebooku a internetu.

Zjistil jsem také podivnosti v průzkumech agentur. Pokud totiž dělají mezi lidmi dotazy, koho budou volit, tak jim mnohdy nedají žádný seznam. Ty průzkumy se dělají všelijak, ale jen jeden nedávno ukázal – byli v něm tázáni mladí a univerzitně vzdělaní lidé -, že by Rozumní ve volebním potenciálu dostali 12 procent. A Okamura dokonce 13 procent! Jak je to možné? No prostě proto, že máme skvělej název a na kandidátkách dokonce máme i primáře klinické onkologie a urologie! A lidi, když viděli v onom průzkumu konkrétní kandidátky i se jmény, no tak pak zatrhli, že by nás volili... Lidi už totiž nevěří těm, co se stále dokola ukazují ve velkých médiích. Proto věřím, že se mnozí rozhodnou doma až podle konkrétních volebních lístků. Podle mne je účel systému, když se agentury tázají lidí v průzkumech jen a jen na velké a zavedené strany a nedají jim vybrat podle skutečného spektra, který pak je nakonec na volebních lístcích.

Odbory a levice reagují v předvolebních kampaních na fakt, že Češi mají ve srovnání s jinými Evropany malé mzdy. Co lze dělat proti tomu, aby lidé v Česku nepracovali za almužnu? Vaše strana na své volební konferenci představila program na oddlužení rodin.... To podle vás lidem pomůže?

Ano, naše strana podporuje akci strany Národní demokracie, s níž jdeme do voleb, a to je tzv. Milostivé léto 2018 podle biblického zvyku odpouštět každých padesát let dluhy a propouštět otroky. Program oddlužení spočívá v zastavení exekucí, zrušení stávajících exekucí a postupném oddlužení dlužníků, kteří by dostali šanci zapojit se do pracovního procesu. Oddlužení by se mělo týkat téměř 800 tisíc lidí v exekuci – mezi nimi i živnostníků - a společně s jejich rodinami až několika milionů občanů ČR. Protože když lidem promineme dluhy, tak stát na tom vydělá a navíc se svých peněz dočkají i věřitelé a to v relativně krátké době. Tento program nám dokonce ukradla sociální demokracie, která to už prezentovala jako svůj nápad. Jenže paradoxem je, že sociální demokraté ukradli jen hlavní myšlenku, ale parametry oddlužení nastavili tak nešťastně, že oddlužení je v jejich verzi spíše parodií.

Ale to říkají všechny strany, že jim nápad ty druhé sebraly...

Rozumní ale mají třeba už do roku 2006 přímou volbu politiků a jejich odvolatelnost a také referenda. A teď si dosaďte, kdo to hlásá nyní.

Takže ty strany od sebe vskutku opisují?

Já vám to řeknu takto: Na většinu nových věcí a nápadů jsem v politice přišel já. Jako v muzice jsem vymýšlel nové styly, tak tady také.

Pojďme se ještě vrátit ke mzdám lidí. Češi je mají nízké. Nevím, zda jste zaznamenal počin novinářky Sašy Uhlové, která strávila půl roku manuální prací v místech, kde čeští pracovníci berou mzdy blížící se minimální mzdě. Popsala jako mizerné nejen platové podmínky zaměstnanců v supermarketech, prádelnách či v potravinářských závodech, ale mluvila i o nevyhovujících pracovních podmínkách: Lidé si někdy nemohli ani dojít na toaletu. Popsala nejchudší české zaměstnance jako ubité a vyčerpané. Jde o přehnané líčení?

Filozofie mezd je u nás od prvopočátku 90. let zrůdná. Ale nastavilo se to takto proto, aby sem k nám přišli zahraniční investoři. Jenže když jsou nízké mzdy, tak jsou i nízké odvody. Z toho pak vyplývá, že z vyšších mezd by byly vyšší odvody a z vyšších odvodů se může daleko lépe financovat zdravotnictví, školství, složky policie, obrana a tak dále. Dokonce mohou být i vyšší důchody. Ačkoliv jsme na špici v hospodářském rozvoji a ekonomika číselně roste, tak jsou naše mzdy skoro nejnižší v rámci EU. Podle mne to odbory momentálně chytly za správný konec, když tlačí na to, aby mzdy šly nahoru. Je to potřebné. Výsledky práce českých rukou a mozků jdou totiž do zahraničí a dividendy podniků a bank se od nás vyvádějí. Ovšem tam, kam se vyvádějí, mají ony platy jiné, že? Navíc si nemyslím, že když by platy vzrostly, tak že by rázem zahraniční firmy od nás odešly – česká práce je totiž kvalitní práce! Jenže všechny vlády od roku 1989 si myslely, že tomu tak bude, že firmy zase odejdou a tak mzdy našich lidí držely od prvopočátku dole. Kdyby ale mzdy šly nahoru s rozvojem společnosti a ekonomiky, tak by od nás na západ neodcházeli už ani lékaři, a ani další odborníci. Kdybychom se my, Rozumní, dostali do vlády, tak bychom prosazovali, aby státy, které lákají naše mladé lékaře, zaplatily jejich studium. Oni totiž takto dostávají špičkové odborníky zadarmo! My jim prostě odborníky financujeme!

Ještě k onomu počinu novinářky Uhlové. Objevily se hlasy, že podobné aktivity burcují mládež proti kapitalismu, nahrávají komunistům a podkopávají naše demokratické zřízení. V tom smyslu se vyjádřil třeba filozof Daniel Kroupa či novinář Pavel Šafr. Mají pravdu?

To rozhodně ne! Oba dva by měli víc myslet na lidi, ne na filozofy anebo na kavárnu. Paní Uhlová je ale z rodiny Uhlů, s níž já nesouhlasím, přestože její články k výše zmíněnému tématu jsou dobré...

Ovšem když si uvědomíme ono hlavní téma - žije tady velká část českých lidí skutečně tak bídně? Anebo je to přehnané líčení?

Někteří vskutku takto bídně žijí, ale umí se s tím srovnat. Tedy jak to vyplývá z popisu ony novinářky. Pak jsou tady ale důchodci, kteří nemají mnohdy ani na jídlo, penze jim totiž nestačí na různé poplatky a ani na léky. Největší počet sebevražd je dokonce v Praze a to ve věku kolem 69 let. My se ale o nich vůbec nedozvíme, nikdo nám neřekne, jak ti lidé předtím trpěli, jak nechtěli skončit na ulici. Tito lidé se za svůj úděl mnohdy stydí a tak o něm ani nemluví. To proto, že nikdy v minulosti chudí nebyli, patřili do střední třídy. Pokud ale lidé budou stále volit své oblíbené miliardáře, tak nakonec dopadne celá země takto!

ODS porovnala platy a ceny dnes a za komunismu a vyšlo jí, že v přepočtu by dnes kostka másla stála 93 korun a auto Škoda 105 půl milionu. Pravice tím naznačuje, že za komunistů bylo draho...

To je moc „hezké“... A přidala k tomu ODS, na kolik tehdy vyšlo bydlení? Já říkám, že kdyby nám tehdy ti jakešové alespoň otevřeli hranice, tak by tady nikdy k žádnému převratu nedošlo. Lidi by prostě viděli, jak se tam žije, jak je tam leckdy draho. Já jsem hned v roce 1991 jako muzikant odjel ven a pomáhal jsem jednomu belgickému zpěvákovi a když jsem viděl, jak ti lidé v oné čtvrti, kde on bydlel, žijí... U nás jsme tehdy neměli žádné bezdomovce a teď?

Teď jich je prý stále víc a víc. V poslední Show Jana Krause byl hostem bývalý prostitut, narkoman a bezdomovec, jenž si říká Karim. Nyní dělá prohlídky o pražském podsvětí a ukazuje noční odvrácenou tvář života na ulici. Sám na ulici žil od svých 14 let a zná prý Prahu z tohoto pohledu velmi dobře. A on potvrdil, že bezdomovců přibývá.

To je velmi alarmující. Někdo je sám od sebe nasměrován k podobnému životu, ovšem někdo se na dno dostane shodou okolností. Třeba když se muž rozvede a přijde o bydlení. Napřed do práce chodí, ale když nemá kde se pořádně vyspat, tak pak přijde i o tu práci. Já pořád říkám, že namísto toho, abychom neustále platili dávky lenochům, kteří pracovat nechtějí ani v době, kdy firmy potřebují zaměstnance, tak bychom měli aktivně vyhledávat lidi, kteří už jsou ohrožení bezdomovectvím. Já často chodím Pařížskou ulicí a tam žebrá s čepicí již delší čas jeden dobře oblečený pán. Tomu vždycky dám, ale těm ožralým nedávám zpravidla nic. Ti, kteří by chtěli jinak žít, tak těm by se nějaká naděje měla poskytnout. Jenže u nás zákony nerozlišují. A ani soudy. Kdyby u nás byly u soudů poroty, které by měly možnost posuzovat duch onoho zákona, ne literu, tak by tomu bylo také možná jinak. Litera zákona je totiž u nás hodně svazující. A to platí i na ono bezdomovectví.

Kdyby se v ČR přestalo ve velkém tunelovat, byl by na tom stát ekonomicky lépe? Anebo se otážu ještě jinak. Když poslanci jednali o vydání Andreje Babiše policii k trestnímu stíhání, tak se Babiš rozhovořil o velkých kauzách, které mají na svědomí jednotlivé politické strany: jak ČSSD, tak ODS... Nastínil, kdo a jak tady o velkých penězích státu rozhoduje... Je nutné o těchto věcech stále dokola hovořit?

Rozhodně! Byty OKD, vytunelování OKD... to je strašlivá věc! Já nechci toho člověka jmenovat, ale uvědomme si, že měl požehnání od miláčka národa!

Kdyby se vaše strana ocitla ve Sněmovně, volil byste mluvu, jež by byla podobná té Babišově?

Ne. Já bych vůbec nemluvil. Je to tam o zbytečném žvanění. V každé společnosti jsou ale lidé, kteří chtějí jen žvanit. Ve Sněmovně se každý předvádí jako nějaký krocan, což je k ničemu. Vede to pak jen k tomu, že by rád někdo zavedl namísto demokracie totalitu. Ovšem mainstreamová média udržují stav, který nás do tohoto kocourka zavedl.

Jak píárově i psychologicky zvládá podle vás Andrej Babiš svou situaci? Stále tvrdí, že jde v případě Čapího hnízda o deset let starou kauzu, účelově vytaženou. Je to účelově vytažené?

To nevím. Jeho stíhání asi má své opodstatnění, ale je to vytažené v blbou dobu. I když po této akci vlastně paradoxně preference hnutí ANO zase rostou, na chvíli totiž klesaly.

Mgr. Petr Hannig

  • Rozumní
  • Předseda strany ROZUMNÍ - stop migraci a diktátu EU
  • mimo zastupitelskou funkci

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Dobrý den, pane Juchelko. Zajímá mě jedna věc. máte nějaký plán, jak zvýšit životní úroveň občanů ČR?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Výmysly Víta Rakušana. Lež, co se zjistí až za dva roky, rozebírá právník Rajchl

18:10 Výmysly Víta Rakušana. Lež, co se zjistí až za dva roky, rozebírá právník Rajchl

Vláda z obav o stabilitu vlády toleruje lži ministra Rakušana o migračním paktu. ParlamentnímListům.…